Cancer la san stadiul 3

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns linasobolina spune:

buna fetelor
Am avut o saptamana absolut groaznica
Dupa cea de a treia sedinta de chimio am crezut ca mor!!
Mi-a fost foarte rau, am vomitat, nu am putut sa beau apa aproape de loc. mi s-au uscat toate mucoasele. mai rau era ca ragaiam intruna, nu intra nimic in gat , pe gat , parca aveam un nod, imi venea sa vomit si se intalnea pe traseu ce vroia sa iasa cu ce vroia sa intre.....
Am facut criza de plans, in sfarsit..
Nu puteam sa dorm in pozitia culcat ca imi iesea apa don stomac si imi ajungea in gat
Si acum sa va zic: toate acestea de vi le-am enumeerat fac parte din tabloul bolii numite esofagita de reflux si care se trateaza cu dieta si cu Omez sau Omeran> Am inteles ca se intampla din cauza lui chimio si a vomei acide care lezeaza esogaul, insa acum mi-am luat medicametele si mi-am revenit.

Ce fac eu acum e un fel de jurnal al pataniilor de dupa chimio, ca sa serveasca si altora care poate au simptomatologia mea si nu stiu din ce cauza.
Beleaua e ca nu trece bine si iar la chimio pe 22 februarie
Am ajuns in faza in care e mai greu tratamentul decat boala si incep sa inteleg de ce imi zicea toata lumea: "curaj Toni!" ei bine tare greu a fost , imi venea sa ma las pagubas... dar bine ca a trecut!
Cred ca faptul ca stiu ca dupa cateva zile o sa treaca, ma tine in putere

In rest cam asta am facut, a si am mai fost cu o prietena care are carcinom la nas si care a trebuit sa se opereze, si povesti din astea, parca e un cerc din care nu mai iesi, dimpotriva intra din ce in ce mai multa lume

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helen75 spune:

Buna Lina,
Am urmarit subiectul de la prima postare, dar nu am prins emisiunea in direct, eram la Vatra Dornei la schi.Am vazut apoi inregistrarea si mi-a placut foarte mult mesajul transmis. Cred ca multe fete "virtuale" sunt alaturi de tine, dar nu au curajul sa o spuna.
Fiind in Bucuresti, cred ca ti-ar fi usor sa treci pe la biserica care are mostele Sf. Nectarie,ocrotitor si facator de minuni pt. oamenii bolnavi de cancer.( nu stiu exect numele ei, dar chiar si pe DC este o discutie despre asta).
de la o moldoveanca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iriss27 spune:

linasobolina esti o luptatoare, continua lupat cu boala si totul va fi bine!


Iriss mami de Yvonne-Maria (05.02.2007) si David-Alexandru (08.08.2008)
www.dropshots.com/iriss277" target="_blank">Poze
Aventurile strengaritei Yvonne

Bazar pt Sonia si Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

lina sper ca ai trecut cu bine aplazia si nu ai incasat ceva viroza ...
ma gandesc la tine si tin pumnii stransi in continuare

Aida ... 8+
Poze cu noi
"Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

In primul rand vreau sa iti doresc Lina insanatosire grabnica.
Anul trecut pe vremea asta aveam si eu un subiect asemanator,sora mea a fost "defecta" cum spui tu dar totul s-a terminat cu bine, acum ia crescut parul si totul revine la normal. Sunt mandra tare de ea si stiu ca se poate sa invingi daca asta iti pui in cap.
Bucuria noastra totusi nu a tinut mult pt ca un an mai tarziu ma gasesc in aceasi situatie.
Si eu si ea si Lina 3 femei perfect sanatoase nici nu ne dadea prin gand ca ceva ar fi in neregula cu noi si totusi la un control de rutina viatza noastra se schimba radical, mai putin a mea ca nu am raspunsul concret de la biopsie mai dureaza inca o saptamina dar cum spunea si Lina te uti in ochii doctorului care te privesc cu un anumit sentiment, asistenta ca imi strangea mana si privea in alta parte pt a nu-i observa lacrimile si parca iti da-i seama ca ceva ,ceva nu e in regula,oricum m-am pregatit sufleteste de ce e mai rau dar inca asteptam raspunsul, acesta este saptamina de calvar .
Intrebarea mea pt toate fetele va cunoasteti in deajuns corpul? faceti controale regulat?Va rog din suflet nu lasati pe maine si uitati-va in oglinda verificati-va sani cel putin odata pe luna !




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

Ce se intampla mai , parca-i gripa vorba lui linasobolina !
Si eu am o prietena care de o saptamana a aflat ca are cancer si deja face chimioterapie!
Efectiv asta parca-i epidemie !
LINSOBOLINA - sper ca esti bine si ca te simti ok? Iti sunt alaturi si te rog daca te pot ajuta cu ceva sa apelezi cu toata increderea!
Poate vrei ceva din Cluj, vrei sa vi aici la control sau doar in vizita... cu tot dragul.

poze familia mea

quod me nutrit me destruit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lemoni

In primul rand vreau sa iti doresc Lina insanatosire grabnica.
Anul trecut pe vremea asta aveam si eu un subiect asemanator,sora mea a fost "defecta" cum spui tu dar totul s-a terminat cu bine, acum ia crescut parul si totul revine la normal. Sunt mandra tare de ea si stiu ca se poate sa invingi daca asta iti pui in cap.
Bucuria noastra totusi nu a tinut mult pt ca un an mai tarziu ma gasesc in aceasi situatie.
Si eu si ea si Lina 3 femei perfect sanatoase nici nu ne dadea prin gand ca ceva ar fi in neregula cu noi si totusi la un control de rutina viatza noastra se schimba radical, mai putin a mea ca nu am raspunsul concret de la biopsie mai dureaza inca o saptamina dar cum spunea si Lina te uti in ochii doctorului care te privesc cu un anumit sentiment, asistenta ca imi strangea mana si privea in alta parte pt a nu-i observa lacrimile si parca iti da-i seama ca ceva ,ceva nu e in regula,oricum m-am pregatit sufleteste de ce e mai rau dar inca asteptam raspunsul, acesta este saptamina de calvar .
Intrebarea mea pt toate fetele va cunoasteti in deajuns corpul? faceti controale regulat?Va rog din suflet nu lasati pe maine si uitati-va in oglinda verificati-va sani cel putin odata pe luna !




"To acquire love...fill your self up with it until you become a magnet."
Charles Haanel



Lemoni, pentru tine, pentru sora ta... si !

ma alatur si eu sfatului tau, la cea mai mica suspiciune, MERGETTI la medic!



*************************
Vocea mamei, ciripitul pasarelelor, sunetul dulce al ploii de vara...PENTRU SONIA!


MIHAITA ESTE UN COPIL NORMAL! CU AJUTORUL MEU, AL TAU SI AL TAU SI AL TAU
************************

Unii oameni au petrecut o viata intreaga si au adunat averi facand lucruri firesti, nefiresc de bine!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Buna Lina,
Vad ca n-ai mai postat nimic....
Eu am devenit credincioasa dupa moartea tatalui meu,atunci cind aveam 34 de ani si acum ma rog zilnic ,pentru sanatatea copilului meu, care e astmatic.Probabil ti s-a mai spus,ajuta foarte mult.Copilul meu e mult mai bine.Sper ca si tu esti!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lemoni

In primul rand vreau sa iti doresc Lina insanatosire grabnica.
Anul trecut pe vremea asta aveam si eu un subiect asemanator,sora mea a fost "defecta" cum spui tu dar totul s-a terminat cu bine, acum ia crescut parul si totul revine la normal. Sunt mandra tare de ea si stiu ca se poate sa invingi daca asta iti pui in cap.
Bucuria noastra totusi nu a tinut mult pt ca un an mai tarziu ma gasesc in aceasi situatie.
Si eu si ea si Lina 3 femei perfect sanatoase nici nu ne dadea prin gand ca ceva ar fi in neregula cu noi si totusi la un control de rutina viatza noastra se schimba radical, mai putin a mea ca nu am raspunsul concret de la biopsie mai dureaza inca o saptamina dar cum spunea si Lina te uti in ochii doctorului care te privesc cu un anumit sentiment, asistenta ca imi strangea mana si privea in alta parte pt a nu-i observa lacrimile si parca iti da-i seama ca ceva ,ceva nu e in regula,oricum m-am pregatit sufleteste de ce e mai rau dar inca asteptam raspunsul, acesta este saptamina de calvar .
Intrebarea mea pt toate fetele va cunoasteti in deajuns corpul? faceti controale regulat?Va rog din suflet nu lasati pe maine si uitati-va in oglinda verificati-va sani cel putin odata pe luna !




"To acquire love...fill your self up with it until you become a magnet."
Charles Haanel



Asta efectiv ma calca pe nervi la noi in tara : ca nu exista teste screening.
De bine de rau in Canada si nu numai , exista teste , exista campanii de "educare" samd.

Acum am stagii de gastroenterologie si din 4 endoscopii la 2 s-au descoperit neoplasme.

In alte tari nici nu mai exista cancerul de col pt. ca vizitele la ginecolog sunt facute ca la carte .
E pacat ca ne jucam cu sanatatea noastra .
Prietenul meu ma enerveaza la culme : a terminat medicina, a vazut lucruri groaznice dar continua sa fumeze ca turcul, minimum un pachet pe zi , iar in weekend cand mergem undeva in 3 ore fumeaza un pachet.
Asta in conditiile in care toti bunicii au murit de cancer si sora lui a descoperit ca are neo mamar la doar 34 de ani .
Acum evident ca nu-l intereseaza si daca ii spunem ceva imediat se enerveaza ...

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Off topic - Lemoni

Lina, iti doresc sa fii puternica ( de parca-ar mai fi nevoie) si sa treaca toate relele repede

Noi

Ce spui sa si infaptuiesti !

Mergi la inceput