Mamici de Ghiocei de Martie-Aprilie 2009 (45)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns joanna27 spune:

[quote]citat din mesajul lui Pisik06

Joanna, stai linistita si nu te gandi la rele. Mie mi se pare aiurea sa spui ca la 7 luni e mai bine decat la 8. Pai nu e normal ca la 8 bb sa fie mai dezvoltat si mai apt de a da piept cu exteriorul?
Fina mea a nascut la 35 sapt incheiate, fetita a avut 2,800 kg si 48 cm, nu a stat la incubator nicio secunda si dupa 2 zile au plecat acasa. Asa ca eu zic sa stai linistita si sa gandesti pozitiv. Mie doctorita de familie mi-a spus ca odata trecut de 32 sapt. , copilul se poate naste bine mersi. Curaj, mai ai putin

29+ Ana Bianca

/quote]

Mersi de incurajari,o mai dau si eu in bara, mai ales cu durerile din ultimile zile.Am niste presimtiri aiurea....dar sper sa ma insel.
Faza cu nascutul la 8 luni mi-au spus-o medicii care ma supravegheaza.Acu m-am apucat sa citesc si eu ceva mai multe despre asta.Da Doamne sa nu fie cazu!!!!!!!!!!!!!
Tre sa imi revin si sa fiu tare.....da cateodata e tare greu.

29 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

joanna27 nu mai fi pesimista .

Asa stiu si eu ca mai bine sa nasti la 7 luni decat la 8,e mai bine pentru BB de ce nu am intrebat niciodata.
Stai linistita si cu ajutorul lui DD o sa treaca totul si cand o sa-ti pBB in brate o sa uiti de toate



Blogul lui Bogdan-Andrei

Varsta lui Donu'Bodo

Varsta lui BB2-EDY

Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la
Dumnezeu imposibilul!


Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Joanna si eu m-am nascut la 8 luni si uite ce mare am crescut! Mai am o prietena care a nascut anul trecut tot la 8 luni, bebe mare si sanatos, nici n-a fost nevoie de incubator. Stiam ca la 8 luni plamanii sunt intr-un stadiu intermediar de dezvoltare si asta ar fi problema. Dar ma gandesc ca si copiii au ritmuri diferite de crestere si e posibil ca la 8 luni sa fie dezvoltat cat unul de 9, deci bebe stie mai bine care e varsta lui reala.

Fetelor, am niste dureri de spate... si daca stau tot ma doare. Probabil coloana mea nu e obisnuita sa care 13 kile dupa ea

Monica Elefantica 30+

CASA LU' BEBE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adee spune:

Monnvas, unde ascunzi tu alea 13 kg ? Eu am pus 14 kg, dar la mine se vede ; probabil pt ca am ajuns la 85 kg



29+Ariana

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelacg spune:

LA MULTI ANI PE 2009,NASTERE USOARA SI COPILASI SANATOSI SA AVEM .


Din cate vad , ati fost si voi destul de cumintele de revelion.

Referitor la mancare.....nu ma pot abtine. ma cearta sotul ca mananc intruna si mult.azi dimineata am dat la rate pt ca la ora 9 eu eram mancata bine. la pranz m-a trecut pe salata de cruditati

mananc pe ascuns. sa nu radeti. acum a plecat de-acasa, si-am mancat un castron mare de lapte cu orez si am furat o ciocolata lion din frigider, si pt ca a luat si gunoiul nu am aruncat ambalajul in galeata ca l-ar vedea, l-am ascuns.
dimineata m-am urcat pe cantar si am spre 61. toata lumea ma ameninta ca ultimile 2 luni o sa iau fff mult. si ce? sa iau eu, dar sa ia si bb.

referitor la nu mai stiu ce-i ala de prin sapt 16-18, nici nu mai tin minte cum e. nu vrea al meu sot si pace. ca sa nu pateasc a fata lui ceva.

eu citisem pe undeva ca din sapt 28 se poate intampla oricand sa nasti.
si mie tare mi-e teama ca se poate intampla oricand.
am zis ca decat sa ma risc sa nasc la galati, mai bine ma risc si urc in salvare sa ajung la bucuresti.

referitor la prenatal, eu una astept normele metodologice pt L 251(sper ca n-am gresit) si dupa aia vad cum e mai bine pt buget in primul randEu mi-am facut un calcul si daca intru acum in prenatal, iau cu vreo 4 mil mai putin.




http://community.webshots.com/album/564158202qLWcSl

poze de la craciun

mitzica28+ sau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

fetelor nu va mai panicati atata, ca putine sunt cazurile de nasteri premature. din experienta va spun ca doctorii incearca sa ajute mama sa duca sarcina spre 36 de saptamani, chiar daca asta inseamna stat in spital cu perfuzii si injectii.
in bucuresti sectie bune de prematuri are giulestiul. stiu un copil nascut la 28 de saptamani, din sarcina gemelara (fratele geaman nu a supravietuit), nasterea fiind din incompetenta unor doctori, si care dupa ce a stat 2 luni la giulesti in incubator, acum e mare si voinic.


26+
si Andrei (16.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

cineva intreba de concediul prenatal. conform legislatiei actuale: concediul de sarcina (prenatal) si lauzie (postnatal) este de 126 de zile, din care 63 de zile concediu de sarcina si 63 de zile concediu de lauzie. aceste zile se pot compensa intre ele cu conditia sa se efectueze obligatoriu 42 de zile de concediu de lauzie.
pentru mai multe lamuriri intrati la sectiunea "probleme legislative".


26+
si Andrei (16.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joanna27 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Monnvas

Joanna si eu m-am nascut la 8 luni si uite ce mare am crescut! Mai am o prietena care a nascut anul trecut tot la 8 luni, bebe mare si sanatos, nici n-a fost nevoie de incubator. Stiam ca la 8 luni plamanii sunt intr-un stadiu intermediar de dezvoltare si asta ar fi problema. Dar ma gandesc ca si copiii au ritmuri diferite de crestere si e posibil ca la 8 luni sa fie dezvoltat cat unul de 9, deci bebe stie mai bine care e varsta lui reala.

Fetelor, am niste dureri de spate... si daca stau tot ma doare. Probabil coloana mea nu e obisnuita sa care 13 kile dupa ea

Monica Elefantica 30+

CASA LU' BEBE


si tie ODO SI MONIQUE, sa dea Doane Domne sa fie bine.Mie de imaturitatea plamanilor mi-e cel mai frica.
Nu va mai plangeti de kg ca alea le da-ti jos.Asa macar se vede ca sunteti insarcinatte, nu ca la mine.

29 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelacg spune:

stiu si eu pe cineva care a nascut acum 2 sapt la 34 sapt.
i s-a rupt apa, s-a dus la spital, au incercat doctorii sa-i faca ceva ca sa mai amane putin nasterea sa-i poata face ceva pt dezvoltarea plamanilor bebelusului, insa n-au reusit pt ca a nascut foarte repede.
bb s-a nascut de 2.400 si este perfect sanatos.
finutul meu s-a nascut la 8 luni si e sanatos.
eu sunt nascuta tot la 8 luni, si cred eu ca-s sanatoasa la cap nu se stie cat sunt de sanatoasa.

sa ne ajute dumnezeu sa ducem toate sarcinile la termen sau cat mai aproape de termen.



http://community.webshots.com/album/564158202qLWcSl

poze de la craciun

mitzica28+ sau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

referitor la medicul meu are urmatoarele texte:
- sa facem doar cat placetea e mai mare decat durerea
- sa fie numai cat sa nu plece sotul de acasa
- iar atunci cand nu se mai poate, sa-l las pe sot in targ..., dar sa-i dau si bani, ca nu mai e la prima tinerete si sa nu se faca de ras

dupa ce l-am nascut pe andrei, la sfarsitul lauziei cand am fost la control, medicul mi-a prescris anticonceptionalele cu mentiunea "du-te si scoate-ti barbatul din doliu"

26+
si Andrei (16.12.2006)

Mergi la inceput