Mamici de Ghiocei de Martie-Aprilie 2009 (40)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lysbeth spune:

Eu as vrea sa merg la ceva cursuri lamaze. Daca mai e cineva din bucuresti care shtie udne se fac si vrea sa mearga sunt disponibila

22+ Damian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gaza22 spune:

Buna dimineanta burtici ! cum va simtiti astazi?

Am vazut ca vorbiti de papa bun pentru bebe. Eu incerc in primul rand sa nu citesc prea detaliat ce scrieti voi, mai ales Ilinca, ca ma imbolnavesc de pofta si din pacate pe aici nu gasesc toate bunatatile de acasa. In ultimul timp pentru ca anotimpul nu ne permite o varietate mare de fructe, tati ne face in fiecare dimineata un pahar maaaaare de suc de portocale, uneori amestecat cu lamaie si grepfruit. E super bun si imi da energie pt toata ziua, in plus m-a ajutat sa trec repede peste un inceput de raceala. Serile trecute m-am indopat cu cartofi copti in coaja si salata de varza acra. Acum am in plan sa fac o ciorba de fasole boabe cu afumatura . Am inteles ca mai tarziu in sarcina nu prea mai e indicat, iar in timpul alaptatului in nici un caz, asa ca vreau sa profit cat mai pot. Oricum majoritatea poftelor mele se invart in jurul mancarurilor de acasa si a celor pe care mi-le facea mama in copilarie.

Vad ca fetele de la Cluj au inceput sa se organizeze frumos, astept sa vad ce fac bucurestencele. Si daca tot e vorba de intalnit, nu-i asa ca mai bazarim pe forum si dupa ce apar bebeii, bine asta daca mai avem timp. Poate ne deschidem un subiect cu ghiocei la rubrica nou nascuti. Ce parere aveti?

...sa nu uit ca am schimbat si noi semnatura. Pupiccci
21+ cu

Un prieten adevarat te prinde de mana si iti atinge sufletul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rivali spune:

Acum cativa ani astfel de cursuri se faceau la Municipal si Filantropia

Vlad Andrei ( 4.01.2007) si 24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florinela79 spune:

Buna dimineata mamici!
In dimineata asta ma rasfat cu o gura de cafea si mult mult lapte (ca tare de mult nu am mai baut).Bebe se misca un pic prin burtica, cred ca s-a trezit si el.
Vroiam sa va cer o parere, voua cum vi se pare numele Albert, pentru ca eu asa vreau sa-i pun numele (asa hotarasem)- dar parintii, bunicii de ambele parti, la fel si fratele meu zic ca e ciudat, ca-i un nume de origine germanica si nu suna bine:
Bruma Albert, aproape ca l-au convins si pe sotul meu.
Alt nume nu am inspiartie: Sebastian, Alexandru, Octavian, Teodor.....nu stiu
25+Albert?

fbruma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina.n spune:

Citat:
citat din mesajul lui poohy

Buna!

Scuze ca nu am mai scris in ultimul timp, dar am fost ocupata cu serviciul, cu cerclajul, cu una-alta...

Vroiam sa va zic ca in grupul cu DPN 17.04. o sa fie si un baietel - se pare ca Manuca o sa aiba un fratior!
Care ecografic e f bine, vedem daca varicela are totusi urmari la nastere, dar eu am incredere in Dumnezeu ca nu si e perfect sanatos

Numai bine si sarcina usoara in continuare :)

Anca 21+ & Manu 02.06.2007

www.helpsonia.com" target="_blank">S-o ajutam pe Sonia



Foarte frumos Anca, sa-ti traiasca flacaul!si bine a venit printre fetite
Eu am mare incredere in Dumnezeu ca va fi totul bine, si eu am o pb de genul si sunt sigura ca Maicuta Domnului nu ne va parasi.

21+ cu Maria
Vine barza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florinela79 spune:

Fetele din Bucuresti..daca vreti sa face-ti gimnastica pentru gravidute,la mine in cartier, in Militari se fac la SIR-langa sala de aerobic, acolo am vazut, ca au special pentru gravide,cu mingii din alea imense..frumos. Mie una mi-e frica sa fac efort...ca am placenta jos si tensiunea ciudata...dar de curiozitate as merge sa vad ce se intampla.
In schim mi-ar place sa merg la cursuri prenatale...stiti pe unde am putea face? Ma tot intreb in sine si imi pun problema: primei baite, a alaptatului, cum ingrijim buricutul lui bebe si operatia dupa cezariana, etc? Parca as fi mai pregatita daca as cunoaste cat decat despre astea toate.
25+

fbruma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina.n spune:

florinela mie imi place mult Albert si deasemeni imi mai place Alexandru .

Fetele mi-am revenit, am primit si o veste buna in legatura cu analizele cu infectia urinara ...le-am repetat in alte 2 locuri diferite si am primit rezultatele-nu mai este nici o infectie- (se pare ca in decurs de 1 luna a disparut...probabil din cauza lichidelor si a citricelor consumate in aceasta perioada). Sunt bucuroasa

Va pupic

21+ cu Maria
Vine barza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyana27 spune:

neata fetele
stiti voi chestia aia cu blana ursului din padure??? colega mea care era programata la cezariana pe 19 dec e in focurile travaliului acum. e destul de nasol, pentru ca toata sarcina a mers pe ideea ca face cezariana, si e complet luata prin surprindere. e usor riscant sa faca cezariana la 36 saptamani, asa ca a decis impreuna cu medicul sa nasca, mai ales ca merge destul de repede. ii tin pumnii, si sper sa avem o fetita sanatoasa in 2-3 ore. sta sora mea cu ea acolo si o incurajeaza, dar durerile sunt destul de mari si din pacate nici peridurala nu e o idee buna la prematuri. o sa revin cu vesti despre ea.

cat despre mine.......... ieri am cedat tentatiei si am mancat clatite. de 2 saptamani incerc sa ma conving ca nu mi-e pofta, dar ieri nu am fost prea convingatoare. voi mancati salate, si eu clatite. bine ca nu fac prea des chestii din astea, ce azi deja ma simt grasa, umflata si am mustrari de constiinta. tati incearca saracul sa ne incurajeze, ca nu-l intereseaza cate kg am, ca nu vede sunculite ci doar un mami frumos, extraordinar.....bla bla bla, dar e vorba de cum ma simt eu, si in ultima vreme, ma simt cam balenoid. diseara facem poze de cuplu si o sa le pun in album, sa vedeti ce moby dick sunt.

diana 22+ David Gabriel
poze si filmulet 4D bebe mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

alina.n - hei bravo tie! ai scapat.

dyanna - pai sa-i facem galerie prietenei tale! nashtere ushoara

24+
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florinela79 spune:

Ii tinem pumnii, colegei tale si Doamne ajuta, nastere usoara!
Sa stii dyana ca si eu la asta ma gendeam sa te pregatesti de cezariana si sa inceapa travaliul hodoronc tronc, sa ajungi la spital cu dilatatie de 8 , sa vezi ce nastere naturala tragi.
Am o cunostinta la fel a facut..programat cezariana (avea peste 35 ani)si poc bebe mai devreme....a nascut natural.
Sa fie bine, sa nu doara tare si beeb santos!

fbruma

Mergi la inceput