Teo vrea o viata normala, nu prin spitale

Teo vrea o viata normala, nu prin spitale | Autor: raluca_c84

Link direct la acest mesaj

Teo este un baietel tare scump si cuminte, are doar 3 anisori, dar boala nu il cruta: diagnosticul pus este de PSORIAZIS PUSTULOS GENERALIZAT-VON ZUMBUSCH.

Mamica sa povesteste: "Uneori, mai ales vara, nici nu puteam sa il dezbracam. Hainutele se lipeau de rani si il tineam sub dus pana se desfaceau singure sub presiunea usoara a apei caldute. Noaptea era cel mai greu, il dureau cand ii apareau, il mancau cand se uscau si uneori se scarpina pana le rupea si ii dadea sangele."

Pe data de 29 ianuarie 2009, Teo este programat la Viena pentru analize mult mai complexe si continuarea fototerapiei sub supravegherea lui, cel putin doua saptamani, in urma carora medicul poate stabilii dozele optime de tratament.

Costurile sunt insa mult prea mari. Dar pic cu pic se face mare, si fiecare putem da cate putin, astfel incat Teo sa scape de durerile ce-l chinuie in fiecare noapte.

Donatiile se pot face in conturile:
BANCA TRANSILVANIA CONSTANTA
CONT LEI: RO10 BTRL 0140 1201 N397 80XX
CONT EURO: RO82 BTRL 0140 4201 N397 80XX ( SWIFT: BTRL RO22 )
TITULAR CONT: STANCULEASA ADRIANA

Pentru detalii suplimentare: http://teostanculeasa.blogspot.com/

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adisiteo spune:

Numele meu este Adriana Stanculeasa, mama lui Teo si vreau sa va spun ca ne-am externat vineri, 23.01.2009, dupa alte doua saptamani de fototerapie la Spitalul Elias din Bucuresti.

Starea lui Teo este cam aceeasi. Pustulele continua sa apara, nu prea mananca aproape nimic in afara de lapte cu cereale, iar noi nu putem decat sa il ingrijim, sa il iubim, sa ne rugam ca Dumnezeu sa faca o minune ca sa adunam banii pentru a putea merge la Viena.

Vreau sa va multumesc din suflet tuturor celor care ne-ati ajutat sa demaram aceasta campanie, tuturor celor care ne-ati sustinut moral, cat si celor care ne-ati ajutat financiar pana acum.

Nu stim daca vom putea pleca miercuri spre Viena. Suma stransa pana acum este mica, dar putin cate putin speram si ne rugam sa reusim. Teo lupta cu toate puterile lui, chiar daca organismul sau da semne de oboseala, chiar daca are multe restrictii si pierde multe din placerile varstei lui.

Teo, surioarele lui Evelina si Emanuela, eu si sotul meu Viorel va multumim ca ne-ati dedicat cateva momente si speram ca apelul nostru va avea ecou in sufletul fiecaruia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doina_cel spune:

Adriana, sper sa reusiti sa ajungeti totusi curand in Viena pentru control, cred ca ar fi o mare bucurie pentru voi sa reusiti sa aveti o viata ne-fragmentata de spitalizarile si tratamentele de durata ale lui Teo...

Un copilas ar trebui sa se joace, sa aiba pofta de mancare, sa mearga la gradinita, nu sa ia medicamente si sa se chinuie prin spitale cu tot felul de tratamente...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adisiteo spune:

Deoarece banii necesari nu au fost stransi, Teo nu va putea pleca pe 29 ianuarie la Viena. Am obtinut insa o reprogramare, pe 5 februarie 2009.

Tinand insa cont de faptul ca Teo nu are voie, medical, sa zboare, plecarea spre Viena este programata pe 3 februarie 2009.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doina_cel spune:

Imi pare rau ca nu ajungeti pe 29, macar pe 5 sper sa reusiti. Mergeti cu trenul?

Acum am observat de unde esti, si eu tot constanteanca sunt "la origine"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adisiteo spune:

Multumum doina_cel pentru gandurile frumoase. Vom pleca cu masina.

Am reusit sa strangem 4000 de euro si vrem sa va multumim tuturor celor care ne-ati ajutat pana acum. Va suntem recunoscatori si ne rugam ca Dumnezeu sa va rasplateasca.

Ieri am fost la Spitalul Elias si am luat ultimele analize ale lui Teo, facute cu doua zile inainte de externare, biletul de externare si o prezentare in engleza a evolutiei starii lui pe perioada fototerapiei, 27.11.2008-23.01.2009.

La exudatul faringian i-a aparut mai nou "candida albicans",in urma tratamentului antibiotic.

Fetita noastra cea mare, Eevelina, era putin racita cand am venit noi de la spital. Am incercat sa il ferim pe Teo cat am putut, dar cum sa-i tinem separati, mai ales ca s-au vazut dupa doua saptamani.Acum toti trei sunt raciti cobza si ne rugam ca asta sa nu ii provoace lui Teo noi pusee.

Imi cer scuze, dar Teo se foieste si cere *latic*.

Va tinem la curent!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:



Cami,mamica ingerasului Darius-Andrei
n: 15.07.2008
d: 16.08.2008

ingerasul Darius-Andrei

acum sper la o minune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca_c84 spune:

Mai sunt 2 zile pana pe 3 februarie, data la care Teo trebuie sa plece spre Viena.

Haideti sa facem un hei-rup si sa-l ajutam sa ajunga la medic! Putem sa-l ajutam impreuna! Orice banut conteaza!

Donatiile se pot face in conturile:
BANCA TRANSILVANIA CONSTANTA
CONT LEI: RO10 BTRL 0140 1201 N397 80XX
CONT EURO: RO82 BTRL 0140 4201 N397 80XX ( SWIFT: BTRL RO22 )
TITULAR CONT: STANCULEASA ADRIANA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adisiteo spune:

Imi cer iertare ca nu v-am mai scris, dar si Teo si surioarele lui au fost raciti. Acum se simt mai bine. Teo a facut febra trei zile la rand si cu toate anitermicele nu ii scadea febra sub 38,1-38,2. De aseara nu mai face febra. Din cauza faptului ca nu mananca mai nimic, in afara de lapte cu cereale, raceala l-a rapus imediat. Astazi a fost mai vioi, dar inca tuseste forte mult si cu greu reusesc sa ii dau siropelele si pastilutele.

Asa eate Raluca, mai sunt DOUA ZILE ...

NE RUGAM CA DUMNEZEU SA II DEA SANATATE LUI TEO IAR NOUA SA NE DEA PUTERE SI ... FACA-SE VOIA LUI!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca_c84 spune:

Mai este o zi pana la data plecarii si s-au strans pana ieri, 1 Feb 2009, 4.200 EURO si 1.450 RON.

Depinde de NOI ca Teo sa ajunga la timp la medic! Haideti sa punem mana de la mana si sa-l ajutam pe Teo sa plece spre Viena! Faceti cunoscuta povestea lui!

Fiecare banut conteaza! Sa nu ne cramponam, ca vai, pot sa pun doar 1 leu sau 5 lei, puneti-i, s-ar putea sa faca diferenta!

Scriu mai jos conturile, in speranta ca impreuna il putem ajuta pe Teo:
BANCA TRANSILVANIA CONSTANTA
CONT LEI: RO10 BTRL 0140 1201 N397 80XX
CONT EURO: RO82 BTRL 0140 4201 N397 80XX ( SWIFT: BTRL RO22 )
TITULAR CONT: STANCULEASA ADRIANA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

este 3 februarie...sa puteti ajunge cat mai repede la Viena!

Cami,mamica ingerasului Darius-Andrei
n: 15.07.2008
d: 16.08.2008

ingerasul Darius-Andrei

acum sper la o minune

Mergi la inceput