Campanie de responsabilizare a autoritatilor (9)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristal1995 spune:

Luca: unde pot gasi un rezumat la ce s-a facut pana acum? Ca la halul in care am fost cu timpul, nu prea mai sunt la curent cu tot. pupici
Claudia: iubita, daca ai sti de cate ori m-am gandit la tine... Ma bucur ca mergem impreuna, da-mi un PM cu nr tau de telef sa vorbim. La cealalta problema , n-am cuvinte. Sper doar sa-ti fie mai bine
I-am trimis mail domnului deputat, i-am lasat si nr meu de telef si i-am sugerat sa stabileasca dansul o zi si locul de intalnire.
Va tin la curent.
Va pupic pe toate

Aly-"Viitoare mamica, cat de curand"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Cristal, o sinteza a chestiilor care s-au facut in campanie gasesti aici: http://.actiuni-concrete/

iar o cronologie a evenimentelor, cu linkuri si uneori cu citate, aici: http://.news/

O sa va trimit si un document word de prezentare a problematicii si a campaniei, dar cu o zi - doua inainte de intalnire, caci poate se mai intampla chestii pana atunci si trebuie sa aducem documentul la zi.

Ma gandesc indeosebi pe faptul ca in prima saptamana din februarie ar trebui sa o recontactam pe dna Sulfina Barbu, asa cum am stabilit. Sa vedem daca au mai avansat lucrurile de partea dumneaei. Daca isi mentine oferta de a face initiativa legislativa, atunci noi celorlalti parlamentari trebuie sa le cerem nu sa initieze, ci sa sprijine legea. Dl. Geanta e tanar, la primul mandat de parlamentar, este excelent ca empatizeaza cu lupta noastra, dar legea nu trebuie doar propusa, trebuie sa si treaca. Dna Barbu este un om cu multa experienta politica, respectata si influenta in partidul sau, este ideal pentru noi ca dumneaei sa fie initiatoarea - iar in jurul sau sa strangem cat mai multi sustinatori ai legii, indiferent de partid.

Oricum, vestile sunt bune. :) Multumim inca o data ca va faceti timp sa va duceti la intalnire, Cristal si Claudia.

---------------------------
New pics: http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_prea spune:

Luca, am intrat si eu sa citesc ce s-a mai facut, mi-am amintit etapele.
Cristal, daca cumva iti raspunde dl. deputat si stabiliti de comun acord o ora de intalnire, pentru mine ar fi mai usor in jurul pranzului, dar pot sa-mi fac timp si in alta situatie.
Pupici tuturor.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Perfect, Claudia! :)

Nu stiu daca mai urmariti, discutia despre infertilitate continua in comentariile de aici: http://mywebside.wordpress.com/2009/01/27/infertilitatea-o-boala-costisitoare/
Eu cred ca asta e solutia: sa incepem sa vorbim despre infertilitate. In presa, pe pagini web, pe bloguri. Nu doar pe cele de specialitate, cum ar fi sectiunea asta, unde intalnesti doar persoane care stiu deja cat de dureroasa e problema, ci si - sau mai ales - in pagini generaliste.

Eu am crezut initial ca posesoarea blogului de mai sus e cineva de pe aici, dar nu, spune intr-unul dintre comentarii ca nu e aspiranta prea curand si nu din cauza asta empatizeaza, pur si simplu a citit blogul si a inteles problema. In tentativele noastre de mediatizare vom da in mod ineluctabil peste imbecili precum cei pe care i-am pus in insectarul de pe alt topic, dar si peste foarte multi oameni normali, care inca nu au nici o parere despre subiect, pentru simplul fapt ca nici nu prea stiu ca exista. Oamenii astia sunt target-ul nostru. Pe ei trebuie sa ii INFORMAM. Putem constata ca, daca ne pezentam coerent si convingator punctul de vedere, ii putem atrage de partea noastra.

Avem nevoie de oameni informati, avertizati, cu o opinie asupra subiectului atunci cand se va face initiativa legislativa.

---------------------------
New pics: http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristal1995 spune:

Am primit raspuns de la dl deputat:
Stimata doamna,

Luni este prima zi din noul mandat si dupa ce aflu programul, va contactez telefonic. Probabil miercuri am sa va dau un telefon.

Cu stima
Daniel Geanta
Deputat colegiul 24

Claudia: atunci vorbim, astept sa ma sune si te sun
Va pupic pe toate

Aly-"Viitoare mamica, cat de curand"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kindly spune:

LucaLuca,o sa va rog sa incercati o intalnire cu d-na Sulfina Barbu in jur de 14-15 februarie.Cred ca voi reusi sa merg si eu la Bucuresti in perioada respectiva.Mai devreme nu.Si chiar vreau sa ma intalnesc cu ea.Voi avea ce sa-i spun.Cred ca va fi impresionata.
toate fetele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delphinas spune:

se pare ca vestile bune continua si domnul deputat Daniel Geanta e dispus sa se vada cu noi. Si cu doamna Sulfina Barbu ar trebui sa fixati o intalnire, poate impreuna vor reusi sa faca ceva pt noi.
la fetele optimiste.

poze, Just Me
ambitioasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delphinas spune:

tocmai ce mi-am verificat mail-urile si am mai gasit un raspuns de la doamna deputat Sonia Draghici, membru al Comisiei pentru sanatate si familie. o sa-l postez mai jos. Luca am dat fwd si la tine.

Citat:
Stimata Doamna,
Am primit mesajul Dv. Sunt de mult interesata de patologia reproducerii umane, in calitate de medic infectionist am asistat la multe drame familiale legate de imposibilitatea conceptiei, conceptia defectuoasa sau malformativa, imposibilitatea mentinerii sarcinii si sarcina patologica, nemaivorbind de patologia nou-nascutului. Am publicat articole despre aceste subiecte si am elaborat o monografie despre toxoplasmoza, o infectie parazitara implicata in mare masura in esecurile reproducerii umane si animale.
Sunt de asemenea consternata de indicatorii demografici din Romania, de conditiile socio-economice defavorabile cresterii natalitatii, de accesul limitat al cetatenilor romani la tehnologii de varf in medicina, ceea ce reprezinta un pericol major pentru vigoarea si viitorul neamului nostru.
De aceea va felicit pentru initiativa Dv., pe care o sustin cu convingere. Avem insa multe oprelisti in atingerea unor idealuri, atat Dv., in calitate de beneficiari ai serviciilor de sanatate, cat si noi, medicii, ca prestatori de servicii medicale in sistem public sau privat.
Limitarile si chiar obstructionarile unor demersuri pe deplin justificate vin din resursele limitate ale sistemului public de sanatate, bazat doar pe asigurarile sociale de sanatate rezultate din contributiile angajatilor si angajatorilor si procentul scazut fata de celelalte tari UE repartizat din PIB pentru sanatate, deci bani de la bugetul de stat.
Unde mai punem raportul valoric dintre colectarile in RON si costurile in Euro ale multor produse sau tehnologii, valoarea PIB comparativ cu alte tari membre UE, sustinerea sociala solidara a unui mare numar de neasigurati, lipsa unor asigurari complementare de sanatate. De aceea nu avem sustenabilitate pentru multe programe de profilaxie sau chiar nu s-au putut initia programe curative, de exemplu terapia hepatitelor acute B si C, care ar conduce la o proportie mai mare a debarasarilor de virus decat terapia hepatitelor cronice!
Acestea sunt si unele dintre motivele pentru care eu, medic practician de 27 de ani, cadru universitar si sef de clinica la Oradea am candidat ca deputat si probabil ca Dumnezeu a hotarat sa reusesc.
Nu vreau sa va induc insa un sentiment pesimist si de resemnare, eu sunt parlamentar pentru ca sa am acces la esenta problemelor, sa dispun de informatii cu caracter global, ce vor fi folosite conceptual in interesul cetatenilor. De aceea voi prelua ideea Dv. si voi analiza cu colegii mei din Comisie posibilitatile de punere in practica chiar cu concursul D-lui Ministru Bazac, care are experienta in management de sanatate si este de asemenea medic.
Va multumesc pentru mesaj, va voi contacta cat de curand. Cu stima
Dr. Sonia Draghici


poze, Just Me
ambitioasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Kindly, sa vedem cum/cand o sa fie cu intalnirea cu dna Barbu, noi propunem, dumneaei dispune. Ar fi minunat sa te poti duce la intalnire. Ceva sanse de sincronizare ar fi, vedem. :)


Altfel, excelenta veste, multumim Delphinas. Chit ca dna doctor, in cunostinta de cauza fiind, este rezervata cand vine vorba de bani.

Doamnelor, intre noi fie vorba, cred ca fiecare dintre noi este constienta, mai ales in contextul crizei actuale, ca n-o sa primim patru fiv-uri gratuite, ca-n Occident. Dar daca reusim sa obtinem macar analize hormonale gratuite, ceva compensari pe la medicamentele specifice, plus aducerea problemei infertilitatii pe agenda publica - ar fi ENORM. Deci, sa fim realiste in asteptari dar totodata sa mergem la pluspotul, ca la poker.

De fapt, situatia noastra e privilegiata, ar fi fain sa fie in toate aspectele vietii asa: daca pierdem, nu pierdem nimic (bine, timpul si sperantele, dar...), iar indiferent cat de putin castigam - castigam.

Dna deputat Sonia Draghici este de la PSD, aveti CV-ul dumneaei aici: http://www.cdep.ro/pls/parlam/structura.mp?idm=94&cam=2&leg=2008&pag=0&idl=1

O sa ii confectionez pana luni, cel tarziu, un raspuns elaborat, caci si dumneaei a facut efortul de a ne scrie personalizat si pe larg. Il invoca doamna pe ministrul Bazac, despre care spune ca are experienta in managementul sanatatii, o sa ii dau eu link cat sa afle ca ministrul Bazac are experienta si in infertilitate de cuplu, traita direct.

Retinem fraza "va felicit pentru initiativa Dv., pe care o sustin cu convingere" si batem moneda pe ea. O sa fac in asa fel incat sa reafirme sprijinul, oficial, si o punem si pe dna Draghici la colectia de parlamentari care ne sprijina. :)







---------------------------
New pics: http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Si à propos de Comisia de Sanatate din care face parte si dna Draghici, presedinta acestei comisii este Rodica Nassar, tot de la PSD, care are o fetita adoptata.

Am dat un search, am gasit un articol unde se spune

Citat:
Familia Nassar nu avea copii, o poveste trista, petrecuta cu multi ani in urma, facand ca cei doi soti sa nu aiba bucuria unui suflet in casa.


Sursa: http://www.editiaspeciala.com/stiri/2007-01-05/Mos-Craciun-ne-a-adus-o-pe-Yara-24255.asp

De altfel, dna Nassar stie deja de campania noastra, a fost informata de catre cineva din partid.

Delphinas, poti sa verifici in lista, la dna Rodica Nassar am avut adresa / am trimis mail?

Si pentru ca tot se vorbea in articol de dna Anca Boagiu care si ea are un copil adoptat - reamintiti-va ca in timpul campaniei ne-a promis sprijin ferm, initierea proiectului legislativ, iar noi i-am zis, ei si celorlalti "promisionari", ca o sa revenim cu un mesaj ferm in ianuarie. Trebuie sa revenim, dar eu as zice sa lasam pentru dupa urmatoarea intalnire cu dna Sulfina Barbu, ca sa stim mai clar cum stam.

---------------------------
New pics: http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput