Alimentatia veganista si conceperea unui copil

Alimentatia veganista si conceperea unui copil | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

Care sunt deci sansele unei femei vegetariene sa conceapa un copil? Cum influenteaza veganismul fertilitatea femeii? www.desprecopii.com/info.asp?id=1625" target="_blank">Iata unele rezultate recente ale unor studii si mai multe sfaturi la obiect de la Desprecopii.com.



Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.
iubesc:www.supereva.ro Blog: http://mirelablog.supereva.ro/dblog/

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns noce spune:

Foarte bun subiect!

Eu si sotul meu suntem vegetarieni si asteptam un . Eu am renuntat treptat la carne anul trecut, iar sotul meu a renuntat in iunie 2008, tocmai pentru a concepe un bb sanatos. Avem multi prieteni vegetarieni care au copii sanatosi si vegetarieni.
Cred ca dieta sanatoasa ajuta mult in conceperea unui copil, iar renuntarea la carne este cu certitudine primul pas spre alimentatia sanatoasa.

Noi avem doua argumente care ne sustin viata vegetariana: Dumnezeu a creat omul si i-a lasat fructul si samanta pamantului ca sa se hraneasca; Initial, toti oamenii erau vegetarieni. 2. nu avem nevoie sa moara animale ca sa ne umplem stomacurile.

7+
Minunea Sfantului Nectarie si a Maicutei Domnului
http://bd.lilypie.com/Oy3Kp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ami_79 spune:

Mi s-ar parea foarte interesant daca s-ar discuta mai mult pe acest subiect. Ma gandesc totusi ca hormonii de crestere cu care sunt hranite animalele a caror carne o manca, sunt foarte daunatori pentru organismul nostru. Si cred ca pestele ar fi un bun inlocuitor al carnii de pui, porc, vita. Sincer inca nu am luat masuri asa drastice in ce priveste consumul de carne dar ma bate un gand si mai ales sunt interesata si daca alte persoane au experiente pozitive legat de alimentatia veganista.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona_bm spune:

Citat:
citat din mesajul lui ami_79

Mi s-ar parea foarte interesant daca s-ar discuta mai mult pe acest subiect. Ma gandesc totusi ca hormonii de crestere cu care sunt hranite animalele a caror carne o manca, sunt foarte daunatori pentru organismul nostru. Si cred ca pestele ar fi un bun inlocuitor al carnii de pui, porc, vita. Sincer inca nu am luat masuri asa drastice in ce priveste consumul de carne dar ma bate un gand si mai ales sunt interesata si daca alte persoane au experiente pozitive legat de alimentatia veganista.

Buna si mie mi-ar placea sa vad mai multe discutii pe aceasta tema. Eu nu sunt vegetariana dar cred ca m-as adapta fara probleme la un regim lacto-vegetarian.
ami_79 ai grija cu ce carne de peste inlocuiesti carnea de pui, porc, vita.
http://acest topic este si pe site-ul Desprecopii/articole/Diverse/Evitarea_consumului_de_mercur_odata_cu_carnea_de_peste/Generalitati_780_1.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns analuci spune:

Si eu si sotul am fost vegetarieni (de fapt lacto-vegetarieni) mai mult de 1 an, dupa care sotul a revenit la carne. De fapt mananca mult ma putina carne decat inainte. Ne-am facut analizele inainte sa inceapa iar sa manace carne si au iesit mai bune ca niciodata.
Acum sunt insarcinata in 9 sapt, iar bebe este sanatos si voinic. Cu toate ca dr mi-a spus sa mananc si carne, chiar nu-mi pot. Nu-mi mai place. Nici macar pestele.
Ramona, poti inlocui carnea de vita, pui, porc cu orice peste iti place. De exemplu mie nu-mi place pestele oceanic, gras, chiar daca stiu ca are acel omega 3 (parca?) f bun pt organism. Imi placeau fructele de mare, apoi preferam pastravul.
Legat de proteine, chiar dc nu mananci carne, se pot lua usor din alte parti (ciuperci, seminte, etc). Chiar mi-a fost incredibil de usor sa renunt la carne, dar n-as putea sa renunt la iaurt si branza. Plus ca nu stiu de unde se mai poate lua calciul .... doar pastile ... si nu intentionez sa pap pastile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonia spune:

daca inlocuiesti carnea de porc, pui, cu peste de crescatorie, obtii ceva? ma indoiesc. si pestii de crescatorie, inclusiv pastravul, sunt crescuti cu concentrate, ca si animalele. pestele oceanic mai are sansa sa se hraneasca natural.
eu nu cred ca as putea renunta la carne. ametesc cand tin post vinerea .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ami_79 spune:

Pe mine ma bate gandul sa renunt la carne in favoarea pestelui oceanic. Cred ca astfel as evita consumul acelor hormoni de crestere care mi se pare foarte nocivi. Poate de aici si o sumedenie de dereglari hormonale pe care unele dintre noi le suferim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns analuci spune:

daca stam sa ne gandim pesimist, aproape orice am manca nu e sanatos.
animalele sunt hranite cu hormoni de crestere, alimentele sunt umflate tot cu hormoni, pamantul e poluat, deci orice creste din el contine substante toxice, oceanul e si mai poluat, deci pestii nu sunt atat de sanatosi, am citit pe undeva ca pestii oceanici contin mercur .... suna a scenariu apocaliptic, nu? ramane sa ne retragem in salbaticie, cat o mai tine si ea nepoluata
de fapt romanica noastra e una din tarile in care inca se mai gaseste hrana sanatoasa accesibila. eu, cand mancam carne, nu prea cumparam de la supermarketuri, luam de la tarani (in special pasari). legumele si fructele le iau de la socrul meu care are o casa cu gradina maricica in afara "curatului" bucuresti sau le cumpar din piata.
cat despre pestele din crescatorii, e mai sanatos decat alte animale (mai ales dc e de prin tarisoara noastra)
ma consider norocoasa din punctul asta de vedere. mananc sanatos, chiar dc stau intr-un oras cam ... murdarici.
va urez si voua mult succes la hrana sanatoasa (cu sau fara cane)
pana la urma conteaza sa fim sanatoase ca sa avem sanse mai mari de bebei sanatosi, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clauf1000 spune:

Citat:
citat din mesajul lui simonia

daca inlocuiesti carnea de porc, pui, cu peste de crescatorie, obtii ceva? ma indoiesc. si pestii de crescatorie, inclusiv pastravul, sunt crescuti cu concentrate.

de acord. tot ce este ”crescut” este ”indopat” hormonal.probabil doar ce creste in gospodaria proprie sau a pritenilor mai este ”natural”.este oarecum logic ca cei de la crescatorie sa gaseasca metode pentru a grabi cresterea animalelor. doar de aici vin banii. cu cat mai repede cu atat mai bine. acum nu pot fi nici radicala sa consider ca malformatiile genetice sunt numai de aici sau copiii se maturizeaza sexual mai repede numai de la hormonii pompati in carnea de la crescatorie, indiferent despre ce animalut este vorba. pt ca NU CRED ca ca vegetaqlele cresc fara impulsuri de crestere chimice, sau soia nu e modificata genetic...parerea mea...

+ 20saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ami_79 spune:

Din pacate analuci si clauf1000 aveti dreptate, cred insa ca unele alimente daca vor fi consumate in cantitati mai reduse cel putin avem sansa sa reducem riscurile. Totusi pestele oceanic macar nu e "ingrasat".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluca_u spune:

Buna

referitor la pestele oceanic si la peste in general. f f putine specii comercializate sunt de captura, adica cresc liber fara a fi ajutati in vreun fel. chiar si pestele oceanic, nu este de captura ci din zone de crestere intensiva. spun asta pt ca avem un prieten care de asta se ocupa, aduce peste in romania de peste mari si tari dar si de aici si ne-a explicat cum stau lucrurile.


Raluca 12+ si www.totsites.com/tot/adinaungureanu" target="_blank">Adina Andreea (12 nov 2006)

Copiii sunt cei care ne arata încotro merge lumea, fiindca pentru asta au venit aici, ca sa faca lumea sa mearga mai departe.

Mergi la inceput