Cancer la san stadiul 3

Raspunsuri - Pagina 25

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Lina in primul tau mesaj spuneai :" printre cele multe indicatii am primit si instructiunea stricta de dieta!!!"

si credeam ca ai stabilit ceva prioritati
Si eu am mancat normal dupa operatia de extrauterina.Imi dadusera initial un jeleu cumplit de dulce si o cafea fara niciun gust, m-a luat greata instantaneu.Dupa care am trecut pe mancare serioasa.

Ah mi-am amintit de un supliment despre care intreba Lemoni, care din pacate are o problema asemanatoare acum :(. Ma gandesc ca totusi organismul are nevoie de ajutor in lupta cu chimicalele. Se numeste Avemar,
http://www.avemar.ro/ro/pages/index.php poate fi folositor...Poate merita cautate mai multe info despre el.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Cu mana nu trebuie sa ai probleme trebuie sa faci incet , incet exerciti . Daca ai o minge mica din aia de stres trebuie sa exersezi cu ea mereu.Apoi mi-au spus ca numai sa ridic mana sa ma piepten si este un exercitiu bun. Daca vrei it mai scriu, dar cred ca ti-au dat si tie o carticica cu ce exrciti ce trebuie sa faci dupa operatie . oricum soramea nu a avut nici o problema.
A si esti tu acum chelioasa dar sa vezi ca poate it creste parul cret apoi ce ai zice de asta. Sormea are asa par frumos acum , carliontat si o culoare superba si am mai citit aici la fete au parul cret dupa tratament.
Sa vezi tu ce frumoase o sa fim noi, dupa aia.
Ai grija de tine si te

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiki1970 spune:

Lina nu-ti face probleme din cauza mainii. Si mie mi se spusese ca dupa mastectomie nu voi mai putea cara nici un kg in mana. Dupa cateva luni de la operatie am fost la un stagiu de arte martiale (pe care le practicam si le mai practic si acum) si am luat pedeapsa, ptr ca gresisem ceva, 50 de flotari si dupa 5 minute alte 50. Si le-am facut si mai fac si acum.... Iar mobilitate am acum la fel ca la cealalta mana.
Trebuie doar sa avem rabdare si poti reveni la normal cu mana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moana spune:

Vreau si eu un sfat de la voi va rog. Am 35 de ani - mama a avut cancer la san. Bunica de pe tata la fel. Si as vrea sa-mi fac un program de monitorizare. Nu stiu de unde si cum sa incep. Sincera sa fiu....nu prea ma bazez doar pe palparea pe care mi-o fac.

Cineva imi spunea ca ar trebui sa-mi fac markerii tumorali cel putin o data pe an. Si o mamografie. Si un control. E suficient doar atat? Si doar o data pe an? Sau ar trebui sa merg mai des....

Si unde sa ma duc?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Mona in primul rand ar trebui sa incepi cu un test genetic. apoi pt ca esti sub 40 de ani nu e recomandada mamografia ci ar fi indicat un ultrasound sau echografie pt linistea ta la fiecare 6 luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns linasobolina spune:

Luni mi-au scos firele,am mai zemuit cate putin pe la cusaturi, insa acum sunt ok!
De la pauza de chimio, mi-a mai trecut oboseala, mai am si eu un pic de pofta de viata si am inceput chiar sa ma si implic, nu doar cu prezenta in viata firmei
Deci cum s-ar zice sunt pe calea cea buna
insa dupa Paste iar chimio.., iar o luam de la capat, insa trebuie sa veem si rezultatele de la biopsia ganglionilor si apoi ...

Si ca sa ma aflu in treaba pe un subiect ce nu are legatura,
am o vecinica ce va naste la sfarsitul lui iunie si nu are de niciunele pentru bebe.

Asa ca, daca faceti curatenia de primavara si bebelusul vostru a crescut, cineva se va bucura de lucrusoare, carut,patut, sau ce aveti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

Nah , pai lasa sa iti tihnesca si tie sarbatorile te pup scumpa

Aida ... 15+
Poze cu noi
"Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns linasobolina spune:

"Gata, pauza s-a nterminet! Capul la fund!"
(Era un banc pe vremea impuscatului)

Vacanta de chimio e gata, am avut pauza 2 luni, luni in care mi-am mai revenit chiar daca am trecut printr-o operatie.
Parul a mai crescut, sunt cam asa cum e blanita unui pisoi si maine merg sa imi iau rezultatul la biopsie si apoi analize si iar chimio

Insa sa va zic altceva: atunci cand micuta Emma s-a stins, am avut o asa de mare depresie incat am inceput sa le pun pe lista:
este nedrept sa te inbolnavesti, mai ales daca esti copil
indiferent ce faci sfarsitul e acelasi
orice sacrificiu sufletesc, moral si financiar este zadarnic
ce rost are sa ne chinuimm si sa ne agatam de viata?
si am tinut-o asa cateva zile si am citit toate capitolele Emmei , pana la un moment dat cand am inceput sa imi mai revin, insa totul e asa de relativ...

Ne straduim si ne agatam de viata, pentru prima oara am apreciat si eu, primavara, anotimp banal inainte si plin de semnificatii acum..

Am ajuns sa ma bucur ca a inflorit liliacul si EU vad si miros florile lui1
Si uite asa constat cum se schimba omul
Dar asta e...

Va pup pe toate si cred ca ar trebui sa avem cele din "club" fruntea sus, ca pana la urma, tot aia e!

PUP AIDA si nu te supara pe mine,te rog!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali02 spune:

Lino, vezi ca vin cu si cu si cu ...ma stii ca eu sunt pasnica tare, da' daca mai vad in fata ochilor chestii d'astea, depresii, drept/nedrept, sacrificiu, chin, blabla, imi iau coada de matura si vin la tine .

Te pup si astept vesti


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns linasobolina spune:

Vesti, vesti
proaste vesti1
Dupa cele 4 sedinte de chimio, au gasit 4 ganglioni din 15 invadati, frumosi si proaspeti, de parca le-ar fi priit citostaticele
Acum am fost la oncolog si in loc de 2 sedinte voi face 4 sedinte de chimio, mi-au schimbat si medicatia, adica au mai adaugat si Taxotere, perfuzia va dura 6 ore in loc de 3, efectele secundare bonus...
Asa ca o iau de la capat de luni

Mergi la inceput