Gravidute si mamici de Constanta (40)

Gravidute si mamici de Constanta (40) | Autor: dadi_t

Link direct la acest mesaj

poftiti la capitolul nou:




1,2,3,4,5,6,7,8,9,10, 11,12,13,14,15,16,17,18,19,20
21,22,23,24,25,26,27,28,29,30,31,32,33, 34, 35,36
37,38,39

LISTUTA NOASTRA:

MAMICI :
Adryana_4u- Bianca
Abibrinza- Victor-Catalin si Mihai
A_deju- Eric
Andicu- Filip Gabriel
AndreB-Matei
AngeliquedeS - Mihai Viktor alias Pupi
Bavi-
Bisous -Cristina si Victor
Calinclaudia - Clara Maria
Carmenita
Creem - Maria Sofia
Dady68-Andreea si Bianca
DanaDumitru-Riana Maria
Daniela76 -Alexandra
Daria Ioana - Casandra si Darius Costin
Deiutz - Ana Ilinca
Denise1301 - Jasmin
Docdecap - Serban
Elena81 - Sebastian Alexandru
Ege - Arzu Ege si Efe
Elizz -
Eris - Iannis Cristian
Flisa - Luca Gabriel
Florin_a - Ana Maria
Fiquelle - Sofia Mariasi....
Gabiu - Albert Mihai
Ghibuadina - Alexia
Ina78 - Gabriel
Isidora - Isidora si Ioan
Ingerash M - Alin-Gabriel
Jojo_miha - Theodora Ioana
Lulu 77 - Luca Gabriel
Madaluta - Darius Cristian si Briana Amelia
Maia37 - Andra si Vlad Constantin
Mamacita - Alexandru si Anabella
Mary_lou - Patrick Andrei
Mav - SebastiansiAntonio-Gabriel
Mirela79 - Maria
Mokika - Crina si Theodor
Mocutza -Andreea Alessia
Mymy -
Myral - Isabela si Elisa
Ontica Camelia - Alexandra Elena si Teodora Lucia
Pisikuta - Lola
Ralina:
Roxanalucia - Victor
Roxx - Luca Teodor
Roxi79ro- Patris Daciana
Teano -
Tinna S - Andrei si Alexandru Luca
Umfatel-Andreea Elena si Paul Mihai
Ylilimic -
Yannia - Alessandra


GRAVIDUTE :

cami_antonia
Esma_angel
Fareselena
Gabriela82
Inlaura
Irina81
Jadesy
Jojo
Mano

ZILE DE NASTERE:

Ianuarie
1-Andrei (Tinna)
6-Casandra (Daria Ioana)
15-Serban(Docdecap)
17-Ianis-Cristian(Eris)

Februarie
1-Yannia
2-Bianca(Adryana4u)
4-Sebi(Mav)
14-Bianca(Dady68)
14-Luca (Tinna)
23-Alexia(Ghibuadina)
23-Ioan(Isidora)
27-Alexandra-Elena(onticacamelia)

Martie
1-Mamacita
16-Fisun (ege)
16-Victor (Roxanalucia)
20-A_deju
22-Gibuadina
23-Eris

Aprilie
3-Andreea_Elena( Umflatel)
11-Alessandra(Yannia)
11-Gabriel(Ina)
22-Victor( abibrinza)
25-Alexandru (Mamacita)
25-Docdecap
26-Ana-Maria (Florin_a)
27-Ina

Mai
1-Lulu
5-Mihai(Abibrinza)
8 -Briana-Amelia (Madaluta)
12-Daria Ioana
14-Darius-Costin (Daria Ioana)
16-Bogdanel (Ellen79i)

Iunie
5 -Madaluta
12-Angelique
27-Filip (Andicu)

Iulie
11-Florin_a
14-Mav
22-Anabela(Mamacita)
23-Isidora
24-Maria(Mirela79)
27-Andreea Alesia (Mocutza)
30-AndreB
31-Roxanalucia

August
2-Alin-Gabriel(Ingerash)
5-Teodora-Lucia(oticacamelia)
8-Alexandru-Nicolas(Fiquelle)
9-Roxx
12-Crina (Mokika)
12-Sofia Maria(Fiquelle)
13-Dodo_pui
20-Luca (Lulu)
23-dady68
24-Andicu
28-Theodor ( Mokika)

Septembrie
4-Adryana_4u
6-Mirela79
9-Abibrinza
14-Andreea(Dady68)
16-Mocutza
25-Paul Mihai(Umflatel)
29-Teodora (Jojo_miha)
30-Ege (ege)

Octombrie
5-Riana Maria(DanaDumitru)
6-Esma(Esma Angel)
11-Isidora(Isidora)
16-Efe (ege)
24-Creem
27-Antonio-Gabriel(Mav)
29-Bogdan(Dodo_pui)

Noiembrie
1- Razvan(Nastasie)
2-Adriana(Nastasie)
5- Matei(AndreB)
7- Maria-Sofia(Creem)
13-Ingerash
16-Mokika
16-Umflatel
20-Nur(Esma Angel)
24-Jojo_Miha

Decembrie
5 -Luca(Roxx)
14-Darius-Cristian (Madaluta)
15 Eric(A_deju)
25-Tinna
28-Viktor (Angelique)


LINKURI UTILE
REMEDII HOMEOPATICE 1, 2,
How to brest feed, Calculul datei nasterii,www.visembryo.com/baby/15.html" target="_blank">Cum se dezvolta bebe,
www.netmedic.ro/ghid-prim-ajutor/capitolul-v#obstructia-cai-aeriene-copil" target="_blank">Ghid de prim ajutor -BLS LA COPIL- Obstructia caii aeriene la copil
www.babycenter.com/average-fetal-length-weight-chart" target="_blank">Greutate si centimetri in burtica la mami, www.layyous.com/root%20folder/pregnancy_videoclips.htm" target="_blank">Diverse filmulete despre sarcina si nastere,
www.materneo.com/calcul/CalcWeight.htm" target="_blank">Greutatea viitoarei mamici, www.desprecopii.com/info.asp?id=135" target="_blank">Sarcina - saptamana cu saptamana
Recomandari pentru gravide, www.desprecopii.com/info.asp?id=5" target="_blank">Intrebari si raspunsuri despre sarcina, www.voornamenboek.nl/index.html" target="_blank">Nume de fetite si baietei, www.babycenter.com.au/pregnancy/antenatalhealth/testsandcare/" target="_blank">Informatii privind testele prenatale, www.medicina-materno-fetala.ro/downloaddoc.php?docId=45" target="_blank"> Recomandari pentru urmarirea prenatala de rutina a femeii gravide sanatoase, www.womensclinicseattle.com/ultrasound.htm" target="_blank">Masuratori ecograf, www.perinatology.com/calculators/biometry.htm" target="_blank">Calculator pentru verificat masuratori ecograf, RUGACIUNILE NASTERII, www.health.state.mn.us/wrtk/handbook.html" target="_blank">pozeBBinBurtica , Nastere in direct cu epidurala, Sarcina- de la conceptie la nastere
MEDICI SI ANALIZE IN CONSTANTA

Tania cu Andreea(14 sept'96)+ Bianca (14 febr'04)

Noi!

Blogul lui Mihaita
Ce nu poti controla...evita!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

dady68: si eu sunt intr-o situatie asemanatoare tie cu nasitul , cu obiceiurile (am mai cununat acum 7 ani si am cam uitat)dar si cu slabitul (macar 8 kg pana pe 6 iunie).Trebuie sa imi notez ce ti-au raspuns tie fetele....
A inceput sa ma framante si cadoul pe care sa-l fac finilor..as vrea sa fie ceva deosebit, remarcabil, dar n-am nicio idee...
Pe vremea mea se dadeau seturi de masa, dar nici nu vreau sa aud de asa ceva...
deci astept idei si la capitolul asta...

andicu: la darius am folosit Olinth si a mers foarte bine si unguent Pulmex Baby cu care ii dadeam pe piept si pe spate ...este special pt nas infundat si infectii ale ap respirator

nu mai pot sa scriu..ma cheama datoria...


Madalina+Darius Cristian (14.12.2006)+
Briana Amelia (08.05.2008)

www.petitieonline.ro/petitie/semneaza/sustinere_pentru_reglementarea_legala_a_reproducerii_umane_asistate_medical_si_pentru_introducerea_procedurilor_inseminare_artificiala_si_fertilizare_in_vitro_in_programele_nationale_de_sanatate-p28651051.html?msg_ok=1" target="_blank">Semneaza petitia pt introducerea procedurilor de reproducere asistata
in Programul national de Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danadumitru spune:

dady68 multumim mult de tot un si o astepatm raspunsul tau. Spunea cineva de pe aici si am mai auzit din alta parte ca pe la Dobrogea este un cabinet bun, o sa incercam si acolo.

Dar cum ziceau si celelalte fete poate imi fac griji in zadar si o sa i se indrepte ochisorul.


Dana si Riana Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andicu spune:

Neata!


Dady, multumim pt noul capitol!
Mada, merci mult. Mie mi-e teama sa-i dau regulat Olynth sau altele la fel, sa nu-i afecteze cu ceva; stiu ca pic astea contin efedrina si altele asemanatoare si nu prea sunt recomandate cand sunt asa mici.Desi i-am mai dat zilele astea de cateva ori.
Doc, multumim de invitatie! oauuu, face Serban un an! ce a mai trecut timpul, cand imi amintesc ca parca nu demult v-am cunoscut in vizita la tine si el era un mormoloc mic dormind in cos pe canapea.. Mi-ar place sa-ti onoram invitatia, dar eu sunt la servici pana la 5 si nu stiu daca vom putea ajunge..





Andreea de Filip Gabriel (27.06.2007)

Sarbatorile de Iarna 2008/2009, Filip la 1an
Asa cresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

Citat:
citat din mesajul lui danadumitru

dady68 multumim mult de tot un si o astepatm raspunsul tau. Spunea cineva de pe aici si am mai auzit din alta parte ca pe la Dobrogea este un cabinet bun, o sa incercam si acolo.

Dar cum ziceau si celelalte fete poate imi fac griji in zadar si o sa i se indrepte ochisorul.


Dana si Riana Maria

da, d-nadr Plesa este f buna si are si aparatura performanta , numai k obtii o programare destul te tarziu. nr de tel de la cabinet este:0241 545744

Doc: imi pare rau k nu vom putea fi la ziua lui Serban, dar sapt viitoare vom fi la munte...(sper)

Madalina+Darius Cristian (14.12.2006)+
Briana Amelia (08.05.2008)

www.petitieonline.ro/petitie/semneaza/sustinere_pentru_reglementarea_legala_a_reproducerii_umane_asistate_medical_si_pentru_introducerea_procedurilor_inseminare_artificiala_si_fertilizare_in_vitro_in_programele_nationale_de_sanatate-p28651051.html?msg_ok=1" target="_blank">Semneaza petitia pt introducerea procedurilor de reproducere asistata
in Programul national de Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dadi_t spune:

neatza!
N-aveti pt. ce sa-mi multumiti!!!
Madaluta-sa fie intr-un ceas bun!! Si sa aveti mana buna!
Sa stii ca le-am luat finilor in 2 ani urmatoarele la Paste si la Craciun:set de 12 persoane de farfurii, de tacamuri, o fata de masa de matase de 12 pers si o lenjeriede pat....S-au mutat la casa noua dupa nunta(o gars) si sa stii ca la fiecare eveniment...exact ce le-am luat pun la masa...iti dai seama cxa nu acveau nimic...(mai putin lenjeria). Nu trebuie sa ai prejudecati... iei ce este practic...eventual te gandesti la 2-3 variante si-i pui sa aleaga.
La finii noi asa am facut si ...surpriza: tot set de farfurii au vrut...am luat la oferta un set de 40 de piese-farfurii patrate ca forma plus un set de cesti de cafea in set ...au fost asa incantati...la nunta ne-am gandit un cuptor cu microunde...dar mai vedem...sa vedem unde se muta...
Eu sunt deja emotionata....ma gandesc la modelul rochitei pentru ca sigur mi-o voi face...La prima nunta in ultimul moment mi-am comandat o rochita la Bartiela si la nunta am vazut o tipa imbracata cu o rochie pe care o ochisem la Dorally si care imi placea si nu era chiar ieftina(!?)...Iti dai seama ce penibil ar fi fost sa fiu imbracata eu ca nasa ca un nuntas????
Optez intre un mov tare si rosu...sunt blonda si m-ar avantaja.
Dragelor daca imi puteti da stite-uri de modele pt rochite...dar mai pt grasunele nu pt modele...am 1,64cm si....72kg(am reusit sa dau 2 kg...cu regimul sarac in hidrocarbonati-intr-o saptamana). Sper macar pana la 64 de kg sa ajung pana in vara...
Danadumitru-te-as trece in lista daca ne dai detalii ...
Pupici si un we placut!

Tania cu Andreea(14 sept'96)+ Bianca (14 febr'04)

Noi!

Blogul lui Mihaita


Ce nu poti controla...evita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mokika spune:

Wow! Doc cel mic face un anisor! Multumim de invitatia facuta si ne-ar face mare placere sa o onoram. La serviciu voi fi si eu pana spre ora 5 si ar fi bine si pentru Teo ca va avea somnul de dupa amiaza facut, asa ca daca se mai anunta cineva pentru ora asta....

Tania - votez pentru una din cele doua culori. Si mie imi plac. Poate le alegi pe amandoua.... una pentru zi, una pentru seara. Desi se spune ca anul asta se poarta negru, care oricum este la moda indiferent de sezon ....
Madaluta - petrecere frumoasa ... ce mi-as fi dorit si eu sa merg la munte .... poate in primavara?! Cadou pentru fini ....depinde si de ce ar avea ei nevoie ca tineri casatoriti ... poate o rama foto digitala, un home cinema! (depinde si de bugetul vostru) sau un DVD.
Ca vorbeati de "rarefierea" aerului in camera copilului, eu am folosit intr-un vas cu apa fiarta cateva picaturi de la Fares - pentru raceala si gripa - un fel de Aromaterapie (scrie pe prospect ca se poate folosi si pentru inhalatii pentru copiii peste 7 ani.) E foarte bun si l-am adus in camera inainte sa il pun pe Teo in patut pentru somnul de noapte. Apoi, am lasat vasul pe calorifer toata noaptea. Si a doarmit mai bine. Acum vreo doua zile a avut o tentativa de nas infundat si i-a facut foarte bine. Karvol am cautat si eu dar la toate farmaciile au spus ca s-a scos de pe piata momentan.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AndreB spune:

Am mai excavat si am gasit niste chestii serioase impotriva vaccinarii atat cu antirujeolic cat si cu ROR.

http://74.6.239.67/search/cache?ei=UTF-8&p=ROR+si+autism&fr=yfp-t-501&u=www.nccn.net/%7Ewwithin/SinghAutism.doc&w=ror+si+autism+autistic&d=KuYnXUfiSAlf&icp=1&.intl=us

http://www.health-reports.com/autism.html?engine=overture!801&keyword=autism

Nu mai stiu ce sa cred.... deja nu mai vad diferentele intre propaganda comerciala si chestiuni demonstrate, adevarate...

Mama lui dom' doctor (?) Matei (5 nov. 2007)


Special Matei http://www.moblyng.com/watch/33Oo9nuMF1

Album Matei http://family.webshots.com/slideshow/562151171ZHVSEO

Matei la fotograf http://home-and-garden.webshots.com/slideshow/565482382Dpsuvf

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andicu spune:

Apropos de cadouri: mama a primit de la angajati, de ziua ei, o rama foto digitala: e o idee super! Noi am cumparat nasilor un DVD player si un set de pilota+perne cu imprimeu floral din bumbac satinat.
Iar frate-miu a dat nasilor cam contrvaloarea cadoului in bani primit de la ei (s-au inteles oarecum si a fost chit pe chit).

Andreea, am citit si ce ai postat tu si prin alte parti, vezi tu, de-aici si dubiile si temerile noastre de a face acest vaccin. Tocmai pt ca nu stiu nimic sigur si parerile sunt impartite, insa cele contra sunt destul de multe si nu numai in tara! i-as face si eu doar antirujeolicul, dar imi e teama si de oreion ( ca deh, e baiat si se spune ca poate sa-i afecteze fertilitatea). Cu varicella nu mi-e teama.
Pe de alta parte, dr noastra, care e si a altor fete de-aici, mi-a spus ca putem amana pana face Filip 1an1/2 si il putem face dupa, pt ca pana la 1,6 ani i se definitiveaza sistemul nervos, muscular, etc si n-ar mai fi riscuri..asta ar insemna ca trebuie sa-i fac ROR-ul luna asta! ?!?



Andreea de Filip Gabriel (27.06.2007)

Sarbatorile de Iarna 2008/2009, Filip la 1an
Asa cresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danadumitru spune:

madaluta

dady68datele noastre sunt: Riana Maria- 05.10.2008, 3,220kg,60cm,apgar 9, Spitalul Elias Bucuresti , daca am omis ceva....

intreba cineva de un dermatolog... noi o sa mergem la dr. Nocivin Daniel are cabinet particular pe bdv. 1 Mai, si este si in Spitalul Militar.Luni o sa sun pt programare.
Dana si Riana Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andicu spune:

Vroiam sa va arat ce-i trece prin cap micului meu delicvent : AICI.



Si ultimele perle: "mami eshi..eshi!" si ma impinge la spate, de picioare, sa plec.
(Asta de la catel, ca a vazut ca o tot dam afara zicandu-i :"iesi!".)
Iar cand se loveste , mai nou, vine si intinde degetelul sau fruntea si zice : " mami, pupi? "
Daa, si l-a luat pe NU in brate! gata suntem! mai nou, aproape la tot zice NU. f hotarat! sper sa nu-l tina mult.


Si in final:
Azi implinim 10 ani de cand suntem impreuna, eu si al meu sot , asa ca fac cinste virtual:






Andreea de Filip Gabriel (27.06.2007)

Sarbatorile de Iarna 2008/2009, Filip la 1an
Asa cresc

Mergi la inceput