Cancer la san stadiul 3

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

hello

multa sanatate tuturor si tot respectul pt cum va sustineti si faceti fata problemei

nu stiu, la fiecare control ginecologic medicul ma sfatuieste sa ma controlez la sani prin palpare, preferabil dupa menstruatie. La primul control mi-a aratat el cu se face. Mi-a fost cumva rusine sa-i spun ca n-am inteles mare lucru, pt ca la palpare eu simt mereu ceva la sani, practic eu nu fac distinctia intre un ganglion/nodul problema si tesutul ganglionar normal care exista oricum si la nivelul sanilor si in alte zone. Deci nu am habar ce sa urmaresc si ce ar trebui sa ma ingrijoreze, ce dimensiune au ganglionii normali?

daca-s stupide intrebarile mele, sa ma scuzati, am citit si subiectul de la femina de pe dc si am cautat si pe google dar tot nu m-am dumirit. Poate ar trebui sa merg la medic si sa intreb din nou, pana atunci insa poate ma lamuriti si voi
multumesc
lia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Dorsilia, autopalparea e mai mult sau mai putin eficienta. Important e sa-ti faci o eco mamara o data pe an pana la 40 de ani, respectiv o mamografie anuala dupa 40.

Multa, multa sanatate fetelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Si ecografia mamara o face ginecologul sau ce specialitate trebuie sa aiba medicul ?

multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pepene spune:

lina si acum Lemoni,

va copiez si eu o rugaciune deosebita. sper din tot sufletul sa va ajute, si raman impresionata de puterea de care dati dovada.

SF.Marta,ma indrept catre tine plina de incredere cerandu-ti ajutor.Cred cu tarie ca ma vei ajuta si ma vei sprijini cand mi-e greu.Spre a-ti arata recunostinta mea,iti fagaduiesc sa fac cunoscuta si altora aceasta rugaciune.Te rog cu umilinta sa imi aduci alinare in suferintele si necazurile mele.In numele negraitei bucurii care ti-a cuprins inima cand i-ai oferit adapost Mantuitorului lumii in casa ta din Betania,te implor roaga-te pentru noi si familia mea ca sa-l pastram pe Dumnezeu in inimi,astfel incat sa ne invrednicim a primi ajutor in nevoile noastre,mai ales in durerea care ma copleseste acum....../aici se spune dorinta.
Te implor ajutatoarea celor aflati in suferinta,infrange orice greutate precum ai infrant balaurul care zace la picioarele tale.Apoi se spune
1 Tatal nostru
3 Bucura-te Marie,cea plina de har,Domnul este cu tine.Binecuvantata esti tu intre femei si binecuvantat este rodul trupului tau Isus.Sfanta Marie,Maica lui Dumnezeu,roaga-te pentru noi pacatosii,acum si in ceasul mortii noastre.Amin.

Sf.Marta ,roaga-te pentru mine si familia mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisabia spune:

Dorsilia mergi la un medic care are competenta in ecografie mamara.Toate centrele au si serviciul asta.Eu nu am incredere in palparea unui endocrinolog sau ginecolog, mai degraba un chirurg pentru ca n-au facut specializare.Roaga medicul sa-ti arate cum sa faci autoexaminarea, eu i-am cerut cateva sfaturi si mi-a zis ca trebuie sa te palpezi in aceeasi zi a lunii, preferabil cand faci dus, sa nu fie nici inainte, dar nici dupa CM, nu mai retin exact perioada si n-as vrea sa dezinformez.Pe site-uri sunt poze sugestive, ideea e daca simti un nodul sau o consistenta diferita a tesutului comparativ cu celalalt san sa mergi la medic, desi poate fi inselator pentru noi, eu cel putin m-am alarmat degeaba fiind vorba de o mastoza fibrochistica.Femeile pot avea multe afectiuni benigne ale sanilor si e bine sa fie descoperite si monitorizate.
Multa sanatate luptatoarelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Denisa, ginecologul face si controlul prin palpare a sanilor, este chiar recomandat la vizita medicala.


"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Denisa, precum zice Xio, ginecologul face palparea la fiecare control (daca nu are initiativa e bine sa o avem noi). Ecografia o face un medic specializat in ecografie mamara.

Avantajul ecografiei fata de palpare e ca la eco se descopera tumori de cativa mm pe cand la palpare mai degraba vorbim de cm.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mmmaria spune:

Lina draga,

Sa nu te indoiesti ca exista persoane care se gandesc la tine, care iti tin pumnii si care asteapta sa termini si cu episodul asta ca sa te invite la o cafea (sau altceva, ce preferi).
Va fi bine, draga mea, sunt sigura ca Doamne Doamne mai are multe surprize frumoase pentru tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisabia spune:

Eu n-am dat peste nici un ginecolog care sa-mi faca examinarea sanilor. Cand am mers initial la medicul de familie sa ii cer trimitere la oncologie si l-am rugat sa ma palpeze ca poate mi se pare mie ceea ce simt la san s-a eschivat.I-am zis medicului cand am mers la eco si mi-a spus ca multi prefera sa nu examineze pentru ca nu stiu sa interpreteze.Ideea in sine e buna, dar pentru asta trebuie sa aiba practica, nu doar cunostinte in domeniu si timp, care nici in clinicile private nu e adeseori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui denisabia

Eu n-am dat peste nici un ginecolog care sa-mi faca examinarea sanilor. Cand am mers initial la medicul de familie sa ii cer trimitere la oncologie si l-am rugat sa ma palpeze ca poate mi se pare mie ceea ce simt la san s-a eschivat.I-am zis medicului cand am mers la eco si mi-a spus ca multi prefera sa nu examineze pentru ca nu stiu sa interpreteze.Ideea in sine e buna, dar pentru asta trebuie sa aiba practica, nu doar cunostinte in domeniu si timp, care nici in clinicile private nu e adeseori.

http://community.webshots.com/user/denisabia



Denisa , toti ginecologii examineaza si sanii.
Daca te duci la chirurgie sa ti se palpeze sanii se vor uita la tine cam ciudat.
Asta este treaba ginecologului , se face odata cu consultul ginecologic de la varsta X sau la nevoie.
Nu te duci la spital la un chirurg ca sa-ti palpeze sanii.
Nu trebuie sa ai competenta in asa ceva , noi tudentii am descoperit formatiuni tumorale la banalul consult anamnestic.
Competenta trebuie sa ai cand este vorba de efectuarea si interpretarea ecografiilor spre exemplu , mamografiilor.


"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput