Cauzele opririi din evolutie a embrionului -cap 1

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

Buna,
Cata, eu am 4 embrioni si am stabilit cu profu. sa-i transfer pe toti.
Pup toate fetele si va urez un an nou cu multe bucurii si impliniri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralusel spune:

Sunt noua pe acest forum si am mare nevoie de ajutrul vostru. In luna iunie am pierdut o sarcina pe care mi-am drit-o foarte mult: sarcina oprita din evolutie la 7 saptamani. Nu stiu cauza. Acum sunt iar insarcinata, in 6 saptamani, dar din nou ceva pare sa nu mearga bine. Acum doua saptamani am facut analiza numita beta HCG. Mi-a iesit o valoare de 4 100. Saptamana trecuta am repetat analiza, marti: 6 300. Miecuri: 8 000. Ecografia de saptamana trecuta marti nu vizulaiza embrionul. Miercuri s-a vazut o schita de embrion. Saptamana aceasta am fost din nou la medic. Beta HCG: 11 000. Embrionul se vede, dar pare a fi foarte mic in raport cu varsta sa. Va rog foarte mult, daca sunt persoane care s-au confruntat cu situatii similare, sa imi spuneti daca am vreo sansa sa duc aceasta sarcina la bun sfarsit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

Ralusel - aici ai valorile BHcg - corespunzatoare fiecarei saptamani de sarcina.
- saptamana 3 de sarcina - valoare mediana HCG=17.5 mUI/mL;
- saptamana 4 de sarcina - valoare mediana HCG=141 mUI/mL;
- saptamana 5 de sarcina - valoare mediana HCG=1398 mUI/mL;
- saptamana 6 de sarcina - valoare mediana HCG=3339 mUI/mL;
- saptamana 7 de sarcina - valoare mediana HCG=39759 mUI/mL;
- saptamana 8 de sarcina - valoare mediana HCG=90084 mUI/mL;
- saptamana 9 de sarcina - valoare mediana HCG=106257 mUI/mL;
- saptamana 10 de sarcina - valoare mediana HCG=85172 mUI/mL;
- saptamana 12 de sarcina - valoare mediana HCG=66976 mUI/mL;
- saptamana 14 de sarcina - valoare mediana HCG=34440 mUI/mL;
- saptamana 15 de sarcina - valoare mediana HCG=28962 mUI/mL;
- saptamana 16 de sarcina - valoare mediana HCG=23930 mUI/mL;
- saptamana 17 de sarcina - valoare mediana HCG=20860 mUI/mL;
- saptamana 18 de sarcina - valoare mediana HCG=19817 mUI/mL;

Este extrem de dificil cineva sa iti raspunda la intrebare....nimeni nu stie daca o sarcina are sau nu sanse doar bunul Dumnezeu si probabil tu. Eu intotdeauna am stiut....am simtit.
In mod normal la 6 saptamani( + -) embrionul are activitate cardiaca.
Te pup si iti doresc sarcina usoara si la termen.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Ralusel, in mod normal valoarea bhcg se dubleaza la 2 zile, cu aproximatie bineinteles. la tine vad ca valoarea creste dar lent....e bine ca s-a vazut ceva in uter, asta exclude extrauterina. ( de obicei la extrauterina valoarea creste, dar lent). Totusi la tine se vede o evolutie...intai nu se vedea nimic, apoi schita de embrion, acum embrionul...pare o evolutie buna totusi. Cred ca nu ai ce face, decat sa mai faci o eco peste cateva zile, sperand ca se va vedea activitatea cardiaca. nu ai ce face, vorba Catalinei, doar hazardul hotaraste......Ceva tratament de sustinere iei, mai ales ca ai mai pierdut o sarcina? Multa multa bafta!!

Mami de fetita si de baietel 27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happymum spune:

ralusel, felicitari pentru burtica.
dumnezeu e mare si doar el face si desface.
mai asteapta cateva zile si vezi atunci ce zice si doc.
succes, iti tinem pumnii.
curaj.


sa aveti o zi cu mult "bun bun"
aho aho de anul nou... 2oo9... LA MUUULTI ANI sanatosi si cu un la fiecare... va si va ...

viitoare , te DD

finutul radu andrei si finuta maria angela
www.youtube.com/watch?v=gILJFvjweHI" target="_blank">E.M.M.A. pentru ingerasii nostri
cand sa vie... ? repede sa vie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happymum spune:

buna dimineata si o la fete...
ati terminat fripturile? vreau si iooooooooooo....
sa se termine la mine..... nu sa le pap pe ale voastre .

sa aveti spor in toate si anul 2009 sa fie mai bun cu burticile noastre.
LA MULTI ANI CU SANATATE!







sa aveti o zi cu mult "bun bun"
aho aho de anul nou... 2oo9... LA MUUULTI ANI sanatosi si cu un la fiecare... va si va ...

viitoare , te DD

finutul radu andrei si finuta maria angela
www.youtube.com/watch?v=gILJFvjweHI" target="_blank">E.M.M.A. pentru ingerasii nostri
cand sa vie... ? repede sa vie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muffinuta spune:

Buna fetelor!

am citit si rascitit ce ati scris aici..am trecut si eu printr-o pierdere de sarcina,motive necunoscute,s-a oprit pur si simplu embrionul din evolutie.am facut aici in SA analiza tesuturilor am cerut noi si am platit o gramada de bani,am dorit sa stim dc e vorba de ceva genetic-nu avem in familie cazuri dar fiind data varsta amandorura-..doctorii insistau ca a fost o chestie genetica si atunci am vrut sa ne convingem..nu zic ca era mai usor de acceptat pierderea ca in cazul in care iesea ceva-si s-au facut cred analiza a 11 sau 12 cromozomi atatia au fost analizati din embrion si nimic a iesit ca sarcina era sanatoasa,asa ca,cumva a fost o usurare rezultatul dar o dilema si mai mare..si nu mai vorbesc cat am suferit,de abia mi-am revenit,si acum tot ce s-a petrecut e ca in ceata..

Catalina,apas un buton dureros dar trebuie sa te intreb ,dc poti te rog spune-mi am incercat sa gasesc in ceea ce ai scris..dar nu am gasit raspunsul..Catalina,acum ultima data pe langa faptul ca ai stiut pur si simplu..ai avut alte semne,ma refer la pete,scurgeri,dureri,etc?..te intreb pt ca ma confrunt cu ceva probleme,stiu ca nu e la fel la toata lumea..multumesc si te rog iarta-ma..sper din suflet sa ai un an asa cum iti doresti si iti doresc tie si celorlalte fete ceea ce imi doresc si mie..

Miki-miki,ma bucur enorm sa vad ca esti bine si gata de drum,de un nou inceput.

La multi ani,fetelor,sa aveti un an bun plin de impliniri pe toate planurile si sa ne auzim numai cu vesti bune!
la toata lumea..


Muffinuta

Ai reusit?Continua!Ai esuat?Continua!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

Muffi - e ok.... Nu , nu am avut scurgeri, nu am avut sangerari, nu am avut dureri dubioase. Nu am avut nimic simptomatologic. Doar feelingul. Atat.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muffinuta spune:

Multumesc,Catalina!
De asta imi era teama.


Muffinuta

Ai reusit?Continua!Ai esuat?Continua!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaalex spune:

FETELOR, VA UREZ UN AN NOU FERICIT, CU MULTA SANATATE, BUCURIE SI IMPLINIRI DE VISE MULTA DORITE!
VA PUP PE TOATE SI SA AUZIM NUMAI DE BINE IN 2009!


Alina si Marc Alexandru (28.03.2006)
pozele noastre



Mergi la inceput