cand se fac inscrierile in anul scolar 2009-2010?

cand se fac inscrierile in anul scolar 2009-2010? | Autor: franqois

Link direct la acest mesaj

Buna ziua,

Stiti cumva cand se fac inscrierile in anul scolar 2009-2010, ca sa-mi inscriu piticu' in clasa a I a?

Multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns acs spune:

Buna franqois,

Din cate stiu, inscriele pentru scoala se fac dupa 15 ianuarie. Eu am fost la scoala si m-am interesat de actele necesare pentru inscriere si am vorbit cu o doamna invatatoare (nu-i obligatoriu sa fie si viitoarea invatatoare a fetitei mele). Drept urmare, acum pregatim dosarul si dupa 15 vom mai face o vizita la scoala.

Succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Si eu m-am interesat si mi s-a spus 1 februarie. Vreau sa trec saptamana asta sa vad invatatoarele de-a 4-a "in context". Ca acte mi s-au spus urmatoarele:
copie- certificat nastere, copii - ci parinti, adeverinta de salariat- parinti; fisa med gradinita si fisa psiho-ped gradinita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annablue spune:

Asa de repede ?!?!?!?!

Si noi trebuie sa intram la scoala in clasa !, dar aveam senzatia ca mai dureaza...
Voi cum ati procedat cu scoala "dorita"? Ca imi trebuie si mie un plan de bataie...ca sa zic asa...cum abordez problema si doamnele de acolo...
Multumesc de orice sfat!

Annablue & Adita & Bb2
"De noi depinde sa avem o viata frumoasa..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

EU spun sa va duceti deja pe la scoli.
Aici se obisnuieste ca inscrierile la invatatorii/invatatoarele bune sa se faca cu un an inainte...adica noi ne-am inscris din octombrie (2006) pentru anul urmator (2007-2008).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Depinde cati mai doresc scoala "dorita" de tine.

Teoretic, daca apartii de scoala respectiva sunt obligati sa primeasca copilul. Daca vrei la alta scoala, mergi la secretariat si vezi cum se pune problema. Cel mai simplu e daca cunosti pe cineva (cadru didactic, parinte care cunoaste scoala...).

Spre exemplu, la scoala de care apartin eu si la care nu vreau sa dau copilul, o cunostinta s-a agitat si a depus dosarul din septembrie. Asa ca ia-ti o dimineata libera si mergi la scoala dorita sa vezi ce cerinte au referitor la dosare/perioada oficiala de inscriere, vezi invatatoarele, gaseste pe cineva care te poate sfatui care e "mersul lucrurilor" in scoala respectiva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns franqois spune:

Multumesc pentru raspunsuri. Am fost la scoala si mi s-a spus ca inscrierile se fac la secretariat incepand cu data de 1 februarie. Ma voi duce din nou atunci.

Pupici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Am fost si eu la scoala si mi s-a zis ca dupa 1 feb.
Ca acte mi s-a zis copie- certificat nastere - ci parinti, adeverinta de la medicul de familie ca e apt + cerere tip inscriere care se completeaza pe loc.
Ce iti da gradinita aduci dupa incheierea gradinitei.
Noi am vizitat mai multe scoli si am hotarat tot pentru cea "de care apartinem". Si ne-am hotarat si la invatatoare, sper sa nu fie probleme.
Facem topic de cls I 2009-2010?

Sorana si Monica (6 ani)
"Daca oamenii sunt buni doar pentru ca se tem de o pedeapsa sii spera într-o rasplata, atunci chiar ca suntem o adunatura jalnica" - Albert Einstein

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Filofteia se poate si mai rau - in mai 2008 pentru 2009-2010
Si pana la urma ne-am razgandit - mergem la alta scoala - dar si acolo ne-am prezentat din octombrie 2008, si nu e scoala "cea mai cea".

Sorana si Monica (6 ani)
"Daca oamenii sunt buni doar pentru ca se tem de o pedeapsa sii spera într-o rasplata, atunci chiar ca suntem o adunatura jalnica" - Albert Einstein

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acs spune:

Pentru fetita mea am ales una din scolile de cartier. Mi-a fost recomandata (de la mamici de scolari) una dintre invatatoarele care vor prelua clasa I din toamna. Drept urmare, am fost si am vorbit cu invatatoarea respectiva (nu stiu sigur daca va fi si invatatoarea fetitei mele, dar mi-a placut si sper sa avem noroc).
Ca data de inscriere, mi s-a spus: dupa 15 ianuarie.
Actele necesare: dosar cu sina, copii certificat nastere, copii CI parinti, adeverinta ca e apta pentru scoala, fisa medicala (cu vaccinurile presupun) si o cerere tip pe care o voi completa la momentul inscrierii.

Sorana, facem topic sa ne scriem emotiile. :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Citat:
Filofteia se poate si mai rau - in mai 2008 pentru 2009-2010

Pai pe lista si noi tot cam din mai am fost trecuti , dar dosarul l-am depus in octombrie si aveam pile de pile, ca toti cei din clasa.

Mergi la inceput