Despre Suflete pereche

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Miramar spune:

Mie imi place citatul postat de Soledad si mi se pare cel mai aproape de sufletul pereche.

A iti iubi sotul si a fi iubita la randu-ti, a va putea baza emotional, financiar unul pe celalalt, a va potrivi la pat asta pentru mine nu inseamna suflet pereche. Nu este suficient.

15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hakimela spune:

Buflea rulz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplyelenna spune:

Sufletul pereche...jumatatea aceea sortita si pierduta undeva in lumea mare...De cate ori nu m-am intrebat care ar fi sansele ca in aceasta viata, undeva, candva...sa o intalnesc...
Au trecut anii, rand pe rand si in sufletul meu acelasi sentiment...ca este ceva ce trebuie sa fac si imi scapa, ca trebuie sa fiu undeva si nu sunt...ca ma pierd pe drum si nu vad evidentul.
Drumul a fost lung si complicat...dar...atunci cand nu mai asteptam nimic, cand acceptasem ca viata mea nu va fi niciodata acel vis frumos cu sfarsit fericit...atunci cand nu mai cautam...jumatatea m-a gasit.
Sa spun ce simt? Cuvintele sunt prea putin...Eu sunt el...acelasi suflet in 2 corpuri, am mai spus asta undeva...Din momentul in care ne-am cunoscut, am stiut ca Allah m-a nascut pentru el, chiar daca mi-a deschis ochii in aceasta lume inaintea lui. Am simtit ca am fost a lui dintotdeauna...pentru ca atunci cand in sfarsit am fost impreuna, cautarea, asteptarea a luat sfarsit. El este singurul barbat care m-a facut sa imi doresc sa-i port copilul in pantec...si asta spune cel mai mult, pentru ca in toti cei 32 de ani ai mei, nu mi-am dorit asta nici o clipa.
Faptul ca vorbim...sau nu...nu are nici o relevanta. Ne intelegem din priviri, cuvintele vin doar ca o completare...Am stat odata impreuna, pe malul Marii Mediterane aproape 2 ore ascultand vantul, valurile marii si chemarea sufletului sau...si atunci am stiut...ca el este jumatatea mea...fara de care viata isi pierde culoarea.
El este barbatul meu...si eu sunt femeia lui...poate feministele dintre voi se vor revolta, in realitate insa este mult mai simplu si adevarat, noi complicam lucrurile...
Nu avem idei marete, nu vedem viitorul stralucit...dar oricum ar fi, il vom infrunta impreuna...
Si ce mare lucru este pentru mine, ca la sfarsitul unei zile grele, in care m-am impartit intre serviciu, treburi casnice care includ si grija de niste parinti bolnavi (cu un tata paralizat) sa stiu ca l-am avut langa mine, chiar si atunci cand fizic s-a aflat departe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari_paun spune:

Citat:
citat din mesajul lui Miramar

Mie imi place citatul postat de Soledad si mi se pare cel mai aproape de sufletul pereche.

A iti iubi sotul si a fi iubita la randu-ti, a va putea baza emotional, financiar unul pe celalalt, a va potrivi la pat asta pentru mine nu inseamna suflet pereche. Nu este suficient.

15+


ah! ce bine sunt puse cuvintele in aceasta fraza! adevar spus in cateva cuvinte!
uneori ma intreb daca o sa-mi gasesc jumatatea care sa ma inteleaga si care sa ma respecte... candva am crezut ca am gasit jumatea mea, l-am tinut apropape 7 ani, dupa care am pierdut frecventa... m-am transformat de atunci! nu mai pot sa simt pasiunea iubirii, nu mai am nerabdarea cunoasterii, cautarii...poate imbatranesc prea repede, poate ca m-am lasat coplesita de problemele mele, poate ca jumatatea mea...nu exista...

ajutati la terapia pentru Ema pe DC
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=129234

http://florina-emilia.blogspot.com
Ajutati-ma sa inteleg lumea!
http://kittyland.dyndns.org:8180/ema/
bijuteriile printesei Ema
Mari, mami de Ema

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_ spune:

simplyelenna ce frumoasa relatare, mai ales ca am identificat in mesajul tau puncte comune cu trairile mele.
Foarte frumos

---------------------------------------------
vine bebe2 5+
si mamica de Sasha Gabriel 14.09.2007
poze

www.sevenalice.ro


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepumic spune:

Eu cred ca nu e musai ca sufletul pereche sa fie neaparat sotul/sotia desi, desigur, acesta ar fi idealul. Adica varianta 1 din articol.
Ba cred chiar ca poti sa ai mai multe "suflete pereche", adica mai multe persoane cu care sa intri in rezonanta.
Comunicarea non-verbala, prin telepatie, gestica etc. nu cred ca e neaparat legata de sufletul pereche ci poate fi rezultatul experientelor similare traite de 2 persoane diferite care, prin prisma acelor experiente, s-au modelat sufleteste intr-un mod asemanator.


Iepumic
Noi pozici cu Iepi-Mici
www.blogger.com/profile/15682496647701150608" target="_blank">CRISTINA ARE NEVOE URGENT DE AJUTOR

All's Well That Ends Well.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hellene_n spune:

sufletul pereche reprezinta un ideal la care unii tind de o viata intreaga sau poate de mai multe. unii, cei putini, ce-i drept, au sansa sa spere si sa si ajunga in acel moment in care si-au gasit linistea sufleteasca, care se gasesc in locul in care-si doresc sa fie, si nu mereu in altul, care sunt alaturi de persoana pe care si-au dorit-o, si nu alaturi de o alta..... daca asta inseamna ca ai intalnit sufletul-pereche....ei bine....EU L-AM GASIT.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Eu nu cred un suflet pereche ... este o notiune temporala, ca si iubirea, ca si fericirea ... azi iubesti si ai impresia ca l-ai gasit si maine te poate dezamagi.
Eu sunt mai rationala si nu astept de la nimeni sa-mi dea nimic. Puterea, echilibrul, intuitia ...toate stau in mine, nu-mi place sa depind de nimeni. Barbatul meu ? Este un om pe care ma pot baza, financiar, emotional ...deocamdata. Dar oricand asta se poate schimba.


tind sa-ti dau dreptate...suflete pereche poate ca exista dar nimic nu e forever, totul se poate destrama intr-o clipita
cite cupluri "de fier" nu au socat lumea cu despartirea lor?
putina prevedere nu strica.

nu contest ca exista si cupluri pt care iubirea dainuieste forever...putine insa.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Dance, sing, floss, travel... and avoid bad people

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soledad spune:

Un articol despre suflete-pereche:

http://www.septima.ro/pamant%2Diubit/view_article.asp?item=78

sau aici: http://www.drumulomului.ro/mitul-sufletelor-pereche/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tethys spune:


Interesant tare articolul tau Soledad . Io, mai frunzarisem pe net dupa explicatii ale sufletelor-perechi si gasisem, in mare, cam aceleeasi explicatii cu ale articolului pus de tine, care - dupa parerea mea - le sintetizeaza pe cele citite de mine.
Mno, io... dintr-o "adepta" a sufletelor-pereche am inceput sa devin, incet-incet, o "mare" sceptica ... eh, se mai intampla .
Multumim pt. link .




Mi se spune "argint viu"... ~*~*~*~*~ Oare ce varsta avem?!?


Mergi la inceput