Mamici de Albinutze de Mai-Iunie 2009(20)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Bine ca mi-ai spus . Chiar daca l-am mai facut acum 2 ani si au fost foarte bune rezultatele, chiar daca stiu ca e doar statistic, tot nu mi-ar fi cazut bine . O sa-i intreb ce soft folosesc, la eco am vazut ca au acelasi aparat ca si la Sanador (unde tariful e dublu), deci imi inchipui ca e ok.
Si dr. mi-a spus ca era mai bine sa fie saptamana viitoare dar nu vreau sa merg la alt dr, pentru ca sarcina este oricum mai evoluata cu mai mult de o saptamana.

mamica lui Matei Constantin (21.05.2007)

si a cui o mai vrea sa vina 13 +

MINUNEA MEA


www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia!

www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Ajutati-l si pe Darius!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariacs spune:

DIDI, apropos..nu mai mai prins ultimele pagini din cap trecut, cum se simte soacra ta?ati reusit sa o transfertai la alt spital?


ana-maria 17 weeks

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sarmisa spune:

Sunteti minunate si va iubesc!
O sa-mi fie invatatura de minte sa nu mai tin pentru mine supararile legate de sarcina, inca de ieri ati reusit sa ma linistiti si incurajati si va multumesc.E bine!!! Bebe e dezvoltat cat pt 20 sapt si 2 zile si ne-a confirmat dr ca e baietel. Mi-a zis dr ca e ok cu greutatea, eu fiind cam supraponderala inainte de sarcina, sa nu mai las pe nimeni sa ma supere ca intotdeauna se gaseste cineva "binevoitor" care se pricepe in ale sarcinii mai bine ca oricine, sa am incredere in el si sa gandesc mereu pozitiv.Am mai primit un tratament cu aspirina, jum de tableta si vit E pentru hipertensiune, cu mentiunea ca se vor gasi medici sa comenteze tratamentul dar sa am incredere ca absolut nimic rau nu se va intampla mie si mai ales fatului.Mai trebuie sa evit efortul si sa-mi monitorizez tensiunea.
A, mie au inceput sa-mi secrete sanii,gasesc mici pete pe bluze si tin minte ca si la prima sarcina s-a intamplat asta(parca umpic mai tarziu) si am avut laptic si-am alaptat un an si sapte luni.
Aseara dupa control am primit primul pupic pe burtica de la mayanna,de mangaiat m-a mai mangaiat ,asta dupa ce i-am zis ca bebe e bine si ca ni s-a confirmat ca va avea un fratior.M-a pupat si i-a zis: "bebe aici acasa o sa ma gasesti pe mine, surioara ta si tu o sa vii la mine si eu o sa te ajut sa mergi"
Si am mai avut parte de o surpriza,l-a trimis mama pe tata la noi cu un pachet cu bunatati(nu l-am mai vazut de aproape 1 an).

Un bun venit calduros noilor burtici sosite, o sa vedeti ca va veti simti bine aici!
Va pup si sunt pe aproape.
Numa bune!

sarmisas20 si mayanna (19 Oct 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Ana-Maria, esti o draguta ca ma intrebi. Nu am reusit ca cica nu ar fi transportabila, desi mie mi se pare ca nu mai are capul asa umflat.
Supararea acum e alta....tocmai ce am aruncat 7 mil. pe fereastra din cauza de cumnata proasta facuta gramada. Sa ma ierte Dumnezeu, dar asa e. Deci am rezolvat treaba cu antibioticul de 15 mil. pentru care ni s-a facut un mare favor sa il luam cu 8 mil. Am intrebat-o pe cumnata de 3 ori cum il cheama dar e asa de handicapata ca uita de fiecare data, nu se gandea nici sa-l scrie pe un bilet, nici sa ma sune direct de la spital cand il avea proaspat in minte. Abia cand ajungea acasa imi zicea ca a uitat cum il cheama . Nici nu a zis cum s-a ajuns la aceasta recomandare si de ce nu a primit reteta ca si pentru celelalte pe care le-am cumparat. Abia DUPA ce l-am primit si am vazut ce este, l-am cautat pe internet si l-am gasit decontat 90% de casa de asigurari, ca fiind tratamentul cel mai eficace in cazul infectiilor puternice nespecifice si care nu raspund la alte tratamente, tratament uzual in spitale post-operator, arsuri, si....cel mai important...in farmacii costa NUMAI 920 ron. Deci in nici un caz 15 mil. Si daca il luam compensat plateam 90%, deci 100 ron, nu mai zic ca trebuia sa i-l dea oricum.
Si asta nu e totul.
Dr. care i l-a recomandat ii mai si spune :" haideti sa nu-i spunem dnei dr. Cojocaru (sefa sectiei), ca ea nu se prea implica, dar eu vreau sa va ajut, ca m-a impresionat in mod deosebit situatia dvs. Nu o sa il trec in fisa, sa nu mai vada dna dr." iar dupa ce i-a zis ca o sa il cumparam a zis ca ii sufla in ceafa in timp ce ii dadea soacrei sa manance "haideti sa rezolvam problema acum", nici nu a lasat-o sa ii dea sa bea pana nu i-a dat banii.

Na... ce sa mai zici acum.
Deci..numai de cand mi-a zis cum a facut, ca s-a ferit de sefa cetiei si i-a spus ca nu o sa-l treaca in fisa, mi-am dat seama ca e vrajeala. Si in felul asta nici nu o poti verifica daca i l-a facut sau nu. Si de fapt NU o sa i-l dea.

mamica lui Matei Constantin (21.05.2007)

si a cui o mai vrea sa vina 13 +

MINUNEA MEA


www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia!

www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Ajutati-l si pe Darius!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Sarmisa acum am vazut postarea ta. Ma bucur ca ti s-a confirmat ca e bine si ca te-i linistit. Are dreptate dr. tau. Si mi-a recomandat la prima sarcina aspirina, dar eu m-am umflat rau de tot dupa prima pastila asa ca am renuntat. Nu stiu de ce aveam colesterolul si trigliceridele foarte mari, Ir-uri mari, desi eu eram anemica, hipotensiva, si mancam numai bio si eco si tot ce vrei, cat mai "safe".
Si aratam ca un luptator de sumo, cu dimensiuni "ideale" 60-120-60. (de la 50kg la 1.65 m am ajuns la 84 kg...eram superba, de-asta nici nu prea mi-am facut poze, ca ma indispuneam numai cand ma uitam in oglinda, ce-mi mai trebuiau poze)
Dar nu conta, pentru ca soata mea atunci ma vedea "cea mai frumoasa graviduta". Cand mi-a zis prima data m-am suparat, am crezut ca face misto de mine, dar el chiar credea ce zicea.

mamica lui Matei Constantin (21.05.2007)

si a cui o mai vrea sa vina 13 +

MINUNEA MEA


www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia!

www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Ajutati-l si pe Darius!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicuratze spune:

Buna Ely, bine ai venit ( felicitari ca ati ales numele fetitei, noi probabil ca vom hotari abia dupa nastere ).

Din pacate cred ca eu am burta cea mai mare ( ma intreba dra de familie a mamei daca sunt in 7 sau in 9 luni).Iar o sa primesc porecla "Fadroma mea"

Oana du, am vazut pozele cu bebe, sunt super!

elena,14

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariacs spune:

off Didi prin ce trebe sa treci tu! pai dc cumnata ta e asa impleticita..nu o mai lasati sa se bage ea..cred ca sotul tau sau sotul ei se descurca mult mai bine - al meu sot nu uita nimic, dar ca sa fie sigur tot scrie pe biletel- banuiesc ca si alti barbati fac la fel! cum sunt astia in spitalele astea..numai pe papat banii persoanelor cu probleme..cine stie pentru cine au cerut ei medicam respectiv motivind ca e pentru soacra ta..mama ei de treaba...
important e ca soacra ta se simte mai bine! sper din toata inima sa nu ramina cu sechele..ar fi exact "ce v-ar lipsi" in conditiile in care vin 2 bb! eu o am pe bunicamea de 86..pina acum nu are probleme majore, numai circulatia periferica e mai rau..deci asta o asteapat si pe ea..si tare mi-e inima strinsa...ca asta "mi-ar lipsi" in conditiile date (tatal meu, fii-su, a murit la 45 de ani in accident auto, acum 12 ani, si toata lumea zicea ca bunica-mea nu o sa suporte asemenea durere..si uite ca ea e mai "verde" decit mine..durerea o simt eu..ea si-a indus in cap ca asa a fost sa fie si gata, nici macar nu am auzit-o vreodata sa il plinga..numai pe mine ma apuca disperarea si bocetele )

te pup, si sper ca Matei e mai bine!

ana-maria 17 weeks

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariacs spune:

daaa...si eu sunt "mamica lu' bb meu" si "nu esti deloc umflata"- mi-a zis cineva de diminetaa ca m-am umflat..si mi s-a pus pata pe creier- si " indiferent cit de maree o sa te faci tot mamica lui bb meu esti si tot cea mai frumu mamica de bb o sa fii" si m-a luat in brate si m-a pupat mult de tot pe toata fatuca si dupa a pupat burtica de nu stiu cite ori!..e asa de dulce..parca il iubesc din zi in zi mai mult! ai vostrii "tati de bb" fac la fel?



ana-maria 17 weeks

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Ana-Maria, ca o mama normala ce sunt, ma gandesc ca un parinte nu poate trece peste decesul copilului decat prin 2 cai: ori innebuneste de durere, intra in depresie si recurge la gesturi diperate, ori se intareste, cu multa credinta in Dumnezeu, si in general in reia viata canalizandu-si energia si gandurile catre alte persoane dragi-alti copii, nepoti.
Nu o judeca si nu compara suferintele, ca nu exista scala de valori pentru asa ceva. Era o vorba "marile dureri sunt mute". Nu stii ce somn are bunica ta...

mamica lui Matei Constantin (21.05.2007)

si a cui o mai vrea sa vina 13 +

MINUNEA MEA


www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia!

www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Ajutati-l si pe Darius!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariacs spune:

nu neg ce spui tu, poate asa e, dar crede-ma uneori imi dorec sa o aud ca il pomeneste macar,,dar nu se intimpla :(
ma are pe mine..si probabil asa trece peste..nu stiu ce sa zic...


ana-maria 17 weeks

Mergi la inceput