Topic - concediul pt. ingrijirea copilului (CIC)-2

Raspunsuri - Pagina 25

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Nicolest spune:

Citat:
citat din mesajul lui vladhana

Bonurile de masa nu, dar norma de hrana intra? Am mai intrebat acum cateva zile dar nu mi-a raspuns nimeni.

Hana&Vlad-Cristian
http://photos.yahoo.com/vladhana


Daca norma de hrana este impozitata conform Codului fiscal se ia in considerare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen_l spune:

Buna
Ma numesc Carmen si avem un ingeras nascut pe 04.06.2008. Pana azi am beneficiat eu de indemnizatia pentru cresterea copilului. Poate sotul sa beneficieze el de concediu in continuare pana la 2 ani iar eu sa ma intorc la servici?
Multumesc si sper ca nu am fost offtopic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Buna Carmen si crestere mare pt bb. Raspunsul este DA poate beneficia oricare dintre parinti, daca indeplineste conditiile prevazute de lege. Se intampla uneori cand unul din parinti nu indeplineste conditiile.

Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

marius dc ai timp as avea si eu o intrebare;

in calculul celor 85% intra si dividendele? (nu sunt asociat unic);

multumesc anticipat

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

merci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sufletzica spune:

Buna ziua
Marius, ma poti ajuta te rog si pe mine cu un raspuns? Situatia mea este urmatoarea:Sunt o mamica aflata in concediu de ingrijire a copilului si care doreste sa opteze pt recalcularea indemnizatiei dupa noua lege, respectiv 85% din venit.

Am insa o situatie mai speciala careia deocamdata cei de la Directia Muncii nu au putut sa ii dea de cap. Prin urmare in cele 12 luni anterioare nasterii copilului am avut 3 locuri de munca :6 luni jumatate la ultimul loc de munca(si actualul de fapt)si restul de 4 luni la un altul.Pentru locul de munca corespunzator celor 2 luni nu pot scoate adeverinta de venit intrucat firma s-a desfiintat sau eu nu mai dau de ei.

Eu am facut o copie dupa cartea de munca in care se poate observa venitul brut dar nu si cel net (este vorba de minimul acceptat pt studii superioare, respectiv 8 milioane brut ) dar cei de la Directia de Munca nu au acceptat aceasta copie motivand ca nu au dreptul sa calculeze ei netul.M-au trimis in schimb la ITM sa scot de acolo o adeverinta de venit sau ceva asemanator.Am fost acolo, si dupa o coada infernala, mi s-a spus pe un ton ridicat ca ITM nu elibereaza astfel de lucruri ci cel mult documente care sa ateste vechimea in munca.

Acum nu mai stiu in ce parte sa o iau si cum pot obtine actul necesar pt a-mi putea depune dosarul pt indemnizatie

In speranta ca ma poti iti multumesc anticipat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Rezolvarea vine tot de la ITM. Iti recomand sa te adresezi serviciului juridic din cadrul ITM prima data verbal pt ca ei iti vor furniza solutia. In principiu trebuie depusa o adresa la ITM cu toate datele de identificare ale tale si ale societatii care s-a desfiintat, orecum si a perioadei pe care o doresti sa fie certificata si mentionezi ca societatea nu mai fiinteaza singura institutie abilitata legal devenind ITM serviciul de evidenta carti de munca si state de plata. Au termen max 30 de zile sa=ti raspunda si sa elibereze actul solicitat de la data inregistrarii solicitarii la ei.

Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sufletzica spune:

Multumesc mult Marius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Trinity spune:

Marius am si eu o intrebare - atata vreme cat sunt in CIC si primesc indemnizatia, am voie sa am venituri din alte surse (ex. PFA - contract consultanta)? Multumesc mult!

Si pentru fetele din Bucuresti - pentru Sectorul 1, stiti unde pot merge sa depun cererea pentru cei 85%? (intelesesem ca nu la Arcul de Triumf, unde am depus initial dosarul).

Va rog sa nu va suparati daca s-a mai scris asta. Cu doi copii, scoala si munca in acelasi timp mi-e cam greu sa tin pasul...




Mergi la inceput