Gravidute si mamici de Constanta (38)

Gravidute si mamici de Constanta (38) | Autor: ina78

Link direct la acest mesaj



1,2,3,4,5,6,7,8,9,10, 11,12,13,14,15,16,17,18,19,20
21,22,23,24,25,26,27,28,29,30,31,32,33, 34, 35,36
37

LISTUTA NOASTRA:

MAMICI

Adryana_4u- Bianca
Abibrinza- Victor-Catalin si Mihai
A_deju- Eric
Andicu- Filip Gabriel
AndreB-Matei
AngeliquedeS - Mihai Viktor alias Pupi
Bavi-
Bisous -Cristina si Victor
Calinclaudia - Clara Maria
Carmenita
Creem - Maria Sofia
Dady68-Andreea si Bianca
Daniela76 -Alexandra
Daria Ioana - Casandra si Darius Costin
Deiutz - Ana Ilinca
Denise1301 - Jasmin
Docdecap - Serban
Elena81 - Sebastian Alexandru
Ege - Arzu Ege si Efe
Elizz -
Eris - Iannis Cristian
Flisa - Luca Gabriel
Florin_a - Ana Maria
Fiquelle - Sofia Mariasi....
Gabiu - Albert Mihai
Ghibuadina - Alexia
Ina78 - Gabriel
Isidora - Isidora si Ioan
Ingerash M - Alin-Gabriel
Jojo_miha - Theodora Ioana
Lulu 77 - Luca Gabriel
Madaluta - Darius Cristian si Briana Amelia
Maia37 - Andra si Vlad Constantin
Mamacita - Alexandru si Anabella
Mary_lou - Patrick Andrei
Mav - SebastiansiAntonio-Gabriel
Mirela79 - Maria
Mokika - Crina si Theodor
Mocutza -Andreea Alessia
Mymy -
Myral - Isabela si Elisa
Pisikuta - Lola
Ralina:
Roxanalucia - Victor
Roxx - Luca Teodor
Roxi79ro- Patris Daciana
Teano -
Tinna S - Andrei si Alexandru Luca
Ylilimic -
Yannia - Alessandra


GRAVIDUTE

cami_antonia
Esma_angel
Fareselena
Gabriela82
Inlaura
Irina81
Jadesy
Jojo
Mano



ZILE DE NASTERE:

Ianuarie
1-Andrei (Tinna)
6-Casandra (Daria Ioana)
15-Serban(Docdecap)
17-Ianis-Cristian(Eris)

Februarie
1-Yannia
2-Bianca(Adryana4u)
4-Sebi(Mav)
14-Bianca(Dady68)
14-Luca (Tinna)
23-Alexia(Ghibuadina)
23-Ioan(Isidora)

Martie
1-Mamacita
16-Fisun (ege)
16-Victor (Roxanalucia)
20-A_deju
22-Gibuadina
23-Eris

Aprilie
3-Andreea_Elena( Umflatel)
11-Alessandra(Yannia)
11-Gabriel(Ina)
22-Victor( abibrinza)
25-Alexandru (Mamacita)
25-Docdecap
26-Ana-Maria (Florin_a)
27-Ina

Mai
1-Lulu
5-Mihai(Abibrinza)
8 -Briana-Amelia (Madaluta)
12-Daria Ioana
14-Darius-Costin (Daria Ioana)
16-Bogdanel (Ellen79i)

Iunie
5 -Madaluta
12-Angelique
27-Filip (Andicu)

Iulie
11-Florin_a
14-Mav
22-Anabela(Mamacita)
23-Isidora
24-Maria(Mirela79)
27-Andreea Alesia (Mocutza)
30-AndreB
31-Roxanalucia

August
2-Alin-Gabriel(Ingerash)
8-Alexandru-Nicolas(Fiquelle)
9-Roxx
12–Crina (Mokika)
12-Sofia Maria(Fiquelle)
13-Dodo_pui
20-Luca (Lulu)
24-Andicu
28-Theodor ( Mokika)

Septembrie
4-Adryana_4u
6-Mirela79
9-Abibrinza
14-Andreea(Dady68)
16-Mocutza
25-Paul Mihai(Umflatel)
29-Teodora (Jojo_miha)
30-Ege (ege)

Octombrie
6-Esma(Esma Angel)
11-Isidora(Isidora)
16-Efe (ege)
24-Creem
27-Antonio-Gabriel(Mav)
29-Bogdan(Dodo_pui)

Noiembrie
5- Matei(AndreB)
7- Maria-Sofia(Creem)
13-Ingerash
16-Mokika
16-Umflatel
20-Nur(Esma Angel)
24-Jojo_Miha

Decembrie
5 -Luca(Roxx)
14-Darius-Cristian (Madaluta)
15 Eric(A_deju)
25-Tinna
28-Viktor (Angelique)
[/size=1]

LINKURI UTILE

REMEDII HOMEOPATICE 1, 2,
How to brest feed, Calculul datei nasterii,www.visembryo.com/baby/15.html" target="_blank">Cum se dezvolta bebe,
www.babycenter.com/average-fetal-length-weight-chart" target="_blank">Greutate si centimetri in burtica la mami, www.layyous.com/root%20folder/pregnancy_videoclips.htm" target="_blank">Diverse filmulete despre sarcina si nastere,
www.materneo.com/calcul/CalcWeight.htm" target="_blank">Greutatea viitoarei mamici, www.desprecopii.com/info.asp?id=135" target="_blank">Sarcina - saptamana cu saptamana
Recomandari pentru gravide, www.desprecopii.com/info.asp?id=5" target="_blank">Intrebari si raspunsuri despre sarcina, www.voornamenboek.nl/index.html" target="_blank">Nume de fetite si baietei, www.babycenter.com.au/pregnancy/antenatalhealth/testsandcare/" target="_blank">Informatii privind testele prenatale, www.medicina-materno-fetala.ro/downloaddoc.php?docId=45" target="_blank"> Recomandari pentru urmarirea prenatala de rutina a femeii gravide sanatoase, www.womensclinicseattle.com/ultrasound.htm" target="_blank">Masuratori ecograf, www.perinatology.com/calculators/biometry.htm" target="_blank">Calculator pentru verificat masuratori ecograf, RUGACIUNILE NASTERII, www.health.state.mn.us/wrtk/handbook.html" target="_blank">pozeBBinBurtica , Nastere in direct cu epidurala, Sarcina- de la conceptie la nastere

MEDICI SI ANALIZE IN CONSTANTA

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anne-marry spune:

incalcare a punctului 16 din regulament:
" 16. Concursurile de pe alte site-uri
Mesajele care fac trimiteri directe la concursurile sustinute de alte site-uri - nu sunt acceptate pe acest forum. Va multumim pentru intelegere."
Roxana


NICIODATA SA NU SPUI NICIODATA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chryssy spune:

Ce faceti fetelor?Nu v-am mai scris de cateva zile ....
Am fost miercuri la control si sunt un pic dezamagita,bebe meu are de abia 2600 grame Voua cum vi se pare ?si azi am facut 37 de saptamani deja.
Ptr mama graviduta ,as vrea si eu sa dau niste bani ca haine de gravida nu am ....eu am intrat in aceleasi haine de-a lungul sarcinii.
Cum va descurcati cu mucii?
A da...sa nu uit...pe mine nu ma trece nimeni in lista de la inceput?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns isidora spune:

Cine vrea sa o ajute pe mamica cu gemenii,putem sa ne intalnim cu ea ,la Marvimex,in seara asta dupa 17,sau maine si duminica ,fixati voi o ora...
Incepand de astazi nu mai lucreaza pana luni....

Mi-a spus ca haine de gravi a primit ,si are prea multe,la fel si pt. fetita de 5 ani,o va lua si pe ea cand ne intalnim,dar va mai da din ele mai departe.
Hainute de bebei are nevoie,cadita,un tarc are ,dar o sa-i mai tb. unul ,sterilizator-are microunde deci merge si daca nu e electric,jucarii...etc. nu are...Deci ce aveti si va prisoseste puteti sa-i daruiti ei.Mai are o verisoara insarcinata in 4 luni,daca vor fi prea multe ,le mai imparte...
Nr. meu e 0722 464 859. Sunati-ma sau scrieti sa fixam o ora,in seara asta merge cred si pana la 20,sau maine sau duminica.

Roxx,scrie-mi pe p.m cu ce suma poti contribui,pun eu si tu imi trimiti eventual in cont sau prin sora ta...

Astept vesti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns isidora spune:

Eu pot sa-i dau o scoica auto,e f. utila in casa pana face bebe 4,5 luni,si un sterilizator pt. microunde pt. 6 biberoane.Daca are cineva pt. mai multe biberoane ar fi si mai util...Ma avea cineva o scoica parca,un legan...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:

Fetelor, sunt tare nesimtita, am venit azi la cumnata mea special ca sa stau pe net...

am ramas fara net, cel cu care eram in retea a renuntat la abonament fara sa ne anunte, sper sa o rezolvam zilele astea, Azi Cristi a mers la RDS sa depuna dosarul, sper sa reusim sa-l tragem repede.

Multumesc pt sfaturi legate de intarcat, eu nu am inima sa il las sa urle si sa accepte lpticul numai din cauza ca e disperat de foame si de plans. Stiu ca e suficient la o adik cat l-am alaptat, dar EU INCA NU SUNT PREGATITA si sper sa nu ma credeti nebuna sau ceva de genul asta.

La sfatul Adinei i-am trimis e-mail dnei Soescu sa ma ia peste rand, explicandu-i situatia, mi-a raspuns si mi-a facut programare dar am ratat e-mailul din lipsa de net si i-am mai scris un mail, moarta de rusine si ea a fost suficient de draguta sa ma cheme azi la dansa cu toate ca nu avea program.

M-a consultat si mi-a spus ca fara tratament nu am cum sa ies din criza si sa merg spre bine din cauza ca organismul meu e super slabit si afectat si nu mai are p[uterea sa se refaca singur fara niiun ajutor. Mi-a dat tratament de iesire di criza, tratament de urgenta si pe 7 ianuarie ne vedem iar sa imi dea tratament de intretinere. Si desigur, pot alapta

Umflatel, trimite-mi si mie PM cu bannerul lui Mihaita sa-l postez pe blog

Va rog daca organizati intalniri pt orice anuntati-ma si pe mine prin telefon pt ca pe net nu stiu cand voi mai putea intra.



Angelique, mami de Pupi (28.12.2007)

Inimioara mea
Povestea nasterii lui Pupi
zicolorata

www.petitieonline.ro/petitie/semneaza/sustinere_pentru_reglementarea_legala_a_reproducerii_umane_asistate_medical_si_pentru_introducerea_procedurilor_inseminare_artificiala_si_fertilizare_in_vitro_in_programele_nationale_de_sanatate-p28651051.html?msg_ok=1" target="_blank">Semneaza petitia pt introducerea procedurilor de reproducere asistata
in Programul national de Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamacita spune:

Am si eu o scoica,dar inca asteptam scaunul mare(comandat acum 1,5 luni)pentru Alex,ca sa putem s-o transferam pe Anabela in al lui actual,ca stau saracii inghesuiti...Deci,probabil in ianuarie dam scoica;oricum nu-i va trebui din ziua 1.

Referitor la diaree,primul pas la noi este Smecta,apoi hidratare cat mai buna si regim clasic(banane,mere,pikaf,iaurt).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns isidora spune:

Lulu[/b,m-a sunat Cristina si mi-a spus ca a primit si tarc de la o fata din Iasi,Oana de la zuze ....Si cum mai avea unul ,nu-i nevoie sa-l mai iei pe al tau de la mama...Cum te mai simti?

A trecut si Daniela pe la mine si mi-a lasat 2 sacose cu haine si jucarii +bani.

Ah,si i-a zis Tica ca unul dintre gemeni e sigur baiat...
Mi-a mai spus ca are dureri teribile de spate,desi sarcina arata ca de 5 luni,si m-a intrebat ce poate sa ia in afara de nospa...Ca a facut si injectabil si dupa jumatate de ora au aparut durerile...Eu n-am idee....Voi stiti ceva? Ca nesteroidiene nu,ce altceva?

Mav,am admirat frumusetile...Tu esti o mamica super dulce,iar baietii cui sa semene...

Madaluta,wellcome back! Cum mai sunteti?

Doc,te-ai intors? Cum a reactionat Serban?

Ege,e absolut normal ce se intampla cu fetita...toate mamicile cu 2 copii trecem prin asta...Isi desi se imbraca si se dezbraca singura,mananca singura ,de cand s-a nascut Ioan cere atentie intruna si nu mai vrea sa faca nimic din astea cand nu are chef...O sa treaca mai usor daca ii acorzi mai mult timp ...

Am vazut ca toate aveti super soti,sa va traiasca si sa nu-i lase naravul !Felicitari Madalinei care stie sa se pisiceasca
...eu nu prea le am cu pisiceala si pierd la faza asta...
Dar castig oricum pana la urma datoritei mamei care l-a educat cum trebuie...Daca face el curatenie,mai rar,ca rar vine si acasa,tine o luna.Pe ce pune el mana se cunoaste;e f. pedant si perfectionist,repara orice prin casa,nu chemam meseriasi ca are oroare de treburi facute de mantuiala,gateste rar,dar bine,ma aprovizioneaza-se descurca bine si la piata,imi intinde rufele cand le gaseste in uscator,daca mai sunt unele umede si, e maniac cu ordinea ...fecioara...ce sa fac...In rest toate bune ce sa mai vreau de la el? Nu-l pun la spalat vase ca ii ia o ora,deh pedanteria ne omoara,nici la facut mancare decat rar,dar in timpul cat fac eu astea el se ocupa de copii...De ex,cu el Isi a facut cheia sol,cu mine nu ...Deseneaza si scrie f. frumos,eu nu,drept pt. care el scrie felicitari si ambaleaza cadouri-ah, si asta o face bine,cand avem musafiri ma ajuta la pregatit si debarasat...desi in ultima vreme preferam restaurantele...,ca-i mai comod....
E atent in general nu tb. sa-i spun eu ce sa faca...in schimb imi spune el mie ...Cam asta-i,nu ma plang ca nu-i cazul,nici eu nu-s perfecta,ne completam-eu mai putin el mai mult- dar asa-i in unele casnicii -sacul si peticul ...
Numai ca 'peticul 'i-a facut 2 copii blonzi cu ochi albastri,frumosi ca-s ai nostri,ca sa perpetuez specia ,ca el mi-a spus candid dupa ce ne-am luat ca asta a fost motivul principal pt. care m-a cerut:ca sunt blonda cu ochi albastri si sunt pe cale de disparitie ...A fost cea mai frumoasa declaratie de dragoste ...

Simt nevoia sa reeditez,eu nu sunt un caz reprezentativ pt. problema pe care a ridicat-o Tania pt. ca intotdeauna am avut ajutor,parintii care cum pot,femeia care ma ajuta cu menajul,nu lucrez inca deci...trai neneaca...

[b]Adina

Mami deIsidora(11 octombrie 2003) si Ioan (23 februarie 2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns isidora spune:

Mamacita,daca-l comandai de pe Bimbo,il primeai in 5 zile E mai special,de ce dureaza atat?

Vrem poze cu ingerasul !!! Isi va fi zana,dar asigura gradinita si costumele...

Cand ne vedem ii transmit nr. tau de telefon,in principiu cezariana ar putea fi programata undeva dupa 20 februarie...

Angi,slava Domnului ca s-a rezolvat cumva...Am vrut sa te sun dar n-am apucat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns isidora spune:

Scuzati, dar nu stiu de ce a iesit asa mesajul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nastasie spune:

kris, bine ca ai rezolvat problema.
adina, frumos ce ai spus si despre sotul tau.oricum imi place s citesc ceea ce scrii.eu haine mici mici nu am prea pastrat ca si eu ma gandeam ca la bb2 tre sa cumpar ca pana la 1 an nu am hainute.

adriana&razvan-mihai 01.11.2004
varsta lui razvan

Mergi la inceput