Mamici si gravidute curajoase de Nov-Dec2008 (139)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

Diana,te cred cat ti-e de greu fara Ianca,mai ales ca voi ati stat nedespartite pana de curand...of,sper sa revina curand acasa sa desfaca cele primite de la mos
dar pe de alta parte ti-e si tie mai usor,doar cu Tudor ca altfel...cu Ianca toata ziua acasa ar fi mult mai greu
de bubite vroiam sa zic...si Raducu are si pe fata,piept si spate...dr zice ca-i de la caldura,tind s-o cred pentru ca afara ii dispar ca prin minune...dar in casa reapar si cand este mai mult de 22 grade se pronunta,asta in conditiile in care de cand s-a nascut sta fara caliulita in casa,doar in body si pantalon subtire la 22 grade media...,ziua stam non ston cu un geam deschis...
eu am ramasa incremenita cand a zis ca-s de la caldura,stiind cum il tin imbracat si am incercat sa-l las la max 20 de grade,ziua nu-l mai invelesc cand doarme si-i geamul deschis si pare ca ajuta...

apropo de infofolit,ieri am stat afara pana la 17.30 cu Raducu fara caciula,imbracat sumar...am shocat babelecare cum intorcea capul sa se uite la copil,inebunea...de Crinuta nu mai zic...la fel de sumar imbracata...de mine nu mai zic,as fi stat in tricou dar se vedea burta prea tare asa ca m-am ascuns sub bluza
restul copiilor,infofoliti binenteles,ca doar mamele nu se orienteaza dupa temperatura de afara ci dupa data din calendar,nah...
"ce zi este azi?...5 Decembrie?!brrrrr,trebuie sa fie congel,deci infofolim copilul,clar!"


Scorpionasii mei stralucitori
Crinuta si Raducu
(1.nov2006)(31.oct2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malinas spune:

elilov, si lui David ii tremura barbita si doctorii mi-au zis ca are lipsa de calciu. Asa ca...bag eu gluconolactat de calciu (10 zile cu 10 zile, adica 10 zile iau, 10 zile fac pauza) si sper sa ajunga si la el.

alexutza, eu iau Elevit (l-am luat si inainte), Bio Marin Plus (Omega 3) si calciu.

Diana, saru'mana. O sa incerc sa-i pun si eu direct in gurita. Asta inseamna sa-l vanez cand sta cu gura deschisa sau sa-i dechid eu gurita?

_
"You gotta sing like you don't need the money /You gotta love like you'll never get hurt
You gotta dance like there's nobody watching/ It's gotta come from the heart/If you want it to work" Adam Brand

Mama de bebe David (10 noiembrie 2008)
http://www.hi5.com/friend/photos/displayManageAlbum.do?ownerId=108925889&albumId=266267872

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mav spune:

Citat:
citat din mesajul lui dandusa

CHERIE,VRABIUTA,FELICITARIIIII

Olivia,
esti atat de scumpaaaaaa,de cate ori imi scrii ma simt atat de bineeee,nu stiu cum sa spun esti asa de vie...simt ca parca as vorbi cu tine live
mastita am dobantit-o rapid...,ma durea un san f tareee,a doua zi de dimineata m-am trezit cu dureri ca de gripa,ceafaaaa ma durea cel mai tare,capullll,mainileeee,picioareleeeee...,seara am facut febra 39,3 am facut si frisoane,dormeam cu caciula in cap imbracata ca de ski,atunci am inceput sa iau antibiotic si sa-mi golesc sanii regulat cu comprese calde,inainte si reci,dupa...grea a naibii procedura de golireee,offf...apoi a treia zi m-am simtit mai bine,am luat 7 zile antibioticul si vreo trei zile paracetamol,apoi mi-am revenit...
am inteles ca asta poate aparea in orice momanet al alaptarii,chiar si la doi ani...
Anessss,mii de imbratisariii pentru tine si puiutttt,greu cu scrisulll asta si cu timpul domle',as nominaliza pe fiecare in parte,da' jur ca n-am timppp,pupici s anu fii suparici
Babyzapi,
santeti superbiiiiii,tu nedormita??? si machiata???upsss si pieptanata??? pai ce-i asta domle'???te scoatem rapid din clubul mamicilor obosite,zau ca nu arati deloc...ps:eu ma pieptan doar cand ma spalsi de machiat...la naiba...tre' s-o comit zilele astea macar de fun ca arat ca o mumie...
Amalia,
buna ideea cu povestirile,promit sa-mi fac cat de putin timp sa impratasesc cu voi ce facem noi
Mav,
pe unde va plimbati,nu ne vedem si noi?noi iesim zilnic si de cele mai multe ori in oras,prea putin pe langa casa...

fetelor,batista bebelusului functioneaza si fara aspirator...,puneti gura la celalalt capat si trageti cu putere...,nu nu iese nika de pe furtun,nu va faceti griji
initial am folosit-o cu aspirator...,o bomba groaznica care facea zgomot f mare...,de ajuns cat sa sperii copilul...,saraca era terorizata in miez de noapte cand trebuia s-o aspir si bagam aspiratorul...,nu mai zic de vecini care or fi zis ca m-am dus cu capu' de aspir la 4 dimineata,asa ca am incercat-o fara si a mers super...,deci capatul care intra in aspirator in mufati bine in gura si trageti cu putere...simplu...
...............................................................


acum am si eu o problemuta de discutat cu voi...
la controlul de o luna Raducu avea 5 kg (s-a nascut cu 4600g),dr zice ca nu-i ok,ca ea calculeaza cat a luat in greutate dupa cat a avut la nastere...
eu stiam ca se calculeaza de la greutatea cu care a iesit din maternitate deci dupa scaderea fiziologica...
daca calculez dupa ea,Raducu a luat 400g intr-o luna...,daca calculez dupa mine, a luat 650g...
m-a chemat dupa o sapt cu aceleasi hainute sa-l cantarim sa vedem cat a luat intr-o sapt...
cica nu-i ok,s-ar putea sa bagam completare...dar eu am lapteeee si el sugeeee si face kk des(cam 5 kk/zi,noapte) si face si pipi destullll,nu doarme f bine dar asta si din cauza de colici,plange saracutul dar nu de foame...,ca-l incerc si vad clar ca nu asta vrea...in pus stiu ca bb-eii gigantii iau mai putin in greutate decat cei nascuti prematur sau cu o greutate normala...
pai ce-ar insemna sa ia Raducu lunar cate un kg si?!...in trei luni as avea un copil cu greutatea fiica-mi de la doi ani...deci obezzzz,la naibaaa...


........................................................

greutatea mea de dinainte de nastere,nu am obtinut-o inca...dar nici nu ma stresez deocamdata...am avut 75kg,acum am 58kg...blugii ma incap cum va spuneam...dar ce atarna pe langa ,nu v-am spus...si nici nu va spun


mai aveam da' am uitat,revin...



Scorpionasii mei stralucitori
Crinuta si Raducu
(1.nov2006)(31.oct2008)


dupa ce ca de citit am citit inca de aseara, dar n-am avut timp sa si raspund (nu mai zic ca am vrut sa te sun, dar nici de telefon n-am avut parte).... acu' scriam de-o ora la un mesaj, m-a sunat cineva, m-am ridicat de la birou si a venit sotul meu in schimb... si mi-a inchis fereastra si-am pierdut mesajul....
asadar: si noua ne-a calculat dr de familie diferenta de la nastere si pana la greutatea masurata la o luna. NU mi se pare corect, dar cred ca asta n-are importanta......
antonio a avut 4200g la nastere; 200g scaderea fiziologica; 4880g la o luna (si 59cm, deci 7cm castigati); acum(la 6s) are 5100g.
nu ma stresez deloc (desi sebi mi-a luat cate 1200g in primele 3 luni si am fost tentata sa compar), e foarte bine din punctul asta de vedere, pt varsta lui.
nu renuntam la tzitzi nici in ruptul capului.
de fapt, nush ce-a fost cu el, ca in ultimele zile mi-a cam facut figuri la san... nu prea a vrut sa suga si eu nu ma mulg si sanii s-au incarcat mai greu si am impresia ca o sa raman fara lapte...
ma rog, trecem noi si de faza asta, ca nu-l las eu sa renunte la tzitzi asa usor...

cu iesitul afara... nu pot sa ma laud, noi am iesit mai putin, nu in fiecare zi si de mai multe ori cu masina. ieri am iesit pt prima data doar eu cu puii, cu carutul, prin cartier.
azi iesim sigur la plimbare, dar nu stiu daca ajungem la ora 15 in orasel... poate vorbim la telefon...
v-as invita la noi (ca tot zici ca sunteti asa plimbareti), insa sebi inca tuseste si are muci, deci mai bine alta data... ca nu vreau sa va am pe constiinta...

pup! fug... iesim afara (ca tot doarme antonio si pot sa-l imbrac fara scandal.... ca altfel nu suporta caciula pe cap)!


Mami de baieti: Sebi(4 feb 2004) si Antonio(27 oct 2008)


www.youtube.com/watch?v=RYMC822iT4I" target="_blank">CITY OF ANGELS
Iubirea ne face sa plonjam in necunoscut si apoi ne da curajul de a rezista!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyzapi spune:


LA MULTI ANI DE SF NICOLAE TUTUROR SARBATORITILOR !
Inclusiv copilasului meu si barbatelului meu...va invit la petrecere si hai sa servim niste

M-am trezit doar de 3 ori noaptea trecuta...ce bine eeeeeeeee!

Mey fetelor nu va mai ingrijorati cu greutatea bebeilor. Atata timp cat papa si nu refuza alimentatia si uda scutece 5-6 pe zi nu aveti de ce sa va ingrijorati. Fiecare are ritmul lui. Asa si sor-mea cu fetita ei, plecase urechea la dr ca nu ia fetita bine in greutate si era stresata continuu, iar acum la 4 luni fetita este in grafic cu greutatea. Au perioade cand pun mai mult si altele cand pun mai putin.



Carmendu, Olivia, Darling, Mav, Amalia, Diana, Ginye, Dandusa de la Raphael Nicolas pt voi si bebelusii vostri, multumim de complimente.

Eli da-i san in continuare lui bebe Dimitrie, lasa laptele praf, lapticul tau e cel mai bun pt el. Si daca tot ai asa mult laptic hai ca vin in vizita la voi cu fi-miu pt o cina copioasa .

Anes asa astept si eu o betieeeee. Nu alaptez si as putea din punctul asta de vedere, dar pe urma nu mai pot sa am grija de bebe Asa ca astept revelionul poate il facem la ai mei acasa

Diana ce ma bucur ca e bine bebe Tudor si o sa treaca repede si de la sine suflul sistolic. Un pt amandoi...si inca unul pt dulcica Ianca.

Otilia, Alra mult a fost putin a mai ramas...maine poimaine vin si bebelinele.

Dandusa cu o asa fata frumoasa cum am putea spune nu petitului? Ce daca e cu 2 anisori mai mare are si fi-miu ce invata . Bine ca ai vazut la timp ce vroia sa faca mititica si nu a apucat sa se raneasca

ALexa frumos tare bebicul, frumosi si parintii...ce mai! o familie frumoasa, iar tu ma innebunesti cu ochii tai frumosi.



Isabela lui Raphael Nicolas 23.10.2008

Primul nostru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

Malinas,
si eu tot in gurita il pun,Vigantol-ul,pandesc momentul in care plange si il strecor langa limbuta,nu-i greu...la cate reprize de plans,are pe zi...este chiar floare la ureche
sa nu amesteci vigantol-ul cu laptele in bibe,pentru ca ramane pe sticla,este o substanta uleioasa,deci nu are cum sa se dizolve si din cate imi aduc eu aminte ,laptele distruge proprietatile Vigantol-ului,nu mai stiu exact unde/cand am citit dar am retinut doar asta asa ca am piticul asta si de cate ori ii dau Vigantol-ul am grija sa fie trecut vreo ora de la ultima masa sau sa il dau cu ceva vreme inainte de urmatoarea masa...se intelege ceva?


Scorpionasii mei stralucitori
Crinuta si Raducu
(1.nov2006)(31.oct2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana21 spune:

Citat:
Asta inseamna sa-l vanez cand sta cu gura deschisa sau sa-i dechid eu gurita?


Ah, nu ! Aici sunt necrutatoare, ca si Alra! Tati il tine, il apasa cu un deget pe barbie, iar eu jap, ii torn pe limbuta. Se supara putin, da' ii trece repede. Altfel nu am cum sa i le dau pt. ca se pierd, fiind doar doua pic. Pe lingurita ar trebui sa ii pui 3 sau 4 ca sa fii sigura ca ia doua. Ai mai putea sa pui putin lapte in lingurita si vigantolul peste, dar risti sa se inece si sa-l scuipe.

Dandusa, eu i-am pus caciulita ieri, dar eu sunt friguroasa raaaau! Plus ca ei pierd caldura prin extremitati in primele luni (cea mai mare parte prin capsor), nu isi pot regla singuri temp corpului. Prefer sa il imbrac subtire, dar sa aiba extremitatile acoperite.

_

Diana, mamica Domnisoarei Nasturel si a bebelushului Tudorel

Dialoguri strumfesti






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

Citat:
citat din mesajul lui diana21

Dandusa, eu i-am pus caciulita ieri, dar eu sunt friguroasa raaaau!




ca mi-am adus aminte
nu vrei sa stii cum erau imbracati copii mei in ziua cand am facut febra si frisoaneeram singura cu ei acasa,eu imbracata ca de ski si copii ma insoteau pe partie ,binenteles!saracii de ei...meiii este chiar greu sa fii copil,uneori

ps:va las,dragelor...,Crinuta a reusit sa-l enerveze pe tati,fug sa salvez onoarea si sa impac spiritele,acum ca sant zen...usaaaaaaaaaaaa,usaaaaaaaaaaa,usaaaaaaaaaa


Scorpionasii mei stralucitori
Crinuta si Raducu
(1.nov2006)(31.oct2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malinas spune:

Multumesc dandusa si diana.Gata, de maine ii dam si noi Vigantolul direct in gurita. O sa vad ce metoda o sa aplic astfel incat sa fie cat mai putin traumatizat. Eu ii puneam pana acum in lingurita cu putin lapte sau apa, fiindca asa au fost indicatiile medicului, dar vad ca nu a functionat, asa ca de maine direct in gurita.

_
"You gotta sing like you don't need the money /You gotta love like you'll never get hurt
You gotta dance like there's nobody watching/ It's gotta come from the heart/If you want it to work" Adam Brand

Mama de bebe David (10 noiembrie 2008)
http://www.hi5.com/friend/photos/displayManageAlbum.do?ownerId=108925889&albumId=266267872

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyzapi spune:

Malinas si eu ii dau Vigantolul direct in gurita. Mi-am facut obiceiul sa-i dau dupa baita (asta ca sa fie eu sigura ca nu uit) si ii apas pe barbie sa-i deschid gurita si gata. Ii este fomita de fiecare data si asa ca nu sunt pb sa stea cu gurita deschisa

Isabela lui Raphael Nicolas 23.10.2008

Primul nostru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreyutza spune:

La multi ani tuturor celor care poarta numele de Nicoleta, Nicolae!!!

Olivia26, ce frumusete de "sef" aveti!
Babyzapi ce ochisori frumosi si stralucitori. exact ca ai lui mami.La multi ani pentru cei doi barbatei din viata ta!!!
madutza, super banc.


Minunea din viata noastra!!! Criss
http://bd.lilypie.com/nI8Fp3.png
37+ Matei



Mergi la inceput