Trombofilia - o problema ignorata (2)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Aurasa spune:

Miki, eu am fcacut Clexane din sapt.18 de sarcina la ambele, pana in sapt. 6 de lehuzie. Apoi am continuat cu Aspenter si acum tot Aspenter iau. Ce am facut? M-am prezentyat lunar la analizele de coagulare si la echo. Asa am reusit (sub controlul Dr. hematolog si al ginecologului) sa am 2 pui frumosi si sanatosi, ceea ce iti doresc si tie. (scuze ca rasdpund tarziu, dar de la serv. nu intru, iar casa nu deschid calculatorul decat extrem de rar)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Multumesc pt raspuns Aurasa, eu am pierdut sarcina la 8 sapt , mi-e frica sa stau fara clexane pana la 18s cu ai facut tu. Tu ai si mutatia fact V Leiden sau ai facut tratam doar pt APCR?
Felicitari pt ingerasi.




Miki Anul asta pun de-un pui ( sau doi )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Miki, fiecare tip de trombofilie comporta tratament diferit. Plus ca fiecare corp uman reactioneaza diferit.
Eu am trombofilie prin deficit de proteina S care se manifesta doar in sarcina. La prima sarcina, am facut clexane din saptamana 20 cand am descoperit la eco un hematom pe uter. La cea de-a doua sarcina, stiind de problema, am facut analizele inca de la inceput drept pentru care am inceput tratamentul din saptamana a 7-a.
Concluzia este ca numai doctorul (cel hematolog impreuna cu dr. ginecolog) pot stabili cand incepi tratamentul si in ce va consta acesta. Aici fiecare isi impartaseste experientele si pentru a ne incuraja intre noi si pentru a sti despre ce este vorba si automat sa te faca sa iti faci analize amanuntite dar in final tot doctorul va hotari.
Oricum, tu trebuie sa gandesti pozitiv. Daca noi am putut, vei putea si tu. Totul este sa monitorizezi foarte atent sarcina chiar din momentul in care stii cu certitudine ca esti insarcinata.
Iti doresc sanatate multa si asteptam vesti bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Da mirela, normal ca hematologul imi stab tratam , aici intreb ca sa stiu ce ma asteapta, e bine sa stii mai multe inainte de a ajunge la dr. Sunt dr care nu stiu cum se trateaza ac trombofilii iar pana acum eu m-am cercetat cercetat singura pt ca dc stateam dupa dr ginecolog mai pierdeam n sarcini pana depistam pb. Eu am depistat anal mea proasta APCR printr-un noroc, mi s-a dat sa fac alte analize dar la Synevo au pachete si iesi mult mai ieftin dc faci un pachet decat dc ai face f anal separat. Intr-un astfel de pachet era si ac APCR care nu mi-a iesit buna, toate celelelte anal au iesit bune, cred ca a fost mana lui DD aici.
Sunt confuza pt sa sunt fete care zic ca intrerup tratam cu clexane in sapt 14 iar altele care il incep in sapt 18. O sa ajung si eu la hematolog in curand si o sa vad ce-mi spune.





Miki Anul asta pun de-un pui ( sau doi )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Stii cum sta treaba? In momentul in care vei ramane gravida, vei face analize la sange lunar sau chiar mai des (la trei saptamani) si se va vedea clar cum reactionezi la tratament.
Eu, de exemplu, acum am facut analizele si au iesit ok, dupa ce la inceputul sarcinii aveam deficit de proteina S si hematom pe uter. Intre timp, hematomul s-a resorbit iar proteina S este in limite normale. Dr. hematolog (ca si cel ginecolog) mi-a zis sa fac in continuare tratamentul urmand ca la urmatoarele analize sa se hotarasca daca raman pe acest tratament sau daca renuntam sau micsoram doza de fraxiparina. Deci, este putin cam greu sa se stie dinainte. Bine, acum eu vorbesc din perspectiva unei trombofilii prin deficit de proteina S. Recunosc ca la restul nu ma pricep.
Oricum, este foarte important sa fii informat si sa fii tu cea care ia masuri din timp pentru ca tu esti direct interesata. Asa ca faci bine ca te informezi.
Oricum, ai incredere ca va veni momentul cand vei avea bebelusul tau si toate astea ti se vor parea "floare la ureche".
Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mykymario spune:

ma poate lamuri si pe mine cu rezultatul analizelor:pc=79,ps=74,atIII=114,ploc global=0,82 cu 0,8.....eu nu am inteles nimic,nici nu stiu daca sufar de trombofilie sau nu?nici nu stiu daca am deficit de vreo proteina pentru ca doctora nu mi-a spus decat sa iau aspenter pana o sa raman gravida si pana atunci o sa mai vedem ce o sa facem in functie de cum o sa iasa urmatoarele analize;mentionez ca momentan nu sunt insarcinata si am facut aceste analize la indrumarea doctorului ginecolog deoarece am avut sarcina oprita in evolutie;as mai dori sa stiu dupa ce raman insarcinata o sa continui cu aspenter sau va trebui sa fac injectii si de cand va trebui sa le fac,daca mai e cineva care a luat aspenter inaite sa-mi spuna si mie ce tratamen a urmat dupa ce a ramas insarcinata ptr ca vreau sa stiu si eu ce ma astepta;multa bafta tuturor si sa aveti parte de bb sanatosi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns criss_85 spune:

Va rog,as dori si eu adresa de mail a dr Uscatescu de la Fundeni!
Ma poate ajuta cineva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxinu spune:

Io am numarul de telefon de acasa si de la FUNDENI.Deasemeni pe cel al d-nei asistente VIORICA.Daca le vrei lasa-mi PM si ti le dau.
Io am nascut in urma cu aproape 2 ani si d-na dr. USCATESC m-a ajutat enorm.Am incredere in ea 100% si va sfatuiesc sa mergeti cu toata increderea la dansa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns criss_85 spune:

doxinu, multumesc tare mult pt intentia de a-mi lasa nr de tel al dr Uscatescu!Tocmai, azi, am facut rost de adresa dumneaei de mail iar nr de tel al asistentei Viorica l-am primit de la o fata tot de pe acest forum.
Acum i-am scris doamnei doctor un mail si astept raspuns.Sper sa isi gaseasca putin timp si pt mine.Din ce am inteles de la unele paciente, dr tine lagatura cu ele si prin mail.Desi,inca nu ii sunt pacienta, sper sa isi gaseasca timp sa im raspunda,daca nu,oricum voi merge la dumneaei.
Am auzit ca este cea mai buna din tara pe probleme de trombofilie, nu degeaba ma trimite medicul ginecolog la ea...sper sa gasim impreuna problema celor 2 sarcini pierdute,ultima fiind f avansata(luna 7).

Multumesc inca o data pt intentia de a ma ajuta!Sa iti traiasca bebelusul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina22 spune:

Buna fetelor,

Sunt insarcinata in 21 de saptamani. Astazi am luat rezultul analizei de la Coltea ( Dr Avram ) si mia- scris asa: Ridica suspiciune de rezistenta la proteina C activata prin anomalie de FV ( Probabil anomalie Leiden). Se indica test genetic PCR pentru factorul V Leiden.
Mi s-au recomandat ca si laboratoare Genetic Lab si Synevo. Voi unde l-ati facut?
Cei de la Synevo au Mutatia factorului V. O fi acelasi lucru?

Multumesc anticipat,

Mergi la inceput