biiig problem!!!

biiig problem!!! | Autor: rocksee

Link direct la acest mesaj

ok oameni buni, sunt proasta secolului XXI!!!si va spun de ce, am sa incerc cat mai pe scurt: am doar 20 de ani, sunt studenta la drept, parinti divortati, care nu prea isi mai amintesc de mine, locuiesc singura de 3 ani, muncesc pe rupte, am 2 joburi, barman respectiv secretara, nu prea am avut relatii in viata mea, pt ca toata lumea se ferea de mine spunand ca sunt "a dracu", in luna decembrie am cunoscut pe cineva, destul de ok, am facut ce era de facut, am aflat ca are iubita de 7 ani, dar ea este plecata peste granita, am incetat legatura, imediat dupa am aflat ca sunt...INSARCINATA!NU PREA AM CUM SA IL TIN!!!
nu vreau sa fac avort, ma arde sufletul cand ma gandesc, dar nici situatia mea nu ma ajuta deloc: nu am sprijin, trebuie sa muncesc ca sa ma intretin, nu am casa mea, pana acum doar un leasing am reushit sa imi fac, eu singura ma descurc...dar un copil cu siguranta m=ar depasi!
ce sa fac?????????????

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns IonescuOana spune:

Un plasament pentru o perioada limitata nu te-ar ajuta?
Adica sa-l nasti, il dai in plasament pt. un anumit numar de ani fara sa pierzi legatura (nu stiu amanunte dar stiu ca e posibil legal) timp in care tu lucrezi si castigi bani in continuare, apoi la o anumita varsta il poti lua inapoi. Ce zici? Intereseaza-te pe forumurile legislative, sigur sunt solutii.
Sau poate te "aude" Marius si iti da o mana de ajutor.
Muuuuuuuuuuult curaj!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia21 spune:

Daca te intreti de 3 ani,....cum de esti asa de aeriana????Astfel de greseli,....nu prea au scuza,doar daca aveai alta varsta,....etc.Ti se pare ok,....acum noi sa zicem,...da scumpa saracuta de tine,...fa o crima,...ca deh,....se poate intampla oricui?Hai sa las filosofarile ,...si sa te luminez un pic.Vorbeste neaparat si cu taticul,.....poate se intampla vreo minune,.....sau chiar si cu mama ta.Ai mare grija,.....la ce alegi caci .....am cunoscut persoane care au ales sa nu pastreze copilul,.....si peste ani aveau mari regrete ca nu au avut curajul sa infrunte greutati,...si traiau cu intrebari fara raspuns,...de genul DACA si CUM AR FI FOST,....si,....as fi avut copilul meu.Deci gandeste bine de tot....inainte sa sari!BAfta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lo_li_Ta spune:

Nu face avort,fie ce-o fi!Daca lucrezi de-atata timp presupun ca ai carte de munca,deci si dreptul la bani,poti sa te intorci mai repede la unul dintre job-ur.N-ai bunici sau rude care sa te ajute macar cu statul acasa cu bebe?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tisina spune:

Nu iti voi spune ce sa faci. Asta poate fi doar decizia ta. Vreau sa iti spun doar atat: cu multi ani in urma am luat o decizie radicala in legatura cu o sarcina de-a mea (motivele au diferit de ale tale, dar asta nu conteaza) si pot spune ca si acum am sufletul greu din aceasta cauza. Esti tanara, puternica, sigur vei gasi o solutie. Poate cineva de pe forum cunoaste mai bine legislatia romana si iti va da un sfat in legatura cu ce demersuri ar trebui sa faci pentru a capata ajutor.
Iti doresc din suflet sa iti fie bine si sa iei decizia cea mai buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misha71 spune:

SIGUR poti fi ajutata de Protectia Copilului. Gindeste-te bine si nu fa ceva ce o sa regreti cu siguranta mai tirziu. Intra la adoptii si uita-te cite fete disperate sint, intra la aspirante si vezi cita durere exista.

*********************************

www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">O inimioara are nevoie de voi! / Blogul cu ingerasi


www.dropshots.com/popescu71#albums/verde/2008-12-14/05:27:48" target="_blank">Curiosilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

Citat:
citat din mesajul lui rocksee

ok oameni buni, sunt proasta secolului XXI!!!si va spun de ce, am sa incerc cat mai pe scurt: am doar 20 de ani, sunt studenta la drept, parinti divortati, care nu prea isi mai amintesc de mine, locuiesc singura de 3 ani, muncesc pe rupte, am 2 joburi, barman respectiv secretara, nu prea am avut relatii in viata mea, pt ca toata lumea se ferea de mine spunand ca sunt "a dracu", in luna decembrie am cunoscut pe cineva, destul de ok, am facut ce era de facut, am aflat ca are iubita de 7 ani, dar ea este plecata peste granita, am incetat legatura, imediat dupa am aflat ca sunt...INSARCINATA!NU PREA AM CUM SA IL TIN!!!
nu vreau sa fac avort, ma arde sufletul cand ma gandesc, dar nici situatia mea nu ma ajuta deloc: nu am sprijin, trebuie sa muncesc ca sa ma intretin, nu am casa mea, pana acum doar un leasing am reushit sa imi fac, eu singura ma descurc...dar un copil cu siguranta m=ar depasi!
ce sa fac?????????????


Am o verisoara pe care mama ei a dat-o la casa de copii timp de 2 ani pana cand a avut posibilitatea/curajul sa o creasca. Are 37 de ani si nu poate sa-si ierte in totalitate mama. Oricat ar incerca nu poate sa fie impacata.
Tu singura sa te gandesti bine ce vei face si sa-ti asumi in totalitate decizia . Nici o mama nu o sa-ti recomande sa faci avort. Dar nici sa-ti abandonezi copilul fiindca o sa aiba o viata intreaga probleme.
Grea decizie, nu uita ce trebuie sa se nasca se naste. Sper sa te descurci si sa faci ce-i mai bine. Ce-i bine?

poze familia mea

quod me nutrit me destruit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Rocksee, ce viata ii vei oferi copilului tau in conditiile de acum ? Poti sa-l cresti ? La plasament nici sa nu te gandesti, primii ani din viata unui copil sunt cruciali.

Intr-adevar exista multe femei care si-ar dori sa devina mame dar nu pot, insa exista si femei care au devenit mame dupa cateva avorturi, la fel cum exista copii cu o viata mizerabila si care si-ar fi dorit sa nu se fi nascut. E usor sa faci un copil, dar e greu sa-l cresti si sa-i oferi o viata decenta, iubirea parintilor.

Ia legatura cu prietenul tau, spune-i ce se intampla si poi vezi ce hotarare iei.

Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madybulancea spune:

Rocksee...eu am 21 de ani,am un copil de 1 an si 8 luni aproape, am ramas insarcinata la 19 ani,ai mei au refuzat categoric sa pastrez copilul,intrasem la fac si ei credeau k nu o sa mai fac facultate,norocul meu a fost sotul meu (pe atunci prieten) kci avea o casa a lui,un serviciu, era mai mare si asa am hotarat sa pastram copilul,sprijinul socrilor mei,acum suntem bine,ff bine..eu sunt ultimul an la fac...deci se poate,dar cred ca iti treb neaparat ajutorul prietenului,eu cred ca nu as fi pastrat copilul dak nu era el,ce sa ii ofer??? eu nu iti zic sa faci avort,doar sa te gandesti bine,vorbeste cu parintii tai,cu iubitu,cu oricine......sa gasesti solutie....

mult noroc si fie ca Dumnezeu sa iti arate calea cea buna!


Poze Razvanelu vechi

poze razvanelu noi

varsta nazdravanlui Razvan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Citat:
citat din mesajul lui mariamunteanu

Rocksee, ce viata ii vei oferi copilului tau in conditiile de acum ? Poti sa-l cresti ? La plasament nici sa nu te gandesti, primii ani din viata unui copil sunt cruciali.

Intr-adevar exista multe femei care si-ar dori sa devina mame dar nu pot, insa exista si femei care au devenit mame dupa cateva avorturi, la fel cum exista copii cu o viata mizerabila si care si-ar fi dorit sa nu se fi nascut. E usor sa faci un copil, dar e greu sa-l cresti si sa-i oferi o viata decenta, iubirea parintilor.

Ia legatura cu prietenul tau, spune-i ce se intampla si poi vezi ce hotarare iei.

Maria




Subscriu! Eu as face avort, nu as face un copil daca nu as fi casatorita, fara locuinta si fara posibilitati. Sfatul cu plasamentul e oribil, fara suparare...plasamentul in RO e mai rau ca si condamnarea la moarte...cu totii am vazut filmele alea in care copiii sunt lasati in voia sortii, fara mancare, iubire, legati de paturi :((
Nu e de ajuns sa faci un copil, trebuie sa il si poti creste.


Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)
A ticket to hell has never been funnier

"You know your god is man-made when he hates all the same people you do."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nona_denis spune:

Nu mi-asi fi putut creste singura copilul. Mi-a fost destul de greu in primele luni si asa, impreuna cu sotul meu. Nu asi fi putut face fata cheltuielilor dintr-un singur salariu. Fara mama mea nu asi fi avut cu cine sa il las de la doi ani pana a intrat la gradinita. Chiar si acum, ca are 5 ani depind de mama ca sa il ia de la gradinita la 3 jumate si sa stea cu el pana la 6 cand ajung eu acasa.
Ce asi face eu? In primul rand asi vrea sa stiu sigur ca e vorba despre sarcina. Totusi ma gandesc ca in decembrie abia v-ati cunoscut, adica perioada este cam scurta! Nu te increde in teste de sarcina, mai dau si ele gres.
In al doilea rand asi vorbii si cu tatal, cine stie...
Apoi decid! Totusi 95% inclin spre intreruperea sarcinii.

Mami de Denisache

Mergi la inceput