Mamici de Ghiocei de Martie-Aprilie 2009 (46)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mababei spune:

Buna fetelor!

Ma poate ajuta si pe mine cineva cu un sfat, poate a mai trecut cineva prin asta!! Am trecut in cateva ore de la extaz la agonie! Astazi am avut programata ecografia 3D-4D si desi o asteptam cu nerabdare de 5 saptamani am plecat de acolo inspaimantata! Bebe-ul e mai mare decat varsta sarcinii cu 2 saptamani si 5 zile, deci aproape 3 saptamani! Si mai mult, diametrul biparietal e masurat pt.33 saptamani si 3 zile, deci cu o luna mai mare decat varsta sarcinii. In plus, ambii ventriculi laterali- stg. si dr.- sunt la limita superioara a normalului. Iar femurul e masurat pt. 29 sapt. 5 zile. M-am uitat si pe valorile masuratorilor pe site-uri din SUA, dar masuratorilele BPD sunt deja peste limita superioara! Inca din saptamana 13, BPD era mai mare cu aprox. 2 saptamani, dar acum e prea mult! Medicul mi-a spus doar ca e un copil mai mare, nu vede vreo malformatie si ca ramanem in observatie. Mie totusi mi s-a parut ca nu prea a dat importanta masuratorilor, pe care el le numeste doar statistica! In mare bebe e bine, are 1.700 gr, doctorul deja mi-a sugerat sa iau in calcul (doar) cezariana pt. ca ajuns la termen bebe va fi de peste 4.000 gr., am un filmulet in care casca si i se vede si limbutza si un altul in care zambeste (in somn, caci a dormit toata perioada examinarii). Nu am poze cu fatzuca intraga intrucat a stat mereu cu manutzele la ochisori! Refuz sa cred ca bebe ar putea avea ceva rau! Acum sunt prea agitata, maine o sa caut mai multe informatii pe net! Daca ma mai poate ajuta cineva cu vreo informatie, multi !

mihaela

29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Timi07 spune:

Citat:
citat din mesajul lui petrean

Mersi Timi
si dc ai auzi-o pe soacra-mea ce ssutine ca e fius-o in picioare..te-ar apuca rasul..vreo luna:))dar eu o las..chiar e copie fidela..si fizic..si psihic..si tot...inclusiv energie...ma omoara cu zile...acum cand eu mi-am descarcat bateriile

Bogdana
30+si + Andrei Luca -15.12.2006

POZE



Si totusi ce-ai facut: te-ai clonat sau ti-ai printat o copie a ta?

Serios e izbitoare asemanarea unde mai pui ca e mana ta dreapta la bucatarit, frumos e, harnic e, istet bag mana-n foc ca e.... Aveti reteta buna de facut copilashi chiar era pacat sa nu mai faceti Sa va bucurati de ei!

Timi, mama Mariei Sophie(05.08.2007)
Iepurasul ne aduce un bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Timi07 spune:

Citat:
citat din mesajul lui aris26

tortul nu o fi el facut de ea dar baiatul e sigur "home-made"...

28+
Poze



Timi, mama Mariei Sophie(05.08.2007)
Iepurasul ne aduce un bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Buna seara! Raportam un pui de 1732g (estimare) cu capul in jos si cu circulara de cordon - laxa, da' in jurul gatului. Placenta Gr II, IR-uri in limite, lichid destul. Ecograful mi-a dat DPN-ul cu 10 zile inainte fata de UM.

Pisigri, si eu am avut perioade in care mi-a fost greu sa beau lichide, nu sunt prea mare fan supe, dar in ultima vreme mi-e mereu sete, asa ca s-ar putea sa beau mai bine de 2l pe zi.

Gaza, la mine puiul s-a intors dupa 28s, cred ca pe la 30, de atunci il simt cum loveste foarte sus, deasupra buricului, si foarte in dreapta, cam pe unde era ficatul candva. A, si mai stie si sa dea din fund

Plici Plici, sa vii cu vesti de la ecograf!

Va

Monica Elefantica 31+

CASA LU' BEBE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Mababei, si la mine au iesit diferente destul de mari la masuratori. La membre toate mi-au iesit peste 34s, desi eu am 31 si jumatate. Nu ma impacientez fiindca stiu ca sunt doar statistici si diferentele cred ca sunt de ordinul milimetrilor. La mine bb e mai mare cu 10 zile decat dupa UM, dar stiu si cazuri in care diferenta a fost mai mare. E pur si simplu un grasut!

Monica Elefantica 31+

CASA LU' BEBE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mababei spune:

Monica . Multumesc pentru raspuns, sper sa fie doar un grasan, cu asta ne putem obisnui! Eu am avut 3,700 kg la nastere iar sotul 4,000 kg, posibil sa urmeze " reteta". Poate e doar mai "capos", asa ca taica-su!
La mine e in pozitie cefalica din sapt.24 asa ca suturile le primesc cel mai des in stomac si mai nou a descoperit coastele din partea dreapta, partea lui preferata, mai mereu mi-e deformata burtica in partea dreapta caci acolo-i place sa stea.
La mine placenta are gr.I iar lichidul e in cantitate normala ( 200 mm ).
Si la mine s-a schimbat data nasterii, acum e 05.03.09. Initial era 24.03.

mihaela

29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Saluti la toate fetele care nu au somn!

Va rog sa-mi spuneti ce analize se fac in trim III.

Singe (ce anume?)
Urina (mai exact?)
Ecograf
Si...???

Cu scuze pentru ignoranta, va multu frumos,


Gina 27+
Eu vreau Thomas
Tati vrea Cristian
Va fi oare Thomas Kristian??

Poze

AMR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ciresica5 spune:

LA MULTI ANI dragi burticute, sa aveti un an cu multa sanatate, impliniri, bebelusi frumosi, sanatosi si intelepti, nastere usoara si la termen!!!
M-am intors si eu din vacanta de sarbatori si tare mi-a fost dor de voi! Am citit din urma si am vazut ca ati discutat o multime de lucruri interesante... Tampoanele acelea pentru nastere, am inteles ca se gasesc si gata facute, in farmaciile Sensiblu. Personal nu am verificat...

Va pup pe toate si va doresc o noapte buna si linistita!!!

29+ cu Albert Nicolas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

eu am facut asa:
sange- HLC;probe de coagulare;biochimie sange(acid ureic,uree,creatinina,bilirubina,glicemie,calcemie,TGO,TGP, fier mg si calciu)
urina - sumar urina
cultura col-streptococ b
+eco bineinteles

28+
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

mababei,
credeam ca sint singura cu 'elefantzica" in "burtica"...
nu stiu daca ai avut timp sa citesti; la mine la echo 28 sapt 5 zile masuratorile mi-au iesit ...indicind la unii parametri inclusiv o sarcina de 32 saptamini si 6 zile. Medicul mi-a spus ca nu e cazul sa ne facem griji, pur si simplu e o capoasa. Si o burticoasa.

De asemeni, si mie mi-a spus ca ar fi cazul sa iau in calcul la modul cel mai serios cezariana; daca tin musai, a zis ca poate incerca sa asteptam sa inceapa travaliul (sau sa il inducem daca va fi cazul, pentru ca mi-a zis ca am placenta gradul III, si asteptam sa vedem cum se descurca asta mica in viitorul apropiat) sa vedem cum evolueaza, dar ca se indoieste ca as putea sa nasc vaginal in conditii...bune; si sa ma chinui prea mult timp, sa facem incizii uriase etc nu are rost.

M-am bucurat de asemeni sa vad ca si la tine bebe e mare; si mie echograful mi l-a estimat undeva intre 1700-1900 g, ceea ce mie mi s-a parut urias, mai ales ca pe 13 decembrie avea abia 900 grame. Mi-a spus insa medicul ca bebe nu statea in cea mai buna pozitie pentru masuratori si cintariri, asa ca probabil nu are chiar 1700, ci mai probabil spre 1500; chiar si-asa, mi se pare fantastic cit a crescut in greutate intr-un timp asa de scurt.

ILINCAAAAAAAA.....PE UNDE UMBLI???

if you can't say something nice, then don't say it at all
http://pisigri.blogspot.com/

Mergi la inceput