M-am hotarat.........adoptie(56)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Manuelita spune:

De Aysha mai stie cineva ceva?

Maruta si Crisis va tin pumnii si va doresc sa ajungeti cat mai repede la puii vostri (sau ei la voi :))

Eu sunt tare suparata pe mine! Am vazut poze cu o fetita de 2 ani de etnie rroma, foarte finuta si frumusica, ti se rupe inima cand te gandesti ca nu are o familie. INSA, am descoperit cat de adanc e infipta in noi dorinta de a avea baiat si inca unul de culoare. Imi pare tare rau de fetita si mi se pare un copil frumos si dragalas, dar nu simt ca imi doresc sa devin mama ei. As vrea s-o protejez, s-o ajut, nu ma pot gandi la altceva de cand am primit pozele, as simiti insa ca e un compromis....
Azi am fost sa-i cumparam jucarii si hainute, i le vom trimite pentru ca nu am curajul sa o vizitam. Mi s-ar rupe sufletul, ori voi aici m-ati invatat sa nu confund mila cu dorinta de a deveni mama unui copil .
A fost ce-i drept prima oara cand am vazut fatuca unui copil adoptabil.
Am hotarat ca pina nu aflam ca nu exista in nici un judet vreun copil de culoare sa refuz sa vad alte poze. Nu vreau nici o senzatie de compromis asociata cu adoptia.
Offff, imi vine sa ma bat, sunt furioasa pe mine.....

(Daca cineva e interesat, va zic cu placere atat cat stiu, adica nu mare lucru :)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maruta007 spune:

Manuelita, nu trebuie sa fii suparata pe tine. Daca asta simti inseamna ca nu este ea copilasul tau. Si pe mine ma incearca tot felul de sentimente, am fost in contradictie cu ceea ce mi-am propus, m-am simtit vinovata ca m-am dus sa il vad pe fetita micuta si ca renut totusi la ea foarte usor. Acum ma gandesc ce se va intampla dupa ce o vad pe fetita mai maricica, daca nu voi simti acel ceva ma voi autoanaliza foarte aspru, daca Da atunci ma intreb cum voi reusi sa o fac pe copila sa se apropie de noi, cum voi rezolva cu serviciul pentru a avea cat mai mult timp pentru ea, daca ii va fi dor de maternala ce ii vom spune?
Andrada77, iti doresc sa primesti fotografia cara sa te faca fericita. Ce varsta max. ti-ai propus?
Misha71, nu conteaza asa mult cand primesti atestatul, este doar o hartie. Important este cand gaseste copilasul, oricum in perioasa sarbatorilor nu va fi lumea prea activa (la DPC).
Stie cineva ce s-a intamplat cu propunerea aceea de lege cf. careia se acorda 3 luni pentru perioada de acomodare a copilului?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Maruta din cate am inteles eu a ramas doar un proiect.

Nu va judecati prea aspru.Stiu sentimentul cand "refuzi" un copil dar ganditi-va ca el asteapta alti pariti.Nu sunteti voi parintii copilului respectiv.Eu am vazut 3 copii pana la Maria si inainte de a merge am zis ca e ultima data cand voi merge la un copil ca deja cedam psihic.E foarte greu cand pleci de la copil si stii ca nu e al tau.



Mami de Razvan si de Maria
Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrada77 spune:

Este foarte greu sa renunti la un copil,eu am ramas cu sechele dupa fetita cu probleme de vedere,m-a afectat foarte mult.Nu a fost sa fie...Copilul meu e probabil undeva..nu stiu unde..dar sper sa apara cat mai repede.
Imi doresc o fetita chiar pana in 4-5 anisori,depinde...cred ca atunci cand simti ca "e copilul tau" nu mai conteaza varsta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misha71 spune:

Citat:
citat din mesajul lui maruta007
Misha71, nu conteaza asa mult cand primesti atestatul, este doar o hartie. Important este cand gaseste copilasul, oricum in perioasa sarbatorilor nu va fi lumea prea activa (la DPC).


Maruta, stiu ca nu e asa importanta hirtia daca nu ai si copilul, dar parca ma mai listeste sa stiu ca am mai depasit un hop care ma tinea departe de bebe al meu.

As putea face ceva cu depasirea termenului asta de 60 de zile, adica sa ma iau de ei cumva?



*********************************

www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">O inimioara are nevoie de voi! / Blogul cu ingerasi


www.dropshots.com/popescu71#albums/verde/2008-12-14/05:27:48" target="_blank">Curiosilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu73 spune:

Nu am mai scris de mult, insa trebuie sa va impartasesc prin ce trec.
Crissis , te inteleg prin ce treci...Tu esti o luptatoare si vei reusi.
Eu am depus dosarul acum doua saptamani, dar am cunoscut o fetita de opt luni intr-un parculet, este la maternala.
Ce sa va spun, ma trezesc noaptea si ma gandesc la ea. Am intrat in vorba cu maternala si am si adus-o acasa de vreo trei ori...deja ii cupmar si hainute.
Cu parere de rau anul asta nu mai avem nici o sansa sa se mai tina cursul, psiholoaga a plecat in concediu, asa ca de la anul...deci va mai trec trei luni pana primim atestatul...ma simt asa de neputincioasa...timpul trece in defavoarea mea, pierd clipe frumoase.
Astazi ma suna maternala ca a primit tel. si va fi vizitata de posibili parinti adoptatori.
Ce ma sfatuti, sa merg la director sa-i explic situatia, poate asa reusesc sa o opresc de la adoptie pana ne va iesi atestatul.
Maternala m-a atentionat ca nu trebuie sa stie cei de la directie ca i-am luat pe la mine. Of, cat trebuie sa ne ascundem, parca am fura ceva.
Fetelor trec prin niste emotii, emotii care le-am avut si de-a lungul luptei mele de a reusi sa aduc pe lume un prunc, m-am pricopsit cu o gastrita asa de urata, am niste crize de stomac, dar poate o sa-mi mai treaca daca reusesc sa stau mai mult cu [floarea mea].
Va dati seama ca am stat langa ea in pat in timp ce dormea, este o cuminte, adoarme singura...fara sa o legeni, ne-a tras de par....
Am emotii si acum cand va scriu.
sa treaca timpul cat mai repede si sa aduc bebelina acasa.
Si voi cele care ati reusit, cred ca aveti cel mai frumos Craciun din viata voastra, iar cele care inca luptati, sunt convinsa ca va veni clipa fericita si pentru voi(noi).
Nu luam brad anul acesta, unele dintre voi stiti cat de pustie este o casa fara copii.
si sa aveti o saptamana plina de bucurii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

bubu dar copila este adoptabila?
nu vreau sa intru in polemici insa mie una nu mi se pare deloc ok cum ai procedat. pune-te in locul acelei familii care vine s-o vada cu speranta ca isi vor gasi copilul.
si cum poti opri 'de la adoptie' un copil? nu inteleg.
te-ai gandit la faptul ca acea copila ar putea fi destul de bulversata atasandu-se de tine si apoi (nu stii ce urmeaza totusi..) sa treaca prin inca un 'abandon' ?



looking for my sunshine
+13


www.adriatica.net/wallpapers/index.htm" target="_blank"> my love, Adriatica


"The work is for people who are tired of pain. It’s an offerering.
It’s the way that I found freedom! "
byron katie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misha71 spune:

Este cam ciudata situatia, intradevar.
Acum, faptul ca nu ai inca atestat, nu poate fi ilegal sa-ti cauti copilul, cu atit mai mult cu cit spui ca ai cunoscut-o intimplator, in parc.
Insa familia care va veni sa o vada, nu are nici ea nici o vina, ba mai mult, au prioritate, in conditiile in care au deja atestatul.
Cred ca singura sansa e sa speri ca e fetita ta, cea pe care o astepti, iar familia aceea ar putea sa nu o placa. Sa vorbesti la DPC, s-ar putea sa fie o greseala, si sa ai de suferit si tu, dar mai ales maternala, si nu cred ca vrei asta.




*********************************

www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">O inimioara are nevoie de voi! / Blogul cu ingerasi


www.dropshots.com/popescu71#albums/verde/2008-12-14/05:27:48" target="_blank">Curiosilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisis81 spune:

Nu am avut net pana acum si am stat ca pe ghimpi.
Va multumesc tuturor pentru ca sunteti alaturi de mine si ma sprijiniti cum puteti voi mai bine.
Bubu73 eu te sfatuiesc sa vorbesti cu AS care ti-a preluat dosarul. Spune-i adevarul si cere-i un sfat. Desi legal nu are ce sa faca nici ea exista o speranta. Misha are dreptate.
Mariaa te-ai pus o secunda in locul lui Bubu? Viata te poate pune in niste situatii cruciale si e destul de greu ca il acele momente sa te gandesc la ceilalti.

Eu una nu am somn si sunt cu tensiunea la maxim. Maine voi afla ceva. Bun sau rau, dar macar voi sti....



"Cele mai importante lucruri in lume au fost realizate de oameni care au continuat sa incerce chiar si cand se parea ca nu mai este nici o speranta." - Dale Carnegie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maruta007 spune:

Cris iti tin pumnii astazi sa fie cat mai scurta asteptarea si cu vesti care sa iti aduca bucurie. Inteleg prin treci si iti doresc "nastere" usoara.
Bubu, daca acel copil este dat sa fie pentru tine, atunci Dumnezeu le va aranja pe toate. Tu trebuie sa grabesti lucrurile cu actele si sa te rogi mult, mult. Si incearca sa faci astfel incat maternala sa nu aiba probleme la DPC, ar fi pacat pentru ca a fost cumsecade.
Eu sunt agitata, ingrijorata, ma gandesc la vizita pe care o voi face si la cum va fi dupa.

Mergi la inceput