Celule Stem

Celule Stem | Autor: andreea_83

Link direct la acest mesaj

SALUT
SUNT NOUA PE AICI.....
SI-A RECOLTAT CINEVA CELULE STEM LA NASTERE?
Sunt insarcinata in luna a7-a si tocmai am semnat contractul.
Ce parere aveti?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns boo lina spune:

buna Andreea,
si pe mine m-a batut gandul dar in final am renuntat la idee, dupa ce am mai intrebat in stanga si-n dreapta, in alte tari
ce iti pot spune este ca in franta nu recolteaza mai nimeni ptr ca acolo tot ce nu e cuprins in asigurarea de sanatate costa si in opinia lor nu merita. m-am interesat si in state si doctorul unei prietene, care e si ea insarcinata, i-a spus ca-s sanse 1 la 30000 sa aiba nevoie de ele si ca el nu o sfatuieste sa faca recoltare, decat daca chiar nmu are ce face cu banii. in plus, banuiesc ca ai citit, ca daca bebe, Doamne fereste, are deja vreo boala congenitala, celulele nu-i folosesc.
sper ca nu te-am dezamagit, pana la urma in toate exista cate un risc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_83 spune:

da...... ai dreptate Ioana, si eu m-am documentat ceva vreme inainte , dar am mers pe ideea ca daca tot nu exista nici un risc de ce sa nu incerc.
Nu cred ca se poate sti ce va fi peste cativa ani, iar suma nu e tocmai exorbinanta, toata distractia costa in jur de 3200 ron. Eu m-am gandit ca marita, in plus am o cunistinta de 4 anisori pe care transplantul cu celule stem este singurul lucru care o mai poate ajuta, din aceasta cauza m-am gandit si eu sa fac acest pas.
Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bluel spune:

Andreea, eu am semnat cu Biogenis pe ultima suta de metrii, adica cam cu 2 saptamani inainte de nastere! Intai m-am gandit ca e cam aiurea contractul, nici o firma de gen (vreo 3) nu isi asuma nici un risc, in plus, nu prea am inteles eu cam ce fac ei cu celulele in caz ca renunti, adica ei sustin ca le distrug, dar am eu siguranta asta? Nu vroiam ca peste 18 ani sa vad vreo clona de-a lui Bubu pe strada . In final, m-am decis totusi s-o fac si pe asta, ca sa nu imi para rau mai tarziu si am platit toata suma in 3 transe, adica vreo 60 mil rol pt. ca mai era o chestie in contract, cum ca suma care se platea in rate anuale se putea modifica si cum nu tinea de legea romana, n-aveam chef sa ma trezesc in final cu cine stie ce sume de platit. In functie de cantitatea de sange prelevat, se poate folosi nu numai in cazul copilului, dar si altor rude, e cam pe kg, adica 80 ml recoltati la o persoana de cam 80 kg. Anyway, sper sa n-avem niciodata nevoie de aceste celule!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina_1609 spune:

andreea, eu am recoltat celule stem. ne-am gandit mult la chestia asta si pana la urma am zis ca nu se stie niciodata. sa dea D-zeu sa nu avem nevoie niciodata de ele si sa fie banii aruncati aiurea!!!!! dar daca exista posibilitatea, de ce sa nu iau masuri preventive? nu vreau sa ajung sa ma dau cu capul de pereti....
in urma analizelor mi-a sosit un raport in care spun ei ca din celulele recoltate se poate trata un pacient de maxim 25 kg. asta e....
oricum, nu-mi pare rau ca am facut asta

_

Marina de ANA SOFIA 05.08.08

POZE

Copil crescut din suc de morcovi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns octopusu spune:

Si eu am mers pe premisa ca, daca, Doamne fereste o sa am nevoie de asa ceva sa nu regret ca am avut ocazia sa recoltez si nu am facut-o. Mai bine sa recoltez si sa nu am nevoie, decat sa nu o fac si sa regret. Suma nu este chiar asa de mare 3200 ron in 3 rate. Mai ales ca nu ma costa nimic daca probele nu erau utile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns furnik spune:

Dragele mele,
eu am facut prelevarea acum un an, tot cu biogenis si am mai vorbit pe forum despre asta. Eu cred ca am facut cel mai bun lucru pt copilul meu si o sa-l fac cu siguranta si pt cel de-al doilea copil.
Bluel, eu am semnat cu ei tocmai pt ca se supun legilor din Romania toate clauzele din contract, nu se modifica taxa asa dupa cum vor ei. Sunt singurii care au contractul 100% ro. Chiar am urmarit de curand o emisiune la Romantica in care se punea accentul pe contracte. Sa aveti mare grija cand semnati un contract pt ca multe sunt valabile doar 1 an si se supun legilor din tarile de depozitare si nu aveti cum sa-i dati in judecata, sunt banii aruncati pe geam!
Spuneai ceva de 80 de ml, nu exista nici o legatura directa intre vol de sange recoltat si kg persoanei care va beneficia de proba. Important este nr de celule, ele pot fi foarte multe intr-un vol mic sau f putine intr-un vol. mare. de ex: daca se naste copilul prematur sunt sanse mari sa fie un nr mai mare de celule in cordon pt ca nu si-a incheiat bebelul procesul de crestere. Insa din pacate nu ai cum sa influentezi altfel nr de celule. E mai bine sa stea copilul in burta mai mult decat sa ai o proba cu celule multe.
Viabilitatea celulelor este si ea f importanta, deaceea transportul sangelui de la spital pana in laborator trebuie facut in max 36 de ore. Sa aveti grija la clauzele din contract la partea de transport!
Pt cele care au indoieli legate de prelevare, daca sa o faca sau nu, le recomand sa intre pe youtube si sa caute pe acolo filmulete cu copii care au fost bolnavi si s-au tratat si acum sunt bine...copii care nu s-au nascut cu probleme dar care de la o banala anestezie creierul nu li s-a mai oxigenat 10 min si au fost transformati in legume si care acum, dupa transplant sunt bine.
Nu te poti juca cu sanatatea copilului tau, daca poti face ceva pt el acum, de ce sa nu o faci si sa-ti plangi in pumni mai tarziu ca nu mai ai ce face? Costa 40 de mil- e o suma importanta acum cand suntem in perioada de criza, dar sanatatea copilului tau cat valoreaza?
Va doresc sa fiti destepte, sa fiti sanatoase si sa aveti copii superbi!( si desigur sanatosi)
Sarcina usoara andrea_83!

P.S. nu mai sunt !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalinapr spune:

Buna fetelor!

Eu am facut pana in prezent o recoltare cu cei de la CORD BLOOD CENTER, si totul a decurs f bine. Se vede ca au experienta si ca sunt profesionisti. In legatura cu ceea ce spune furnik (ca majoritatea contractelor nu se supun legislatiei romanesti) consider ca este important sa stiti o chestiune de importanta majora: contractele care se semneaza cu firme din alte tari nu se supun legislatiei din romania, insa se supun legislatiei europene care are mai multa experienta in transplantologie decat legislatia romaneasca, ceea ce reprezinta un beneficiu. Nu trebuie sa ve sperie faptul ca semnati contracte cu fime din alte tari pt ca nimeni nu-si permite sa se joace cu chestii de genu acesta. Oricum, indiferent de caz se vor respecta clauzele contractuale.
O alta precizare este aceea ca termenul pana la care trebuie sa ajunga sangele in laborator pentru a fi procesat este de 96 de ore,nu de 36, aceasta din cauza ca pana este preluat, sangele se depoziteaza la frigiderul spitalului, ceea ce face ca aceste conditii de pastrare provizorie sa nu afecteze viabilitatea celulelor.
In ceea ce priveste transportul, firma cu care am facut eu recoltarea dispune de masini proprii echipate conform normelor UE. Ei zilnic colecteaza la cluj toate probele de sange din tara care s-au adunat de la o zi la alta si le transporta in Slovacia. Nu se pune problema sa uite sau sa intarzie cu preluarea sangelui de la spital! Asta o spun din cauza ca au dat dovada de promptitudine. Dupa ce am anuntat nasterea a trecut maxim o ora pana au venit sa-l preia. Poate am avut eu noroc datorita orei la care am nascut, dar din cate am auzit de la cunostintele care au mai facut recoltari, sangele este preluat cel tarziu a doua zi dimineata (asta in cazul in care nasterea are loc seara tarziu sau noaptea).
Pe mine m-au convins, printre altele, si tarifele lor in momentul in care am luat hotararea. Recoltarea, transportul si procesarea costa 3270 lei (care se pot achita intr-o rata sau in 3 rate) la care se adauga depozitarea (si ca sa va zic exact pretul...) in valoare de 90 lei + TVA (aproximativ 100 lei)... ceea ce inseamna "FOARTE IEFTIN". Aspectul acesta era foarte important avand in vedere criza financiara cu care ne confruntam. Fiecare leu conteaza!
Am un mesaj si pt "Bluel", si anume acela ca firmele de acest gen (la oricare te-ai gandi) nu se ocupa si de clone, in schimb decat sa doresti sa distrugi acele celule, daca tu oricum nu mai ai nevoie de ele, mai bine le-ai dona. Asa macar dai sansa unei persoane sa se vindece. Poate ca nu stii, dar 70% dintre persoanele care au nevoie de un astfel de transplant nu beneficiaza de donatori in randul familiei, si sunt nevoite sa apeleze la bancile de depozitare care functioneaza si in regim public (adica colecteaza si depoziteaza celulele donate). Daca tu oricum nu ai de castigat sau de pierdut nimic, de ce sa nu dai sansa altcuiva, o persoana a carei vieti sa depinda de respectivele celule???
Am citit si ceea ce a scris "boo lina" si... ar fi ceva de mentionat si la afirmatia ei :). (sper sa nu va deranjeze observatiile mele, insa vreau sa dau sansa oamenilor sa beneficieze de informatii corecte si complete). In caz de boala congenitala, grefa recoltata nu se poate utiliza datorita faptului ca are aceeasi informatie genetica cu cea a copilului purtator al bolii, insa, acel copil are sanse de vindecare daca apeleaza la un registru public si cauta in acesta o grefa de sange compatibila, provenita din donatii. Astfel, in urma transplantului, celulele bolnave sunt inlocuite de cele sanatoase care contin un alt ADN decat cel initial, ceea ce face ca pacientul sa se poata vindeca.
In caz ca imi mai vin idei... va mai scriu. Momentan consider ca e suficient pt inceput!

O sarcina usoara si tot ceea ce va doriti pt copil, in special sanatate!

Mergi la inceput