Trombofilia - o problema ignorata (2)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anaconda2 spune:

Inca ceva , n-am inteles de ce nu faci tot Clexane si acum .
Sarcina usoara in continuare !

9 +

bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Buna!
Multumesc de informatii, Anaconda! O sa ma duc la Coltea, in acest caz.
Fac fraxiparina si nu clexane pentru ca in ziua cand am incepiut sa le fac nu am gasit clexane. Si daca am inceput cu fraxiparina, continuu cu asta. E din aceeasi grupa cu clexanul. Mi-a fost teama sa mai astept pentru ca deja descoperisem ca am un hematom pe uter si pierdusem anterior o sarcina.
Sanatate multa, va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almiona spune:

Citat:
citat din mesajul lui mirela.d

Buna!
Multumesc de informatii, Anaconda! O sa ma duc la Coltea, in acest caz.
Fac fraxiparina si nu clexane pentru ca in ziua cand am incepiut sa le fac nu am gasit clexane. Si daca am inceput cu fraxiparina, continuu cu asta. E din aceeasi grupa cu clexanul. Mi-a fost teama sa mai astept pentru ca deja descoperisem ca am un hematom pe uter si pierdusem anterior o sarcina.
Sanatate multa, va doresc!


Buna Mirela, tu in cate saptamani de sarcina esti?
Eu tot Fraxiparine fac, dar nu se mai gaseste acum nici asta. Pana acum am luat si fara gratuitate pt ca nu am gasit cate 30 de doze la aceeasi farmacie si atunci am luat asa resturi, cu bani.
Eu mai am o pb; fac niste galme in locurile unde ma injectez (in burta) si pe o parte mai am si un mare hematom de toata frumusetea. A mai patit vreuna din voi asa ceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Almiona, asta este si plangerea mea referitor la fraxiparina. Spre deosebire de clexane la care nici nu se vedea ca il fac, de la fraxiparina am facut niste hematoame (acele galme) de mai mare dragul. Dar stii care este solutia sa nu mai faci? A scris parca Anaconda la un moment dat. Dupa ce faci injectia, apesi pe locul respetciv. Vezi sa nu freci locul ca vei face echimoza (vanataie). Apesi, pur si simplu.
Fraxiparina am gasit la o farmacie Dona care mi-au adus de la alte farmacii Dona din tara. Dar faci exact cum face si Anaconda: suni la farmacia Academiei si le spui ca ai nevoie si de cate ai nevoie si iti aduc. Eu asa am procedat acum si mi-au adus. Daca alegi varianta asta, iti voi da numarul lor. Nu il am in telefonul meu ci in al sotului asa ca nu-l pot scrie acum ca sunt la serviciu.
Eu sunt in saptamana 12. La ce doctor esti? De cand faci Fraxiparine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrissa spune:

am gasit si eu ieri clexane de 0.4 si am cumparat o cutie sa am in casa, la criza asta de medicamente imi e teama ca poate nu se gaseste cand am nevoie.

Fericiti cei ce plâng, caci aceia se vor mângâia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almiona spune:

Citat:
citat din mesajul lui mirela.d

Almiona, asta este si plangerea mea referitor la fraxiparina. Spre deosebire de clexane la care nici nu se vedea ca il fac, de la fraxiparina am facut niste hematoame (acele galme) de mai mare dragul. Dar stii care este solutia sa nu mai faci? A scris parca Anaconda la un moment dat. Dupa ce faci injectia, apesi pe locul respetciv. Vezi sa nu freci locul ca vei face echimoza (vanataie). Apesi, pur si simplu.
Fraxiparina am gasit la o farmacie Dona care mi-au adus de la alte farmacii Dona din tara. Dar faci exact cum face si Anaconda: suni la farmacia Academiei si le spui ca ai nevoie si de cate ai nevoie si iti aduc. Eu asa am procedat acum si mi-au adus. Daca alegi varianta asta, iti voi da numarul lor. Nu il am in telefonul meu ci in al sotului asa ca nu-l pot scrie acum ca sunt la serviciu.
Eu sunt in saptamana 12. La ce doctor esti? De cand faci Fraxiparine?

Mirela, eu fac Fraxi de la 9 saptamani. mie nu mi-a iesit la analize nici o pb de trombofilie. Fac profilactic. Merg la dr Badescu Sorin de la Municipal.
Eu tot timpul apas dupa ce ma injectez, insa tot se fac galmele/. acum am inceput sa imi fac in picioare si vad ca nu mai am asa galme. Ma intreb, oare o fi vreo pb daca schimbam acum Fraxi cu Clexane?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Almiona, am intrebat si eu daca se poate inlocui fraxiparina cu clexane. Mi s-a spus ca ar fi bine sa nu schimb dar ca nu ar fi o problema majora. Asa ca intelege si tu ce vrei. Ca eu nu am inteles nimic.
Eu fac injectiile tot in burta dar in margine de tot. Asa mi-a aratat o asistenta de la Fundeni (ca pana la urma tot acolo am fost) si vad ca nu am facut inca nicio galma.
Mi s-a mai spus ca pot da cu lioton gel pe galme dar inca nu am incercat.
Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Mirela nu prea am inteles, sa te dai cu lioton gel pe palme inainde de injectie ca sa nu faci galma sau sa te dai din cand in cand cu el. Vreau sa-mi iau sa ma dau si eu pe picioare dimineata, oare e bine sa ma dau cu el dc nu sunt inca umflate? Mi se umfla pe la ora 10 mie.





Important!!!! Tb sa fim auzite!!!! Mai sunt 6 zile!!
Voteaza blogul SOS infertilitatea aici si twitter-ul Infertilitate aici pe butoanele de la cele 2 sectiuni. Pt a vota tb sa va creati un cont aici (butoanele de votare se vad dc esti logat)Multumesc!


www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Miki Anul asta pun de-un pui ........................ sau doi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Miki, cu lioton gel ar trebui sa ma dau pe galmele deja aparute pe burta de la injectii. Nu preventiv. Dar eu nu am probleme cu picioarele (nu se umfla). Oricum vad ca daca fac injectiile in extremitatile stanga dreapta ale burtii nu mai fac galme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

OK, m-am lamurit , merci .



Important!!!! Tb sa fim auzite!!!! Mai sunt 5 zile!!
Voteaza blogul SOS infertilitatea aici si twitter-ul Infertilitate aici pe butoanele de la cele 2 sectiuni. Pt a vota tb sa va creati un cont aici (butoanele de votare se vad dc esti logat)Multumesc!


www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Miki Anul asta pun de-un pui ........................ sau doi

Mergi la inceput