Mamici si gravidute de Nov-Dec2008 (143)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Sunt fericita ca bebelina nu prea e incantata de bibe. Tot pe tzitzi o iubeste . Cum am pus-o la san, cum a devenit fericita. Nici nu a dormit. A tot supt.

Mirtha, eu intrebam cat sa mulg, pt ca am fost la dentist si mi-a facut anestezie. Ma refeream la cate ore, cat se elimina in lapte, cat lapte sa arunc....fug ca plangeeeeee

==========
Corina
Mamica de Arianna Maria
Albumul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simona_1402 spune:

FELICITARI NOILOR MAMICI! SA AVETI COPII SANATOSI, CUMINTEI SI FRUMOSI!

Nu stiu voi cum va descurcati cu somnul, ca la noi e groaznic! Al meu se trezeste de 3-4 ori pe noapte, dintre care cel putin o repriza de o ora jumate-doua de urlat. Nu mai sta decat in brate, aproape ca nu mai stiu ce inseamna doua ore de somn. Azi noapte iar am facut de garda. Spre dimineata am observat ca atipeam cu el in brate, asa ca m-am baricadat cu perne pe laterale, sa nu ma rastorn. Si cand doarme ai senzatia ca se sufoca, parca ii pune cineva perna pe fata, fornaie, pufneste, nu pot sa dorm deloc langa el, ca ma uit sa vad ce are. Cand il lasi jos din brate, parca il pui pe ace. Nu dureaza 5 min si incepe sa se vaite. Acum ma chinuiesc de o ora sa imi pun ceva sa mananc, am reusit in cele din urma. De multe ori nici in brate nu tace. Nu ii trebuie nici tzitzi, nimic. Se arcuieste pe spate de zici ca se rupe, isi zbuciuma capul de ti-e frica sa nu-si suceasca gatul si urlaaaaa... Si am remarcat ca dupa noptile in care nu dorm deloc si productia de lapte e mai mica.
Si mai avem probleme si la schimbat scutecele. Urla de zici ca lesina. Trebuie sa luam pauza de luat in brate si linistit.

Voi cum dati espumisanul?

Simona, cea mai fericita mamica din lume,
de Mihai (8 nov 2008) POZE si Radu (3 dec 1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sisimop spune:

Mav multumesc de sfaturi .Daca nu raspunde in we o sa apelez la dr recomandati de tine .Bebe se pare ca nu vrea completarea ( a luat cam 15 ml ) stie el ce stie . Si in plus i ieir si azi pana acum a dormit mult mai bine ca pana acum .Eu zic ca e un semn bun ca ii ajunge ce suge. O sa incerc si eu tehnica mulsului in timp ce alaptez la celalat san ..poate merge si la mine

Cherieactive si Mary_sa_28 insistam cu tzitzi nu ne lasam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mav spune:

Citat:
citat din mesajul lui lauramiron

Salutare fetelor!!!!!

Se pare ca am sfeclit-o rau de tot, adica mesajul meu nu a ajuns la Amalia sambata trecuta, desi il am pe telefon, dar probabil am gresit numarul.....eram la terapie intensiva cand l-am scris
Deci, imi cer scuze si-mi pare nespus de rau ca v-am lasat in aer....

Pe 6 decembrie, ora 11.35 a venit pe lume prin cezariana, mica noastra uriasa Ecaterina Sara, 4700g, 57cm, Apgar 10!!!

Suntem acasa de joi dupa amiaza, suntem foarte bine amandoua, analizele sunt ok, nu avem glicemia marita niciuna (la greutatea asta am fost suspecte ), a venit si lapticul dupa a 4 a zi, deci papam de la san si ne plaaceeeee

Felicitari pentru proaspetele mamici care au nascut saptamana asta in care am lipsit, sa va traiasca minunile!!!!
Mi-a fost dor de voi toate, iar dupa ce ma organizez putin, voi intra mai des! Sunt si cu Rebeca acasa, care-mi da ceva de lucru s-o tin departe de Caty.....ar sta pe ea toata ziua

P.S. Am venit cu 11kg minus din maternitate.....deci mai am 9

Va pup si revin cat pot de repede!

Laura, mamica de Rebeca Mara (16.09.2005) si 39+ 5 cu Caterina Nicole


FELICITARI!!!!! Sa va traiasca fetele cucuiete si sa va aduca numai bucurii! Abia astept poze, povestea nasterii si sa ne povestesti cum se 'inteleg' surorile!


Mami de baieti: Sebi(4 feb 2004) si Antonio(27 oct 2008)


www.youtube.com/watch?v=RYMC822iT4I" target="_blank">CITY OF ANGELS
Iubirea ne face sa plonjam in necunoscut si apoi ne da curajul de a rezista!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

am revenit. zanica e mufata la tzitzi si eu scriu cu o mana. cum spuneam, Mirtha ieri am fost la dentist. inainte m-am muls si am pus laptele la frigider. am pus cam 350 ml. apoi, dupa ce am venit acasa, am inceput sa ma mulg si sa arunc laptele. dilema mea era cat lapte sa arunc. ca faza cu o masa, 2 mese, la mie nu tine. ea mananca des. iar cand ma mulg, pot sa ma mulg cu orele, ca tot vine lapte. imi era teama ca dupa 4 mese succesive cu bibe, nu mai vrea san. dar nu e asa.tot tzitzi ii place mai mult.
mai am o intrebare: pot sa ma mulg de mai multe ori pe zi si apoi sa-l pun la frigider, iar seara sa-l amestec si sa-l congelez? m-am hotarat sa stochez si eu lapte, iar noaptea, daca sunt obosita, sa-i dea mama un bibe.

==========
Corina
Mamica de Arianna Maria
Albumul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada.P spune:

Mesaj de la Mirela1:

"A venit pe lume puiul nostru Diana Elena, 3100 gr, la ora 00:58"
Mirelush sa-ti traiasca comoara, sa fie sanatoasa si sa va aduca numai bucurii!
Bebe Diana Elena bine ai venit pe lume! Sa ai o viata frumoasa, plina de iubire!

Felicitari tuturor noilor mamici de nov - dec! Sa va traiasca bebicii, sa fie sanatosi si mancaciosi!

Daca tot sunt pe aici, as vrea sa te intreb Mamiseli la ce ortoped ai fost cu bebelica pt talus. Si noi trebuie sa mergem pt ca una dintre fetite are labuta piciorului un pic in interior. Merci.


Andrada mami de Mara si Thea (06.11.2008)

Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramo2007 spune:

Mirela, sa-ti traiasca puilui mic si tu sa te refaci repede!
fetelor, nu v-am spus...trebuie s mergem cu printesita sa facem o ecografei de sold, pe biletul de externare scrie sold cu risc...pana atunci o tin cu 2 pampersi si mai trebuie si un consult ortopedic.
Ce imi recomandati?Aveti idee de medici buni in acest domeniu?

Ramo mami fericita de Sara Maria

02.12.2008


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirtha spune:

In camera , daca ai tempratura de maxim 24 grade, poti sa-l patrezi 4 ore.
In frigider, daca ai temperatura de minim 4 grade , poti sa-l pastrezi 5 zile.
In congelator intre 3- maxim 6 luni.

Citat:
citat din mesajul lui futuremother

[quote]citat din mesajul lui Mirtha

Corina poti sa ii dai laptele tau la bibe daca tot accepta bibe.
Sau macar stocheaza laptele pe care il mulgi.Se gasesc pungute presterilizate pt. stocat laptele matern.Eu am acizitionat de site-ul b e b e l u s u l t a u . r o - Lansilloh.
Daca plec undeva si intirzii sau Evei ii vine fomae mai devreme decit anticipasem eu mama poate incalzi laptele la bain marie si o hraneste.
Eu ma mulg pina simt sanul moale , flac si nu mai simt la mina umflaturile acelea cavenoase.
Eva a inceput sa suga pe intervale de 10minute , adoarme ca o caramida si la cca.1 ora , maxim 2 daca am noroc cerea iarasi.
Intre supturi golesc sanii cu pompa si il stochez.
mirtha,precis ca stii ... cat rezista laptele la temperatura camerei, frigider si congelator ?
iti mltummesc

mama de Raisa Maria si Rares Florin


Mirtha mama de Eva
http://community.webshots.com/album/565533323SncafB?start=0

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirtha spune:

Simona nu te pot ajuta cu nimic din pacate la fazele astea. Noi rezolvam cu tzatzi orice urlet mai putin basinutele.- ca la astea mai scote tzatzi din gura ca sa urle.
Incet , incet pina isi regleeza cit de cit supturile cred ca va trece.
Vazut pozici , mumuoasa cea cu libutza scoasa la ingeras.

Citat:
citat din mesajul lui simona_1402

FELICITARI NOILOR MAMICI! SA AVETI COPII SANATOSI, CUMINTEI SI FRUMOSI!

Nu stiu voi cum va descurcati cu somnul, ca la noi e groaznic! Al meu se trezeste de 3-4 ori pe noapte, dintre care cel putin o repriza de o ora jumate-doua de urlat. Nu mai sta decat in brate, aproape ca nu mai stiu ce inseamna doua ore de somn. Azi noapte iar am facut de garda. Spre dimineata am observat ca atipeam cu el in brate, asa ca m-am baricadat cu perne pe laterale, sa nu ma rastorn. Si cand doarme ai senzatia ca se sufoca, parca ii pune cineva perna pe fata, fornaie, pufneste, nu pot sa dorm deloc langa el, ca ma uit sa vad ce are. Cand il lasi jos din brate, parca il pui pe ace. Nu dureaza 5 min si incepe sa se vaite. Acum ma chinuiesc de o ora sa imi pun ceva sa mananc, am reusit in cele din urma. De multe ori nici in brate nu tace. Nu ii trebuie nici tzitzi, nimic. Se arcuieste pe spate de zici ca se rupe, isi zbuciuma capul de ti-e frica sa nu-si suceasca gatul si urlaaaaa... Si am remarcat ca dupa noptile in care nu dorm deloc si productia de lapte e mai mica.
Si mai avem probleme si la schimbat scutecele. Urla de zici ca lesina. Trebuie sa luam pauza de luat in brate si linistit.

Voi cum dati espumisanul?

Simona, cea mai fericita mamica din lume,
de Mihai (8 nov 2008) POZE si Radu (3 dec 1997)


Mirtha mama de Eva
http://community.webshots.com/album/565533323SncafB?start=0

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns isaelena spune:

WOW fetelor voi sunteti harnice rau! pai scrieti un capitol pe zi....voi sunteti sigure ca aveti bebei? mama ce imi doresc sa fie si bblina mea asa cuminte!

BUN VENIT NOILOR BEBICI! RECUPERARE USOARA MAMELOR! SI LAPTIC DIN BELCUG!

Noi astazi suntem la capitolul 'ordine si disciplina in casa' ca e tati acasa...

Mergi la inceput