Tichete de masa - se mai dau sau nu?

Tichete de masa - se mai dau sau nu? | Autor: Criss75

Link direct la acest mesaj

Am si eu o intrebare. Am auzit nu se vor mai da tichete de masa. Intrebarea mea esta daca afirmatia premierului se refera la toate categoriile de angajati sau doar la bugetari? Noi fiind societate comerciala, nu vad de ce ar trebui sa fim bagati in aceeasi oala. De obicei in prima zi a fiecarei luni comandam tichetele pentru luna respectiva. Si azi mai multe colege ne-am contrazis pe aceasta tema, cum ca se pot sau nu se pot da tichete.

Criss si Alex (11.05.2003)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LoraG76 spune:

Criss75, in data de 30.12.2008 a fost publicata in Monitorul Oficial nr. 899 Ordonanta de Urgenta nr. 226, care, la art. 8, prevede:
"ART. 8
Institutiile publice centrale si locale, asa cum sunt definite prin Legea nr. 500/2002 privind finantele publice, cu modificarile ulterioare, si prin Legea nr. 273/2006 privind finantele publice locale, cu modificarile si completarile ulterioare, indiferent de sistemul de finantare si de subordonare, inclusiv activitatile finantate integral din venituri proprii, infiintate pe langa institutiile publice, cu exceptia institutiilor finantate integral din venituri proprii, nu acorda tichete de masa in anul 2009 personalului din cadrul acestora"

Prin urmare, acordarea de tichete de masa se sisteaza doar in ceea ce priveste institutiile bugetare, nu si societatile private. Ramane la latitudinea celor din urma daca le acorda sau nu.

Lora, mami de Iustina

(Niciodata sa nu spui niciodata!)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

O gasesti pe pagina legislativa

Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput