Mladite si mugurasi de mai-iunie 2008 (58)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alysh spune:

Buna seara si La multi ani!

Gata si Craciunul asta, fetelor! a fost f frumos, eu l-am trait din plin alaturi de Vlad, Stef si familionul nostru mare! Ne-am reunit iar, am cantat, mancat , baut si Vlad ne-a incantat pe toti!

Multumim ca v-ati uitat la pozele cu Vlad si Mosul, alea erau doar o parte din cadouri, nu stiu cat a constientizat Vlad ce se intampla dar a parut incantat de jucarii.

Multumim si fetelor care ne-au trimis sms-uri cu urari, Lorich, Laurita, Cleo

Vazut poze cu Raducu si Andrei scumpi-de Gabitzam-, parca Raducu constientizeaza f bine ca a venit Mosul, poate si datorita lui Andrei, se antreneaza reciproc.

David- Miss P, ca de obicei o scumpete de baiat cu ochi superbi!

Cadina, impresionanta povestea ta, primeste de la mine o imbratisare calda!

Vlady

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cadina spune:

Ylari, multumesc pentru aprecieri, toate suntem la fel, doar suntem mamici, nu...?
Gabi, am pastrat toate gandurile si multe altele pentru Cosmin, cand va fi pregatit pentru ele. Si eu va imbratisez cu mult drag si sunt convinsa ca, acasa, mosul i-a adus lui Andreiut tot ce si-a dorit. Raducu este superb, mie tot mi se pare ca, Cosmin al meu ba seamana nitel cu Raducu, ba seamana nitel cu Vladut sau cu David parca toti mugurasii sunt izbitor de frumosi.
Simonica, dragut Cip al tau si tatic iubitor. Uite ca au trecut zilele lunare ale lui Cosmin, a trecut Craciunul si Florin mosul nu a trecut pe la el pentru fiul sau. Sanatosi sa fim!
Alysh si eu va pup. Imi inchipuiam cum ar fi sa fie si Cosminel in poza cu bebelusii spirindusi de Craciun si cred ca i-ar fi placut sa aibe prin preajma atatia bebelusi. Noi stam mai tot timpul singurei si cand avem ocazia sa ne vizitam prietenii mai mititei, Cosmin ii iubeste mult si rade la el de ma da pe spate. Tot promit ca vin la intalneli... de acum, sper sa fiu pe faza...

Miss ce frumos e Davidut cu parul zburlit si ochii lui mari si frumosi... Esti un om tare bun si ar trebui sa ai mai multa incredere in sentimentele tale. Imi pare rau ca ai avut o copilarie nefericita. Poate o retraiesti prin ochii lui David si uiti ce a fost urat in trecutul tau. Cred ca pentru ca te-ai maturizat singura ai ales ce-a fost mau bun de la viata. Super tipul avocat, tot respectul meu... Mai rar barbati ca el…
Ai dreptate, imi face bine sa ma descarc. Plang cand pot si nu fug de durere pentru n-am ce face, trebuie momentan sa ma impac cu ea. N-am cum sa o reprim pentru ca sunt un om care traieste intens si nu pot sa-mi ascund sentimentele. Mi-am iubit mult sotul si am crezut ca ar putea fi idealul de barbat. Ca femeie l-am iertat de mult, dar ca mama mi-e greu sa il inteleg, dar sa-l iert... Nu ma plang si nu m-am plans ca mi-a fost greu, stiu ca majoritatea femeilor cu bebelusi trec prin ce trecem noi. Intr-adevar barbatii nu vor sa recunoasca faptul ca le este invadat din toate punctele de vedere teritoriul de noul membru al familiei si incearca sa isi recupereze independenta (macar cea de dinaintea nasterii bebelusului) cum pot. Mai greu este ca de multe ori problemele se acutizeaza din cauza stresului sau al parintilor "binevoitori", mai ales a celor care stiu tot si care nu inteleg ca indiferent de situatie un cuplu are nevoie de intimitate (cu sau fara copil). Interesant e ca nu prea scrie nicaieri in cartile de specialitate cat de greu e sa fii mamica, mai ales la inceput. Poate macar teoretic am fi fost pregatiti.
Culmea e ca desi am fost trup si suflet alaturi de sotul si copilul meu parintii lui s-au purtat ingrozitor de urat cu mine. M-au jignit urat la ai mei la botez, iar dragii de ei (parintii mei) din respect pentru bebe, de fapt pentru toata familia mea au inghitit in sec si plangeau in pumni de ciuda. De cand am ramas insarcinata si pana in ziua de azi au trecut doar de trei ori la noi in vizita. I-au adus copilului un rand de hainute si soacra-mea se plangea ca nu mai are nici macar bani de inmormantare. Desi amandoi impreuna au pensiile mai mari decat suma pe care o castigam eu lunar si-mi intretineam o familie din trei membrii (plus ca au conditii gen centrala proprie, etc.). Nu asta conteaza, pana la urma. Ma frapeaza totusi faptul ca nu vor nici ei sa-i fie bunici copilului meu. Cata inversunare poti sa ai fata de un copil care nu te-a deranjat cu nimic? Sa fie sanatosi toti... Si noi la fel... Decat oameni duplicitari in preajma copilului meu, mai bine lipsa. Are Cosmin bunici (parintii mei) care i-ar aduce si luna de pe cer. Daca nu i-o aduc eu inaintea lor =))

M-am bucurat ca ati mai fost azi aici... chiar nu m-am mai simtit atat de singura...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Cadina Off, mie mi-e greu sa inteleg astfel de tati sau atfel de bunici. Cand te uiti in ochii unui copil e imposibil sa nu simti un val de dragoste, nu conteaza al cui este, dar mai ales ca e sange din sangele tau. Eu cred ca oamenii astia sunt lipsiti de suflet. Sotul tau e tare imatur, imi pare rau de el, poate o sa-si dea seama, din pacate prea tarziu, ca a pierdut cel mai important si mai scump lucru pe lume, o familie minunata, dragoste si intelegere neconditionata. Alti oameni alearga toata viata dupa asa ceva si nu gasesc. Cand se va trezi probabil va fi prea tarziu.
Mai bine singura totusi decat sa creasca bebe in climatul asta de respingere. Ei rezoneaza de foarte devreme la toate semnalele sufletesi pe care le trimitem.

Alysh sa va fie de bine Craciunul, se pare ca v-ati distrat tare frumos, am vazut si eu pozele, ce frumoase cadouri a primit Valdut. Si al meu a stat tare cuminte la Mos in brate, a inceput sa-l traga de barba.

Doloress si bulina Patrick (29.04.2008)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns socrate spune:

Miss, mi_bebelina, gabitzam, Doloress, multumim mult de tot pentru urari.
Am admirat si eu David cu gene lungi si Raducu cu fratiorul lui cel mare. Superb copii avem fetelor. Nu putem decat sa fim fericite ca avem onoarea se la fim mamici.

cadina sper sa treci peste perioada asta. Timpul le vindeca pe toate. Din pacate nu spune nimeni in cat timp. Fii sigura insa ca ceva bun iti este rezervat in viitor. de la mine si de la toata familia. Sotul meu a zis cand am povestit de tine ca asa ceva pur si simplu nu se face, nu lasi o femeie cu un copil atat de mic. Ma bucur ca parintii tai sunt alaturi de tine. Cat despre familia sotului tau, cine se aseamana se aduna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ca_eric spune:

va salutez si eu...
absenta mare...de cateva zile am pregatit bunataturi pt craciun...am avut party mare...si am lucrat de zor..
sunt cu cu capitol cred in urma..nu stiu despre ce ati scris
vreau atat sa va urez:

numai bucurii si mosul sa va aduca un sac plin de sanatate si impliniri.

in al doilea rand va urez tuturor bebeilor nascuti intre 22-25-atea zile nu am fost pe net- multe lunitze si nu vreau sa nominalizez bebeii ca sa nu cumva sa scap pe vreunul...va

despre noi....nu am apucat sa pun poze...dar o sa pun dupa ce trece nebunia..azi mai o tura de musafiri..ieri au fost 16...azi mai vin8..sunt rupta...abia astept sa dorm...
scriem mai multe maine.



Mami de Eric 30.06.2008

iubirea si viata noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Reallaura spune:

La multi ani fetele, inca odata, pe final!!
Sper ca v-ati distrat totii, ca ati papat din toate bunatatile, ca i-ati incantat pe M&M cu beculete si cadouase!!!...
Pentru noi a fost zi maraton azi, mers la socrii cu intarziere, desfacut cadouri, papat, fugit la ai mei, sedinta foto cu sis, agitatie maaare, terminat repede...oof
AnisiapFelicitari ca ai decis sa pastrezi copilul. Iti va fi greu, de buna seama, dar vor creste si vei uita greul si vei avea 3 minunatii si sufletul curat!! Mircea e un nume frumos de baiatel Mie mai imi plac Vlad, Radu, Dragos, David, Matei, Razvan.
Mi-bebelina Deliuta sa se faca bine repejor!
cadinutza ooof, ce m-ai impresionat cu povestea ta!!!!!!!!O poveste si mai trista ar fi fost sa nu existe Cosmin. Dar el exista si o sa te bucure toata viata!!
Gabitzule, Misssuuuperbe poze!!

Laurita, mami de Mircea Ioan, 15 mai 2008
POZE BOTEZ MIRCEA
ALBUMELE MELE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada79 spune:


EDVIN SEBASTTIAN

Cadina m-a intristat povestea ta! Nu inteleg cum un tatic poate sa intoarca spatele propriului copil! Oricum tu meriti sa fi fericita si ai sa fi alaturi de puiutul tau si de taticul tau care e un om minunat!

Vazut poze de baietei minunati! Miss mor dupa ochisorii lui frumosi care cred ca vor frange multe inimi cu privirea lui frumoasa !
Gabitzam moamaaa ce de cadouri aveti voi acolo!
ca_eric asteptam poze!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

Craciun fericit si multa sanatate va dorim si noi!

Iaca avm si eu un pic de timp sa va mai scriu...Tudor e un mortal, ne incanta mereu cu diverse grimase si adevarate conversatii pe limba lui, se joaca cel mai frumos cu fra'su si cu el discuta foarte mult. Ei stiu ce...eu nu ma bag.

In rest toate bune, sper ca si voi sunteti ok, sanatoase si voi si familiile voastre. VA poop pe toate si sper sa reusesc sa pun ceva poze in zilele astea de liber.





Diana mamica de www.flickr.com/photos/25748689@N08/sets/72157604771385748/" target="_blank"> Tudor-Dumitru (17.04.2008) si de Stefan-Cristian (14.11.2005)
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1ee608d0bc6b68328c225c&source=category&category_id=12" target="_blank">Un an de basm-filmuletz

www.flickr.com/photos/25748689@N08/sets/" target="_blank"> Poze 2008 cu cei 2 flacai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

-au clasica.

cadina, vreau sa te incurajez pe tine, in primul rand. Nu toti sunt facuti sa fie parinti; pe noi,mamele incercarile ne intaresc altfel. Purtatul sarcinii, emotiile, sperantsele, visele, temerile, durerile nashterii - ne fac sa fim conshtiente de minunea din viatsa nopastra. La barbati e mai greu. unii spun ca la nasterea unui cupil, li se injumatateste dragostea alocata lor, ca te-ai schimbat. Io zic ca doar timpul pe care le-o aloci, ca inima noastra e la fel de mare. Doar ca apoi prioritatile se schimba, si deseori vedem viatsa mult mai realist. Tati al vostru nu a tinut ritmul cu tine, poate nu a fo pregatit, poate nu a fo conshtient, sau poate tu l-ai vazut numai partial! Dumnezeu insa le decide asha frumos pe toate, si momentul in care lucrurile au luat o cale poate mai urata, poa sa fie si momentul cand de fapt au luat o calea mult mai frumoasa! frumusete care inca nu o vezi, de durere si de tristete. O sa rasara soarele si pe strada ta, fiecare om isi are locul lui in lumea asta!

Voiam sa zic ca cupiii pot fi crescuti si singuri- de o mama singura. Mai trist - stiu o fetitsa crescuta de tata singur. Ce rugaminte am: nu te izola in casa, in tristetea ta. Ieshi! cauta prietenii, chiar daca numai pt 30min, 1 ora, las plimbare cu carutsul 15 min, v ca esti din Buc. - din ce zona esti? ca noi, fetele de pe forum reusim sa ne mai vedem pe alocuri; iesi la shopping cu puiul, si la locul de joaca de cupii, de printre blocuri. E important si pt tine, sa vezi oameni, cupii jucandu se, rasete, dar si pt bb. Il va incanta si se va distra! (asta daca nu patseshte ca fiica mea, ea sa rada la Edvin Sebastian, si el sa planga... )
Ca sa iti explic de ce tin sa zic astea: Parintii mei au divortsat cand aveam io 6 luni - nu aveam 2 ani cand s-a terminat partaj, si decizia de cine ma creshte (tare scandal cica a fo pe partea asta). DUpa o relatie de 6-7 ani inainte de casatorie. Mama nu prea stia ce sa zica, mamaia mi-a dat o explicatie simpla:'taica'tu a plecat la serviciu si nu s-a mai intors'. Mult timp in copilarie, cand statteam la mamaia, si pleca mama la serviciu, mi-era frica ca nu se mai intoarce nici ea. Iar bunicii de pe partea tatalui nu i-am cunoscut - si nici nu am simtit vreodata lipsa lor. Pt ca am avut pe mamaia si tataia, matusi, verisoare, prietene, viata mi-era permanent plina. (mai rau o fo ca mama s-a recasatorit si a dat peste alt nebun).
Voiam sa zic, ca explicatii cand va creshte baiatul mai mare, si v-a intreba de ce nu are tata, tre sa fie directe, clare, si fara amananunte, de genul:'
-tati sta cu mama lui, bunica; ca e batrana si ii e frica singura
-are casa lui, si ii place mai mult acolo
-nu mai are timp dupa serviciu sa vina si la noi
-are alta sotie

Adica fraze de genul care nu mentioneaza pe tine ca mama, sau pe cupil, sa ii fie clar ca asta a fo decizia lui ca barbat, si nu ca tata. Stiu ca nu consoleaza, dar cu cat va creshte mai mare, va auzi mai multe cazuri de divort, parinti despartiti, parinti care se cearta, etc. CUpiii vorbesc, si daca ar asculta vreodata parintii ce pot spune, ce isi pot povesti intre ei, s-ar gandi de 2 ori la unele decizii.

Te mai plangeai de socri. Ceilalti bunici. E f. bine ca ii ai pe parintii tai sa te sustina. Sa le dea Dumnezeu sanatate, si sa fie alaturi de tine, fizic si moral, cat se poate. SI ajunge. Cum cresc copiii si cu 1 parinte, pot creshte si cu 2 bunici; sunt atatia cupii care nu shi-au prins bunicii in viatsa, ce mare pierdere pt cupil e? Nu e. E pierderea doar pt ei. Poate is mai carcotashi/invechitsi/incuiatsi/batuti_in_cap, si le e frica sa nu le ceri bani, sau ajutor, sau sa te plangi. Nu, pur si simplu daca mai dai ochii cu ei, si ajung discutii delicate, poti sa le dai o replica simpla : "bebe are 2 bunici f. atenti, care ma ajuta mult ca il scoate la plimbare / la joaca, cat sunt eu ocupata cu casa&munca". o replica ce le arata ca aici e nevoia ta, si poate or sa realizeze ce e important in viatsa.

nu stiu daca esti de acord, dar ti-ash recomanda si o discutie cu un psiholog de cupii. Nu acum, peste 1-2-3 ani. Iti poa da nishte sfaturi mult mai competente, de cum sa abordezi explicatiile in fatsa cupilului. A, si aici pe forum, exista un grup al parintilor singuri. SI cazuri & si solutii marunte dar frumoase, gasite de mamici singure ca tine.


Ai rabdare, Dumnezeu le potriveshte asha frumos pe toate! de la mine, si de la Mara, si multa putere si seninatate de sarbatori! Nahterea lui Domnul Isus sa fie shi renashterea voastra!




o potoroasa potoroasa potoroasa, nu am mai vazut asha potoroshenie!!
soarele din viatsa noastra
mamica natanga de pe 9.05.2008
povestea nashterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mi_bebelina spune:

Buna dimineata si de la noi!
O noapte linistita, ca si celelalte am avut. De la 6.30 Delia s-a trrezit cand i-am dat antibioticul iar acum a reusit tati sa o adoarma....am reusit sa scoatem mucisori mai mari si mai multi...in schimb tuseste mai tare, mai mult...nici nu stiu...asta inseamna ca reactioneaza la tratament? Sper sa da...
Multumim Andreap de mesaj...cu Delia bolnavioara n-am reusit sa trimit nici un mesaj, nici sa dau vreun telefon....tare rau cu copilul bolnavior..

Deliutza Broscutza

Mergi la inceput