Mamici de Ghiocei de Martie-Aprilie 2009 (43)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

Citat:
citat din mesajul lui georgiana310

Multumesc Monique Wow, cate sunt de care nu aveam habar...

23+ Brisees

gia




cu multa placere.
acum mi-am amintit si de:
- forfecuta sau trusa de unghii. noi avem forfecuta de la nuk, dar am vazut si la primii pasi truse.
- ser fiziologic
- comprese sterile
- batista bebelusului. noi si azi o folosim cu succes

sfatul meu: fa lista, si cand incep prietenii sau rudele cu 'ce ai avea nevoie?' sa le arati ce vrei. asa vei primi lucruri utile.



24+
si Andrei (16.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MADYN spune:

Iuca nu trebuie sa ai vezica plina, colul se vede oricum. Te asteptam luni cu vesti bune!

Mady22+ si Mihai - (1-aug-2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

Citat:
citat din mesajul lui aris26

fetelor am si eu o nelamurile. de ce se pun manushi la copii??? sa le tzina de cald sau altul e motivul? nu imi dau seama care e logica pt ca eu stiu ca trebuie sa aiba mainele libere ca sa poata explora si invatza.

26+
Poze


noi le-am folosit in prima luna, ca sa nu se zgarie in timpul somnului, ca au acest obicei.
si alt motiv ar fi sa le tina cald. la inceput nu-si pot regla f. bine temperarura corpului, si au extremitatile reci (maini si picioare). de aceea si vara cand e cald, vei vedea bebelusi cu sosete in picioare.

edit: mainile le descopera abia pe la 3 luni. pana atunci chiar se sperie de ele.

24+
si Andrei (16.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MADYN spune:

Aris se pun manusi pt. ca se pot zgiria pe fata. Unghiutele lor sint f. mici si greu de taiat, astefel incit mai ramin colturi fine. Acum depinde si de copii, unii isi duc frecvent minutele la fata, altii nu. Al meu isi ducea des si daca nu i-am pus o data manusele s-a zgiriat.



Mady22+ si Mihai - (1-aug-2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

monique, madyn - merci mult pt raspunsuri. eu am primit un set care contzine si manushi, dar e clar ca mai am de invatzat si ca depinde de la copil la copil...deci o sa invazt o data cu el, ca mama saraca nu se prea baga sa-mi dea sfaturi ca ma stie apucata si ca fac doar cum ma taie capul asa c a ma lasa in boii mei

26+
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

Citat:
citat din mesajul lui aris26

monique, madyn - merci mult pt raspunsuri. eu am primit un set care contzine si manushi, dar e clar ca mai am de invatzat si ca depinde de la copil la copil...deci o sa invazt o data cu el, ca mama saraca nu se prea baga sa-mi dea sfaturi ca ma stie apucata si ca fac doar cum ma taie capul asa c a ma lasa in boii mei

26+
Poze


e cel mai bine asa. nimeni nu se naste invatat. totul se face 'vazand si facand'.
eu am avut-o pe soacra, care ma lasat sa fac cum ma taie capul.
la orice nelamurire apelam la prietene care aveau deja copii, si uneori la forum (aici trebuia sa filtrez putin informatia).


24+
si Andrei (16.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

sa stii ca asa e. ea oricum e atat de mirata de cate stim noi acum...se uita saraca la filmele mele de la eco 4d cu gura cascata, pe vremea ei nici 2d nu se faceau.
net-ul sa traiasca!

26+
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

Citat:
citat din mesajul lui aris26

sa stii ca asa e. ea oricum e atat de mirata de cate stim noi acum...se uita saraca la filmele mele de la eco 4d cu gura cascata, pe vremea ei nici 2d nu se faceau.
net-ul sa traiasca!

26+
Poze


vei fi surprinsa cand vei vedea ca puiul tau va avea niste aptitudini native deosebie pt manevrat telecomanda, telefonul mobil, tastatura.

24+
si Andrei (16.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuca spune:

madyn iti multumesc mult pt raspuns

"Tinteste spre luna. Chiar daca nu reusesti, macar vei fi printre stele."
Les Brown

21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina.n spune:

Citat:
citat din mesajul lui aris26

fetelor am si eu o nelamurile. de ce se pun manushi la copii??? sa le tzina de cald sau altul e motivul? nu imi dau seama care e logica pt ca eu stiu ca trebuie sa aiba mainele libere ca sa poata explora si invatza.

26+
Poze


cred ca motivul este sa nu ne zgarie pe tzatzi cand papa laptic si sa nu se zgarie ei pe corp/fata...am dedus si eu

23+ cu Maria
Vine barza!

Mergi la inceput