Infertilitate inexplicabila, tratamente FIV

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns OneFineDay spune:

Sonika multumesc mult ptr mesajul tau, tack så mycket! ;-))

Am sa incerc si eu si ori cu acupunctura ori cu Zonterapie acuma in ianuarie. speranta e ultima care moare dar sincer .....e greu sa speri sa speri si sa nu se intample nimic.... Dupa cum am inteles tie ti-a reusit ultima incercare? creste burtica???? Oauuu felicitari , tinem pumnii!!!!!

Cum se numesc acei antioxidanti de care zici? (på norska)

te pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OneFineDay spune:


INcerc sa aduc un pic de viata in subiectul asta! unde sunteti fetelor care aveti cauza "inexplicabila"??? Hai sa ne ajutam putin si sa povestim cum si ce am facut ptr. reusita.

Ce tratamente, ce medicamente si UNDE ati facut FIV si cum a mers?

Stie cineva cave mai mult despre acei antioxidanti de care scrie sonicka?

va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OneFineDay spune:

In sfarsit am gasit o carte foarte buna care explica cauzele nereusitelor IVF si face infertilitatea inexoplicabila putin mai...explicabila! deci fetelor care va regasiti si credeti ca problema e sistemul imunitar, lectura placuta http://www.babyfriendlybook.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liabia spune:

Fetelor ma bucur ca s-a deschis si subiectul asta,eu sunt din timisoara si am facut aici FIV si mi-a iesit din prima cu doar 2 embrioni desi medicul a zis ca erau ideali 3 embrioni,dar din 16 ovocite doar 9 s-au fecundat si doar 2 au fst mai buni caci eu am probleme genetice(cromozomiale).Dar din pacate am pierdut sarcina la 9 saptamani.
OneFineDay,imi pare rau ca nu-ti reuseste eu nu am facut analize deosebite decat cele hormonale sa vedem cum imi dozeaza tratamentul(dipheriline si menopour)apoi dupa punctie am luat doxacilina(antibiotic)acid folic magneb6 si cycloproginova(doar pastilele albe)si utrogestan 3de 3ori pe cale vaginala,apoi dupa embriotransfer am continuat cutoate in afara de antibiotic,concentratia de utrogestan era mare dar medicul a zis ca e ok ca in urma stimularii hormonii sun dati peste cap si asta poate regla situatia.
dar analiza genetica de compatibilitate ati facut?
Sper din tot suletul ca acest nou an sa va ajte pe toate sa ramaneti insarcinate si eu sper sa gasesc o donatoare care sa ma ajute sa-mi implinesc cel mai mare si frumos vis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OneFineDay spune:

Draga Liabia,

imi pare sincer rau ptr. pierderea ta de sarcina. cat timp ati incercat pana ati mers la FIV? Cum stii ca ai defecte genetice(cromozomiale)?

Aici in Suedia nu se fac astefle de teste din pc de vedere etic este interzis, dar si prin lege. O sa ma duc altundeva. Tu udne ti le-ai facut? Sotul meu e din Tmisoara si poate venim la primavara si le facem acolo, daca se fac. la clinica privata sau unde? Cam cat costa, poti sa-mi spui?

Nu stiu nici de acel test de compatibilitate genetica nimic. E foarte frustrant cand te gandesti suntem in Suedia una din cele mai dezvoltate tari din Europa si trebuie sa ma duc in Ungaria sau in Romania ca sa-mi fac toate testele astea! De accea sunt foarte forte fericita ca exista site-ul asta si pot sa intru in legatura cu voi sa imi ziceti ce teste se fac pe la noi prin tara sau in alte tari ca sa putem si noi sa aflam putin mai multe despre infertilitatea noastra care este , de 4 ani, "inexplicabila".

va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OneFineDay spune:

fetelor eu luni merg la clinica ca sa discut cu ei de toate analizele astea de care ziceti voi ...tineti-mi pumnii!!!


claudia79, si goldi ma intreb cum sunteti...ce tratamente o sa faceti primavara asta...ce investigatii mai faceti?

Ice cand primesti rezultatul analizelor? Unde ai facut acele teste /analize imunologice de care scriai?

sonicka unde ai disparut de nu mai dai nici un semn?

Iulia_alina ma bucur mult de reusita ta, vrei sa scrii mai multe de ce tratament ai facut?

LucaLuca - inca o data multumesc de insiruirea de analize de sange, sa vedem daca o sa reusesc sa-i conving pe astia sa-mi faca ceva...

va pup fetelor si sa-mi tineti pumnii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liabia spune:

OneFineDay,imi pare bine ca ti-am dat informatii pe care nu le-ai mai auzit si care sper sa-ti fie de folos.
An.genetice le-am facut la Timisoara la Dr.Gug,la privat,in 2007 si m-au costat 500ron(5milioane vechi,aprox 180euro)pentru amandoi,constand in cariotipul fiecaruia si am inteles ca automat si compatibilitatea noastra,dar se face si la stat la intitutil de genetica tot in Timisoara,daca vii in primavara pot sa te ajut cu o programare la dr.Gug sa aflu cat costa acum.
Fiv am facut tot in Timisoara,dupa 3 ani de incercari si 2 sarcini obtinute natural,dar foarte greu si cu tratamente pt ca nu am ovulatie in mod normal,dar date fiind probl.mele genetice,medicul meu ginecolog Dorneanu mi-a recomandat Fiv pt ca probabilitatea sa se aleaga ovul sanatos ar fii mai mare,dar se pare ca nu prea am de unde sa aleaga.
Eu acum sunt hotarata sa caut donatoare nu stiu unde dar caut.
Va pup fetelor,si bafta multa,nu va pierdeti speranta,eu sunt pe cale sa o regasesc si sa fiu din nou optimista cum eram la inceputul tratamentului pt Fiv,si ii mai multumesc odata si la DR.Florin Dorneanu ca nu ma lasa sa ma prabusesc si bineinteles lui DD

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OneFineDay spune:

draga Liabia,

imi pare rau sa aud de nereusitele tale.... Si multumesc mult ptr ca esti asa saritoare, da poate chiar as avea nevoie de ajutor cu o programare la analizele de care zici. Ati am reusit insa sa-i conving pe doctorii mei de aici sa-mi faca niste investigatii mai serioase printre care si o "recoltare de cromozomi" -de asta zici si tu?

este legal in Romania sa primesti orice donatoare? Eu sinncer te-as ajuta din tot sufletul eu am ovulatie foarte buna si ovule de toata frumusetea ..... Putem sa vorbim despre asta privat daca vrei, dar eu sincer te ajut daca se poate.

cu drag

deea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angel33 spune:

Din cercetarile pe care le-am facut pana acum, am ajuns eu la concluzia ca fertilitatea inexplicabila (cazul meu) e datorita sistemului imunitar si cum am facut 4 inseminari si nu au reusit, ma documentez pentru fiv. Cel mai probabil in Austria, cu toate ca mi-e peste mana, insa nu renunt la ideea ce a il face in state. Am scris la cateva clinici din Austria, le-am povestit povestea mea si cum sunt foarte saritori, mi-au raspuns destul de repede, au atasat lista de analize si am inceput discutiile. Am trimis ce analize aveam si am luat analizele recomandate de toate clinicile, le-am pus pe toate o singura data pe lista si m-am dus cu ele la doctorul meu. Le-am facut pe toate, nu toate au iesit bune (eu am probleme cu tiroida), dar am citit despre unele analize in cartea recomandata de OneFIneday si vreau sa le fac si pe alea.
Nu-mi place sa ma duc sa fac fiv inainte de a face tot ce trebuie facut. Multi medici merg pe varianta hai sa incercam si altceva dupa fiecare esec. Eu cred ca trebuie facut totul ca la carte sau cat mai bine posibil de la inceput, ca nu e nici simplu si nici ieftin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angel33 spune:

LucaLuca, multumim pentru lista cu analize.
Aici gasiti pe scurt informatii despre ce contine cartea "Is your body baby-friendly", recomandata de OFD, e site-ul clinicii unde lucreaza una dintre autoarele cartii. Sper sa va fie de folos.
Un weekend minunat sa aveti.

Mergi la inceput