Cozonacei de noiembrie-decembrie2008 (5)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

Lorena,
nu renunta nici la picatura asta care a mai ramas...,pt ea conteaza enormmmm,eu zic sa-i dai san cat mai este...si apoi completare


Familia stralucitoare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loren@ spune:

Molifta se poate face si inainte de botez ca nici eu nu am facut-o? La Bia apucasem sa vorbesc cu popa care a venit de boboteaza si a trecut iar peste 2 sapt. si mi-a citit, acum nu stiu cind sa mai ajung si la biserica..
Apropo stiti reduceri mari undeva la haine de seara? Caut rochia de botez, chit ca mai am 5kg de dat jos!Dar nu ma pot abtine la dulciuri ioc!


Bianca Andreea si Larisa Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loren@ spune:

Dandusa cit mai am o picatura, ma mulg si il pun in bibe, ca mi se pare ca ea nu poate trage nimik, adica nu simt deloc sinul angorjat!
Malinas am bifat mai demult si galactogilul...la mine nu cred ca avea mai mult efect ca pastilele...plus ca ma lesina cit de dulce era!

Bianca Andreea si Larisa Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loren@ spune:

Am decis sa nu ma las pina nu depun toate eforturile sa nu plece lapticul...ma mulg, beau iau pastile de stimulare...fac orice pentru alaptat si pentru sentimentul pe care il am cind suge si ma priveste in ochi asa fericita!

Bianca Andreea si Larisa Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bertha spune:

Babyzapi, Lorellay, molifta este o slujba pe care o citeste preotul mamei la 6 sapt de la nastere, altfel nu poate sa intre in biserica, o chestie legata d curatirea mami dupa nastere. Eu am dat 10 lei, pt care parintele mi-a multumit frumos si i-a bagat in buzunar, la fel ca la Dandusa.
A! Si vestea proasta e nu e voie inainte de 6 sapt si fara molifta.

Mada, of, prin ce treceti si voi cu bb! Doamne ajuta sa vina medicamentul repede si sa curga laticul tau la fel ca pana aum.

Lorena, Doamne ajuta sa-ti revii cu lapticul! Despre virare pecard, am inteles ca se poate, dar sunt numai cateva banci agreate, din pacate nu stiu care.
Amalia, sa va fie e bine crestinarea! Iti doresc din tot sufletul sa ai macar cateva zile mai linistite, sa-ti mai revii putin.


Bertha, mamica a doua comori - Darius-Andrei (DN 08.06.2004) si Ioana-Ruxandra (DN 12.11.2008)


poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo5979 spune:

Na' acuma belea...eu nu mi-am facut molifta, si cand am vrut sa o fac la 50 si ceva de zile, ma impiedicasem in urma cu doua zile cu soata si am inteles ca degeaba e...adica, in februarie cand imi botez copilul nu pot intra in biserica???

Leeloo
Lacra a lui Damian (13 octombrie 2008)

http://good-times.webshots.com/album/569546403llbloh

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo5979 spune:

Si o intrebare: Damian plange foarte des in somn, se sperie, viseaza??? Aveti idee? De fiecare data se sperie in somn, fara sa fie vreun zgomot sau alt factor perturbator extern care sa imi explice tipetele care il apuca pe bebe. Din senin incepe si tipa, fara sa se trezeasca, uneori mai descgide ochii, dar doar pentru cateva secunde. Imediat ma infiintez langa el, sau daca sunt langa el, ma lipesc cu fata de a lui si incep sa il pup de f multe ori, si se linisteste imediat, sau ii bag si suzeta pe langa pupicuri.

Leeloo
Lacra a lui Damian (13 octombrie 2008)

http://good-times.webshots.com/album/569546403llbloh

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loren@ spune:

Si eu am dilema cu molifta
Issa se sperie si ea in somn, brusc fara vreun zgomot, si tipa si plinge speriata..eu zic ca e ceva normal! Si Bia facea, dar mai rar..se pare ca asta mica este mai sperioasa sau viseaza tot felul de minuni!

Bianca Andreea si Larisa Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mar_ysa_28 spune:

Buna dragele mele...
Eu sunt cam stresata ca se apropie botezul si nu avem decat restaurantul...tre sa rezolv cu cameraman, marturii, biserica, hainute pt noi, invitatii, flori...am gasit fotograf...
dar nu astea sunt probleme ci ca pitika ma nu mai mananca bine.De cand am venit acasa i-am facut proba suptului ca sa vad cam cum a evoluat si cat mai mananca si stupoare papa doar cate 60-70 ml si am crezut ca nu mai am eu lapte dar noaptea doarme de la 11 la 5-6 si sanii devini plinisi nici cu ei plini nu suge mai mult de 80 ml...ce ma fac??? am zis sa astept 1 saptamana doua sa vad daca i-a in greutate...inainte papa cam 120 la masa. E drept ca acum papa mai des adica la 2h -2h 30 min.Ideea e ca ar sta cu tatzica in gura la nesfarsit dar nu trage decat asa ca din suzeta...am incercat o data sa ii dau un biberon ca nu papase decat 40 ml si nu il i-a sub nici o forma oricata foame i-ar fi.

Loren@ se pot primi banutii pe card...stai sa ma uit eu ca am notat de tipa de la sect 3, sunt super amabili..a fost sotul marti si a depus dosarul pe care il aveam pregatit de anul trecut si a fost ok nu a mai fost nevoie de alta adeverinta sau alte chestii...Raiffeisen, BCR, Procredit, Transilvania,Romextera, BRD,Cec,Alpha Bank,Piraeus Bank

Ramo voi unde faceti betezul ca noi am vrut la Dobroteasa si am fost la Parintele si ne-a vorbit f urat si ne-a mintit ca nu e canonic sa faci botezul la ora 4 si m-am intéresat si nu exista ora pt botez....si ne-a zis ca daca nu ne convine sa ne ducem in alta parte sau sa-l facem la restaurant...asta era la misto...avem o alta parere de Pr Sima dar se pare ca toti sunt o apa si un pamant, niste dicatori...



Denisa, proaspata mamica cu fetita dulce Leyre Alexandra 08.11.08

Fotografii noi cu printesa noastra http://www.flickr.com/photos/32020823@N08/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bertha spune:

Citat:
citat din mesajul lui leeloo5979

Na' acuma belea...eu nu mi-am facut molifta, si cand am vrut sa o fac la 50 si ceva de zile, ma impiedicasem in urma cu doua zile cu soata si am inteles ca degeaba e...adica, in februarie cand imi botez copilul nu pot intra in biserica???

Leeloo
Lacra a lui Damian (13 octombrie 2008)

http://good-times.webshots.com/album/569546403llbloh


In cel mai rau caz, poa'sa-ti citeasca atunci, asta daca se gandeste preotul sa te intrebe. Dar ar fi mai bine sa rezolvi pana atunci, de obicei la botez e agitatie mare si nu prea se mai pierde timpul cu asta. Bineinteles, numai daca te streseaza si vrei sa fii impacata si cu treaba asta.

Bertha, mamica a doua comori - Darius-Andrei (DN 08.06.2004) si Ioana-Ruxandra (DN 12.11.2008)


poze

Mergi la inceput