Probleme cu pilulele Cerazette

Probleme cu pilulele Cerazette | Autor: karligutza

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor,

am inceput pe 10 decembrie 2008 o folie de pilule Cerazette; de ce aceste pilule? pentru ca inca alaptez... treaba e ca nu a durat mult si pe 20 decembrie mi-a venit o menstruatie extrem de bogata dar normala, adica fara culori diverse si fara cheaguri. Doar in primele 2 zile m-a durut burta ingrozitor de tare. Apoi flux foarte bogat si toata treaba asta a durat 8 zile! Banuiala mea e ca a durat atat si pentru ca poate nu am mai avut menstruatie dinainte de a ramane gravida. Deci de cand am nascut si pana acum n-am avut nici o menstruatie. Asta insemnand 1 an si jumatate de la nastere, plus cele 9 luni de sarcina. Acum fiind abia 4 ianuarie m-am trezit iar cu un inceput de menstruatie! a inceput sa curga usor si ma doare burta ca la ciclu! deci la ce sa ma astept? la inca vreo 8 zile de menstruatie? de 2 ori intr-o luna? ma enerveaza daca e din cauza CERAZETTE-ului! cum ar zice cei de la Mondenii: "in puii mei!" .... ce sa fac? nu vreau nene 2-3 mentruatii pe luna! imi ajunge si una!

mai marturisesc ca e posibil sa fie si o greseala de-a mea, adica faptul ca nu le-am luat in nici o zi la aceeasi ora! (am stabilit ca ora de pilula, ora 21... dar le luam si la 22, si la 12 noaptea si de cateva ori le-am uitat si le-am luat dimineata! ) insa daca e din cauza asta promit sa ma corectez, dar daca nu, cum sa fac sa renunt la aceste pilule si ce alta solutii am?

karligutza
sunt mamica Adelutei

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

Eu am luat Cerazette 7 luni dar mie nu mi s-a intamplat asa ceva. Am inceput sa iau la aproape 3 luni de la nastere. La prima folie stiu ca am avut sangerari dar nu abundente vreo 2-3 zile (nu mai tin exact minte) apoi deloc, practic nu aveam ciclu. Am renuntat la ele pentru ca imi scazuse apetitul sexual, de fapt era inexistent si nemaiavand relatii nu vedeam rostul lor.
Eu le luam la aceeasi ora, o singura data am uitat-o si am luat-o dupa vreo 7 ore dar nu s-a intamplat nimic.
Ciclul mi-a venit dupa ca am renuntat la ele si intr-adevar a fost foarte abundent in prima luna.

Cel mai bine ia legatura cu medicul tau ginecolog.

Angiuta, mamica lui Vladut(8 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmi spune:

Si mie mi s-a intamplat la fel ca lui Angiuta, daca te uiti cu atentie pe prospect o sa vezi ca scrie ca ciclul poate fi foarte putin sau deloc. La mine a fost deloc, asa ca dupa vreo 5-6 luni nu am mai luat.
Mergi la ginecolog si explica-i toata istoria asta, inclusiv ca nu le-ai luat la aceeasi ora (mie mi-a atras atentia ginecologul sa nu le iau aiurea), trebuie sa gaseasca o solutie.

Carmi si Fabiano-om-mare, ca papa:D (20.10.05)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karligutza spune:

multumesc fetelor de raspunsuri... intr-adevar scrie la prospect ca ne putem trezi cu mai multe sangerari intre 2 cicluri, dar eu nu vreau asa ceva! pana acum, la alte anticonceptionale (intr-adevar din acelea combinate) nu am patit asa ceva cu toate ca si acolo exista acest "efect advers" (sangerari intre 2 cicluri)

astazi merg la ginecolog, o sa ma plang de lucrul asta si acolo, sa vedem ce propunere are... si cu libidoul scazut se confirma si la mine! ... ma gandesc si eu sa incetez cu pastilele astea.




karligutza
sunt mamica Adelutei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klavier spune:

Buna!

Si eu am luat mai demult 3 saptamani de Cerazette si am intrerupt, pentru ca:
1. era complicat sa le iau exact la aceeasi ora, si altfel nu isi fac efectul;
2. am avut aproape tot timpul diaree - deci oricum nu isi faceau efectul;
3. mi-a disparut libidoul - deci nu avea sens sa le mai iau daca si asa nu mai aveam chef.

Sangerari nu am avut deloc.

Cu bine,
Adriana




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karligutza spune:

fetelor m-am enervat si eu si le-am oprit... am luat o folie (o luna) si o saptamana! dar gata, le-am oprit de capul meu pentru ca nu mai suport.... cica rolul anticonceptionalului e sa nu ramai gravida (printre altele)! dar fac si eu ca Adriana: de unde gravida daca nu faci sex? libidoul este egal cu zero... sangerarile sunt non-stop... ce sex sa mai faci?! cand? e clar UN ANTIconceptional! ..... din 10 decembrie incoace, am avut cateva zile "libere" in rest pana azi inclusiv sunt gazda tuturor rusilor!! 30 si ceva de zile de ciclu... m-am saturat! gata! pai in ritmul asta urmeaza divortul daca mai iau pastilele astea! .... se pare ca noi trebuie sa gasim o alta solutie anticonceptionala.

sanatate la toate fetele!

karligutza
sunt mamica Adelutei


am editat putin o fraza ca era cam lipsita de coerenta... probabil tot de la pastilele alea abia acum am vazut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Citat:
citat din mesajul lui klavier

Buna!

Si eu am luat mai demult 3 saptamani de Cerazette si am intrerupt, pentru ca:
1. era complicat sa le iau exact la aceeasi ora, si altfel nu isi fac efectul;
2. am avut aproape tot timpul diaree - deci oricum nu isi faceau efectul;
3. mi-a disparut libidoul - deci nu avea sens sa le mai iau daca si asa nu mai aveam chef.

Sangerari nu am avut deloc.

Cu bine,
Adriana




http://picasaweb.google.com/adriana.paler/FamiliaNoastra



Adica anticonceptionalele nu isi fac efectul da ai diaree???
Asta e ceva nou...
intreb ptr ca astazi chiar am inceput o folie de Femiane , si...ma aflu in plina....criza abdominala cu crampe si diaree...
sa inteleg ca daca o tin asa cateva zile pilulele nu isi fac efectul?


Nikole, mami lui Albastrel
"To born, to live, to die, to reborn and to keep progressing. That is the law"
Allan Kardec

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Eu am folosit 1 luna aceste pilule, le-am intrerupt din cauza efectelor secundare iar acum nu-mi mai vine menstra.
E posibil sa raman gravida in timpul utilizarii lor? A patit-o cineva pana acum?
Am o saptamana de intarziere, in primele zile dupa intreruperea lor am avut dureri abdominale asemanatoare cu cele dinaintea ciclului, si am sperat ca e doar o dereglare, dar azi deja vad ca m-au luat greturile. N-am curajul sa fac un test de sarcina , ar fi cireasa de pe tort o sarcina acum, pentru ca va trebui s-o intrerup si e lucrul pe care eu il urasc cel mai mault.

Mickyyy si cele 2 fete cucuiete: Malina Ioana (www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34545" target="_blank">31.03.2004) Daria Maria (www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58164" target="_blank">22.06.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

De ce va temeti de prezervativ? este un mit ca omoara placerea ! sunt atatea modele si Doamne iarta-ma noi sa suferim atata sa bagam in noi hormoni cretini si sotul "nu poate" sa-si puna capisonul odata?
Discutati cu sotii, le explicati ce probleme aveti de la ac si treceti pe prezervative ca este f usor si se obisnuiesc . Sau daca nu sunt de acord intrebatii daca lor le-ar place sa bea hormoni in fiecare seara sau sa-si faca vasectomie?

www.de-azi.ro
poze familia mea


inspiratie, dragoste, putere ... pentru oricine crede ca nu mai poate...
http://www.youtube.com/watch?v=flRvsO8m_KI
http://www.youtube.com/watch?v=vMCnjMbUOFg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karligutza spune:

Deus, ai dreptate sa stii... prezervativul sa traiasca! cred ca metoda asta chiar daca e usor mai neplacuta si pt.femeie, nu doar pt.barbat, eu cred ca e cea mai sanatoasa din toate...

am mai intrat pe la subiect si-am vazut ca ati mai scris, chiar daca eu nu mai am ce sa va zic vis-a-vis de Cerazette... asta e, le-am oprit cand v-am zis, iar la 1 an si 8 luni ale fetitei am si intarcat-o deci as putea sa iau de-acum si pilule normale, dar m-am hotarat sa nu mai iau pilule, sterilet e scary inca pentru mine, alte metode mai stiu, mai cunosc dar nu aplic, asa incat prezervativul e unica solutie pt.noi deocamdata...



karligutza
sunt mamica Adelutei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alisnicoleta spune:

buna am si eu o problema folosesc pilule cerazette,le-am inceput din luna decembrie pe data de 17,si inca le iau,dar care este problema ca,pe data de 2 ianuarie mia venit menstruatia din nou si inca o am si acum,poate sa-mi explice cineva de ce?
nu stiu ce sa fac?

Mergi la inceput