Cancer la san stadiul 3

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns linasobolina spune:

Stati asa!!!!
Deus a pus o intrebare corecta, daca noi ca si pacienti am putea sa ne dam cu presupusu, sa avem opinii
Si sa stiti ca daca as sti ca asta e solutia, as face-o fara probleme, ne golim de organe pe dinauntru, pe dinafara, ramanem doar cu ambalajul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui linasobolina

Stati asa!!!!
Deus a pus o intrebare corecta, daca noi ca si pacienti am putea sa ne dam cu presupusu, sa avem opinii
Si sa stiti ca daca as sti ca asta e solutia, as face-o fara probleme, ne golim de organe pe dinauntru, pe dinafara, ramanem doar cu ambalajul

Intreaba si vei primi un raspuns!



Lina, tu ai dreptate! insa eu am privit putin altfel intrebarea ei.
personal, nu as intreba asta nici pe cea mai apropiata prietena....dar unii sunt mai tari si suporta orice intrebare, pe cand altii au nevoie sa fie linistiti si incurajati psihic. si poate ca altora nu le-ar place intrebarea asta....

am vb cu un medic aici, in Germania se OFERA consiliere psihologica gratuita femeilor carora li se depisteaza cancer la san. tot medicul spunea ca exista un foarte mic procent care nu au nevoie de consiliere, adica fac fata "cu succes" bolii (daca se poate spune asa).

scuze de off topic!



*************************
Vocea mamei, ciripitul pasarelelor, sunetul dulce al ploii de vara...PENTRU SONIA!


MIHAITA ESTE UN COPIL NORMAL! CU AJUTORUL MEU, AL TAU SI AL TAU SI AL TAU
************************

Unii oameni au petrecut o viata intreaga si au adunat averi facand lucruri firesti, nefiresc de bine!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

lina, iti doresc multa putere sa mergi inainte si multa, multa sanatate!

"cand iti ajung banii de la o leafa la alta.....s-a dus caimacu' vietii!!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

departe de mine gandul s ao supar cu ceva pe lina !
Doar ca mi-ama dus aminte de cazul a doua cunostiinte care ambele avand acesta cumlita boala medicii din SUA ( poate ca nu toti recomnda asta! nu stiu sincer) le-au recomnadat extirparea ambilor sani si histerectomie. Si ei argumentau asa: in viitor nu va mai exista deloc riscul de recidiva la sani sau mai rau sa faca ceva la uter/col etc... Vezi cazul lui A Parghel care dupa un cancer l-a facut pe al doi-lea. Eu sincer daca Doamne fereste as afla ca am asa ceva as renunta la ambii sani si mi-as face reconstructie dupa. Uite si cazul Cristina Applegate, cum a aflat de cancer cum si-a extirpat sanii si nu facut nici o zi de chimio sau de radio! Acuma cred ca au si aia bani, medici, acces la descoperiri de ultima ora!
Doar sanatate iti doresc si sa ai parte de zile bune fara dureri, fara stari de rau !
Kariguld - doar am vrut sa stiu ce face ea in situatia data care-i de cosmar!am o prietena cu cancer la san si aici la Cluj ii vor face operatia tot asa partial! de ce sa stea cu frica in sani dupa asta! de ce sa nu scape de rau din radacina si sa-si faca reconstructie dupa ? Oricum era o intrebare inofensiva si Lina este puternica, cred ca le-a auzit si vazut pe toate mai ales acuma in perioada asta.

poze familia mea

quod me nutrit me destruit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

am scris cu baiatul in brate si vad ca am imbirligat literele intr-un hal !
Oricum voi intelegeti ce am vrut sa spun!
Sa aveti o zi buna:)

poze familia mea

quod me nutrit me destruit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deus

departe de mine gandul s ao supar cu ceva pe lina !
Doar ca mi-ama dus aminte de cazul a doua cunostiinte care ambele avand acesta cumlita boala medicii din SUA ( poate ca nu toti recomnda asta! nu stiu sincer) le-au recomnadat extirparea ambilor sani si histerectomie. Si ei argumentau asa: in viitor nu va mai exista deloc riscul de recidiva la sani sau mai rau sa faca ceva la uter/col etc... Vezi cazul lui A Parghel care dupa un cancer l-a facut pe al doi-lea. Eu sincer daca Doamne fereste as afla ca am asa ceva as renunta la ambii sani si mi-as face reconstructie dupa. Uite si cazul Cristina Applegate, cum a aflat de cancer cum si-a extirpat sanii si nu facut nici o zi de chimio sau de radio! Acuma cred ca au si aia bani, medici, acces la descoperiri de ultima ora!
Doar sanatate iti doresc si sa ai parte de zile bune fara dureri, fara stari de rau !
Kariguld - doar am vrut sa stiu ce face ea in situatia data care-i de cosmar!am o prietena cu cancer la san si aici la Cluj ii vor face operatia tot asa partial! de ce sa stea cu frica in sani dupa asta! de ce sa nu scape de rau din radacina si sa-si faca reconstructie dupa ? Oricum era o intrebare inofensiva si Lina este puternica, cred ca le-a auzit si vazut pe toate mai ales acuma in perioada asta.

poze familia mea

quod me nutrit me destruit



stai linistita, ca te-am inteles. am si eu cea mai buna prietena, care traieste in anglia si a avut cancer, doctorul i-a recomandat extirparea unui san total, la celalalt partial, acuma si-a facut reconstructie si se simte foarte bine.
numai cele bune si tie!

Lina, am uitat sa-ti spun , am vazut inregistrarea cu tine, mi-a placut tare de tine....te uitasem (ti-am mai spus ca te cunosc, nu stiu daca tu-ti mai amintesti de mine...) camasa alba cu baticutul rosu! foarte buna alegere! parca te reprezenta pe tine, acel rosu la gat reprezenta forta cu care lupti! sanatate multa!



*************************
Vocea mamei, ciripitul pasarelelor, sunetul dulce al ploii de vara...PENTRU SONIA!


MIHAITA ESTE UN COPIL NORMAL! CU AJUTORUL MEU, AL TAU SI AL TAU SI AL TAU
************************

Unii oameni au petrecut o viata intreaga si au adunat averi facand lucruri firesti, nefiresc de bine!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

sanatate multa Linasobolina!


poze familia mea

quod me nutrit me destruit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Se poat face extirparea abilor sani , dar doar la femeile care au gena BRCA , care au mastoza fibrischistica si modificari la nivelul sanilor care pot sa se transforme in ceva malign.
Cancerul de co uterin poate apare la femeile cu mastectomie din cauza Tamoxifenului, dar si aici depinde de organism.

In cazul melanomului malign spre exemplu , care este cea mai agresiva forma de cancer s-a demonstrat ca rezultatele sunt aceleasi si daca excizezi cu limita de 1 cm , si daca excizezio cu limite de 15 cm .
NU este nevoie in toate cazurile de mastectomie totala


"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AB spune:

Lina ai incredere in Peltecu. A operat acum vreo sase ani pe cineva foarte drag mie.

Cotizeaza cu drag si spor la anatomopatolog pentru ca in timpul operatiei ii va trimite tesut pentru diagnosticare si trebuie sa se miste cu tragere de inima... si-n .ro asta-i solutia daca tii la viata ta.

Operatia a fost ca sa zic asa destul de estetica si dupa cu reconstructie arata la pielea goala foarte bine. Sanul e poate mai putin mai lunguiet si lipseste nah mamelonul dar in rest jos palaria.

Da el recomanda la menopauza histerectomie totala din cauza tamoxifenului. Care-i una bucata medicament greu de tolerat cu efecte adverse cat cuprinde, dar eficace.

Legat de tratament ... la orice varsta imbatranesti brusc. Singura consolare e ca dupa ce le opresti la vreo sase luni pielea pergamentoasa dispare. Acolo unde se irita da cu crema de sunatoare si gandeste-te ca efectele sunt acute acum. Apoi va fi muuult mai bine.

Mult noroc, gandeste pozitiv si tine-te cu dintii sa faci tot tratamentul post-operatoriu cum trebuie si sa te faci sanatoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dennise spune:

draga Lina si dragelor toate , pe mine m-a operat dr. Marica la Filantropia iar la consultul dinaintea operatiei , in cabinet se afla si prof . Peltecu , am facut cunostinta cu el si am aflat ca fusese chemat acolo pentru o a doua parere ( chemat de dr. Marica , nu de mine) . M-a intins pe pat si mi-a palpat sanul asa cum n-o mai facuse niciunul din cei 4 doctori dinaintea lui(foarte tare...agresiv as putea spune). Cu o foarte mare siguranta a marcat locul in care de afla nodulul , cu pixul pe piele, uitandu-se pe mamografie.Pentru ca nodulul se afla mult in profunzimea sanului ma asteptam sa faca acel marcaj cu fir metalic introdus pana in nodul efectiv , dar mi-a spus ca nu vrea sa riste sa il intzepe.Oricum , rezultatul din timpul operatiei la mine a iesit bun...acum astept rez. final.Intre timp am facut un mare hematom sub operatie si a trebuit sa-mi faca punctie si sa traga de acolo cu seringa ceva lichid...Nu mi-e bine nici fizic nici psihic , dar ma intaresc pentru ca nu se poate sa se termine asa! nu-i asa fetelor?!

Mergi la inceput