Clubul cititoarelor (10)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

Citat:
citat din mesajul lui vikinga

Ramonika eu comand numai de la Polirom, pentru cei de afara ramine o optiune buna.


he he, eu ma refeream la cartile in format electronic pe care le putem descarca de pe net si citi pe ecran, sau le putem printa.


Ramonika si pisicile www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550848/" target="_blank">Vladutz www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550510/" target="_blank">Maritza www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550608/" target="_blank">Fulgushor www.flickr.com/photos/11125714@N02/2227425419/" target="_blank">Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Ramonika, gasesti carti sau fragmente de carti la (sau pe) www.liternet.ro/" target="_blank">LiterNet. Mai poti citi online o gramada de chestii la www.gutenberg.org/wiki/Main_Page" target="_blank">Project Gutenberg. Si or mai fi fiind da' nu le stiu eu. Eu pe-astea ma dau.


You cannot both dance and not pay the piper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Lia, nu pot decat sa ma bucur pentru Ionii, Marele si ce-ai mai spus tu acolo ca altfel fugeam de la scoala so cine stie unde ma duceam. Imi plac cuvintele frumoase dar cand deja este inflatie de ele ma plictisesc. Tot ce e prea mult strica... undeva, ceva se strica. Imi plac in schimb frazele inteligente care si spun ceva si induc o stare sau un sentiment.

Inca o data spun, ma bucur ca nu am studiat Matei Iliescu la scoala cu toate ca de Hortensia P. Bengescu tot nu am scapat.


Mihnea 15 mai 2006; Irina 10 august 2008 si acum 12+ cu bb3
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Carmina, acu, gandind la rece, e clar ca Matei Iliescu nu e un roman pentru cei sub 18 ani. Citindu-l insa si comparandu-l cu ce se impunea drept canonic prin manuale diverse, m-a apucat o jale! Tot la rece, pot intelege care-s calitatile unui Ion sau ale unei Mare, dar cum pot cartile astea sa placa, sa pasioneze un pusti care abia atunci da cu nasul de literatura... zau, mi-e peste poate sa pricep. Cred ca citindu-le numai pe astea - Ion, Mara si Moara cu noroc - , as fi riscat sa nu mai deschid veci o carte de fictiune.

Doamnei Bengescu simt insa nevoia sa-i iau apararea, chiar daca nu-i ea pe lista mea scurta de favoriti. Tie de ce nu ti-a placut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cinezee spune:

Niciodata nu mi-a placut sa citesc cartile asa , mi s-a parut mereu obositor sa citesc asa

Eu daca nu am cartea fizic in mana sa o simt sa o rasfoiesc nu am placerea cititului

Citat:
he he, eu ma refeream la cartile in format electronic pe care le putem descarca de pe net si citi pe ecran, sau le putem printa.


pana la mai putin de 3 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Nu cred ca deriva cineva aceeasi placere holband ochii la computer ca atunci cand frunzaresti cartea, ii simti mirosul de hartie veche sau noua, intorci paginile etc. Numai ca se intampla uneori ca asta sa fie singura solutie. Daca nu am timp sa caut cartea pe care vreau s-o citesc cu disperare, daca n-o gasesc nicaieri...ma multumesc si cu beleaua de computer. Nu mai stiu cine spunea odata (prin cuaternar, cred, ca nu prea aveam laptop-uri pe-atunci) ca diferenta dintre cartea ca entitate 'fizica' si cartea in format electronic e ca pe a doua o iei mai greu cu tine la toaleta.


You cannot both dance and not pay the piper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Hai sa ma bag si io in seama cu Ionii si Marele.

Mie cartile in sine mi-au placut. Ma rog, pe Rebreanu recunosc ca l-am urat si il urasc cu patima. Nicicand n-am mai vazut un autor atat de overrated. L-am citit inainte sa fie studiat la scoala pen' ca vara-mea (mai mare cu 6 ani) imi tot povestea 'scena cuptorului' si am vrut sa vad care-i treaba. Cam toate editiile din Ion de pe vremea aia aveau paginile indoite si mototolite la scena respectiva, asa cum toate editiile din Rascoala aveau paginile mototolite la scena 'violului Nadinei'.
Pe Slavici l-am inghitit, cateodata mai cu noduri, cateodata mai fara. Moara cu noroc chiar mi-a placut. Mara m-a scos din minti.

Ce vreau sa spun este ca am urat mai mult modul in care mi-au fost 'predate' cartile astea decat cartile in sine. N-am inteles niciodata de ce 'a preda literatura' inseamna to spoon-feed copiii cu o suma de clisee tembele in loc sa ii inveti sa se apropie de text pur si simplu, sa-l citeasca si sa-l abordeze cu mintea si strategiile proprii si personale.

In ceea ce-l priveste pe Matei Iliescu, recunosc cinstit ca din Scoala de la Targoviste, Radu Petrescu imi place cel mai putin, Olareanu e preferatul meu, iar MH Simionescu e pe undeva pe la mijloc (spre sus). De ce imi place Radu Petrescu cel mai putin dintre ei? Poate pentru ca eu nu sunt o calofila veritabila; poate ca imi lipsesc rabdarea, intelepciunea si placerea de a descifra fiecare semnificatie ascunsa a fiecarui cuvintel. De multe ori m-am gandit ca am aceeasi abordare fata de carti cum am fata de mancare. Sunt extraordinar de pofticioasa, nu stiu cu ce sa incep mai repede, salivez abundent si de cele mai multe ori, sfarsesc prin a ma indopa. Cu ambele.
Poate ca de-asta imi si place Olareanu mai mult. Exprimarea lui e mai condensata, mai acida si mai aromata. Ii pot devora o carte in cateva ore ca sa-mi satisfac foamea incredibila care ma loveste periodic. Dar mi-ar placea sa am mai multa aplecare rabdatoare asupra cartilor de genul lui Matei Iliescu, pentru ca, probabil, abordarea mea rateaza si refuza esenta.


You cannot both dance and not pay the piper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musetto spune:

Ramonika, uite inca un site cu carti electronice gratuite:

http://manybooks.net/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Mihaelka, doar datorita predarii te-a suparat Rebreanu? Mie mi-a placut si Ion si Rascoala si Ciuleandra, ca sa nu mai vorbim de nuvelele si schitele lui...pe aceeasi linie se inscrie si Slavici in preferintele mele.
Iar Sadoveanu...putea sa mi-l predea de 100 de ori si tot de atatea ori l-as fi citit. Creanga de aur m-a incantat cel mai mult, stiu ca are opere mai valoroase, dar gusturile nu se discuta. Ce n-am priceput niciodata a fost Mitrea Cocor, cum Dumnezeu a putut scrie cartea aia? De fapt, eu cred ca nu a scris-o el, nu e stilul lui.
Acum citesc Sienkiewicz, Paznicul farului, v-o recomand din toata inima. E o culegere de nuvele, povestiri si schite excelenta.

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelka

Hai sa ma bag si io in seama cu Ionii si Marele.
Mie cartile in sine mi-au placut. Ma rog, pe Rebreanu recunosc ca l-am urat si il urasc cu patima. Nicicand n-am mai vazut un autor atat de overrated. L-am citit inainte sa fie studiat la scoala pen' ca vara-mea (mai mare cu 6 ani) imi tot povestea 'scena cuptorului' si am vrut sa vad care-i treaba. Cam toate editiile din Ion de pe vremea aia aveau paginile indoite si mototolite la scena respectiva, asa cum toate editiile din Rascoala aveau paginile mototolite la scena 'violului Nadinei'.

Ce chestie ... eu il ador pe Rebreanu ...am citit tot de a scris ... alatiri de Ionel Teodoreanu este unul din scriitorii mei preferati.
Chiar nu ti-a placut Ciuleandra ? Sau Adam si Eva ?

De fapt ar trebui sa te inteleg ...eu nu am putut in viata mea sa termin ceva de Sadoveanu ... mi s-a parut imposibil de citit .

Mergi la inceput