Cancer la san stadiul 3

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns linasobolina spune:

Sunt nacajita
ieri mi-am cumparat peruca, dupa ce o clienta m-a vazut cu basmaluta si m-a intrebat daca am bigudiuri asa la birou...
Am chelit de tot si ma mananca capul de la peruca...

Dar asta nu e tot!!!!!!!!!!!
Azi am facut criza de nervi la spital
Sa va povestesc,m-am sculat la 6 fara 10 dimineata, ca sa ajung in Fundeni la 7 sa imi faca analize de sange, inainte de a 2 sedita de chimio.
Ok.
am stat la o COADA apoi de la ora 8 si un pic pana la ora 11 am stat la alta COADA, la usa medicului care avea pacienti care facusera o LISTA ca pe vremea lui impuscatu'
Eu nu eram pe lista, ca nu stiam de lista si pentru ca mi s-a spus ca urmeaza sa primeasca medicul rezultatul analizelor si ma cheama!

Si m-a chemat la ora 11, de m-a apucat plansul cand am intrat in cabinet,nu mai puteam, i-am zis ca vroiam sa las balta si tratament si tot, ca EU nu pot sa stau la coada atatea ore, deci mi se pare ca se depaseste orice masura, eu nu servesc asa ceva!

Apoi am plecat sa imi fac totusi sedinta de chimio care a durat alte 3 ore si uita asa am plecat din spital la ora 14

Nemancata, epuizata si cu spume pe creer si maine o iau de la capat cu a doua sedinta de rehidratare.

Am aflat si care a fost cauza relelor cu criza de respirat si furunculoza, scaderea imunitatii sub orisi ce prag admis.
Dar asta e!

Acuma mai am o dilema, unde sa ma operez?
Pentru ca asa cum nu trebuie sa intri in bucataria unui restaurant, ca nu iti mai trebuie mancare de la ei, asa si eu nu stiu cum sa fac cu operatia in Romania, cand am vazut cazuri si iar cazuri , esecuri ale medicilor sau ale medicinei. Concluzia lor: atatea zile a avut!! Nu "am gresit noi doctorii"

As vrea si as putea sa merg la Paris, dar nu stiu ce spital e mai bun si care e procedura, adica ce dosar trebuie facut cum se trimite, se programeaza .....
Poate ma ajutati voi sa adun informatii

Cei de la Renasterea opereaza in Romania cu Dr Peltecu si afara la Viena.
Eu la Viena nu am contacte si pe Peltecu il stiu.

Insa as vrea la Paris, dar si aici cica scoala si protocolul ii impiedica sa mutileze sanul scotandu-l si fac mai mult sector din aproape in aproape...

si uite asa, copilul cu multe moase...buricul netaiat
Lasand la o parte ca nimeni nu iti zice "mergi acolo" ci "fa cum vrei"...
Lucru de inteles de altfel

Am o "boala" pe Blidaru...
Ca operatia trebuia facuta odata inceputa mu lasata sa o carpaceasca altii, asta daca mai si vor
Cam atat azi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria spune:

Lina, curaj! Din pacate nu stiu ce sfat sa iti dau in legatura cu operatia... Pastreaza-ti energia si calmul( stiu, e usor de zis..). Eu am aflat ca trebuie sa ma operez a 2-a oara pe coloana, 3 medici mi-au spus asta si eu ignor, de parca as rezolva ceva si problema ar disparea...
Rog fetele care stiu mai mult despre acest subiect sa iti dea informatiile pe care le au, sa te ajute sa iei o decizie.

Multa sanatate!

V

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aiuras spune:

Draga Lina,
Am aflat despre tine de la Desfierea si nu mi-a venit a crede.
Sa iti dea Dumnezeu putere si sa-ti lumineze drumul si mintea.
Te rog sa incepi acest drum impacata cu toata lumea, mergi si la maslu, la biserica.

Daca poti sa te operezi in strainatate fa-o!
Stiu pe cineva care s-a operat de cancer la prostata la Viena. Daca vrei intreb contactul "calauzei" si trebuie sa gasim un fir.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Lina, ce iti fac aici la operatie iti fac si in alte tari.
Crede-ma pe cuvant cand iti spun pt. ca 3 luni am fost zilnic la sectia de chirurgie oncologica , acolo unde in fiecare zi erau operatii pt. cancer de san si nu numai.
Prietena mea de 34 de ani care a descoperit ca are neoplasm mamar si care este ruda unui ginecolog foarte bun s-a operat la Cluj si nu in strainatate aa cum s-a gandit si ea la un moment dat
Si a facut-o la sfatul respectivului pt. ca asa este peste tot.
Si a facut-o in Cluj si nu la Profesorul Nicola( la care vin oameni din toata tara sa se opereze) pt. ca in Cluj faceau si mastectomia si reconstructia in acelasi timp operator.
Eu m-a laa oricand pe mana doctorilor cu care am invatat acolo, familia la fel.

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana spune:

Or fi la fel operatiile, dar in strainatate:
1. nu iesi din spital cu alte infectii si,
2. ai parte de o ingrijire mai omeneasca, decat sutul in fund si "neeeeext" pe care-l auzi in spitalele romanesti...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui adriana

Or fi la fel operatiile, dar in strainatate:
1. nu iesi din spital cu alte infectii si,
2. ai parte de o ingrijire mai omeneasca, decat sutul in fund si "neeeeext" pe care-l auzi in spitalele romanesti...



Adriana , de ce generalizezi?
Cu ce infectii iesi din spitale?
Stii de la ce sectii poti lua aceste infectii?
Te gandesti cam la ce costuri s-ar ajunge in strainatate la operatia asta tinand cont de faptul ca va fi facuta exact in acelasi mod?
Este o operatie simpla pe care as putea sa o fac si eu chiar maine , evident cu supraveghere.


"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena74 spune:

Lina iti doresc multa putere si perseverenta, o sa treci peste aceasta incercare.

Sotul meu are un an de cand a facut chimio pentru cancer testicular, s-a simtit foarte rau si a avut si el probleme cu scaderea dramatica a leucocitelor si trombocitelor, dar l-a ajutat foarte mult Extractul de Tamarix de la Plant Extract.


In urma chimioterapiei a ramas cu un ganglion langa aorta, si trebuia scos, operatie care dupa multe vizite la chirugi ( urolog, cardiovascular, oncologie-totacica)la Cluj,am ajuns la Innsbruck -Austria. Limfadenectomie bilaterala completa-Laparoscopic, in 3 zile de la operatie eram la plimbare. Tratamentul si abordarea sant acolo mai mult decat normale.

Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

are dreptate Adriana, eu cand am fost internata in spital am venit acasa cu ... purici...
plus tratamentul de rigoare... adica lipsa totala de respect...


Ramonika si pisicile www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550848/" target="_blank">Vladutz www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550510/" target="_blank">Maritza www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550608/" target="_blank">Fulgushor www.flickr.com/photos/11125714@N02/2227425419/" target="_blank">Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florinad spune:

Si eu am numai cuvinte de lauda la adresa spitalului oncologic din Cluj, eu am fost acolo si cu tatal meu si cu bunica mea. Ce sa spun, oameni cu inima mare, pe mine m-au lasat sa stau cu tatal meu acolo in spital, era un pat liber acolo in salon si am primit mancare, fara nici o problema, eram studenta (asta s-a intamplat in vara si nu aveam camin) si nu m-au tratat ca pe o copilita naiva ci au avut respect, vorbeau frumos. Deci eu zic ca acolo sunt profesionisti sunt la curent cu practicile in acest domeniu. Acuma eu in strainatate n-am fost, asa ca nu ma pot pronunta, eu mi-am spus parerea despre Cluj.
Dumnezeu sa va dea sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns idoina spune:

Lina,fetelor,in urma cu aproape 2 ani am trecut si eu pe strada aceea numita academic neoplasm.Ceea ce va spun,va spun din experienta mea proprie.Boala ar cursul ei pe care,spre norocul nostru,il putem devia.Secretul?Optimismul,fetelor!Si increderea in medicii pe care i-ati ales!Eu am facut tot tratamentul la IOB,fara sa ma imbolnavesc de alte cele,fara sa merg pe naturiste.Pur si simplu,am facut ce mi s-a spus:fara prajeli,tratamentul la timp.Si iata-ma vie si nevatamata,asa cum o sa fiu inca vreo 70 ani de acum incoloSlava Domnului ca avem medici buni chiar sub nasul nostru,dar in disperarea momentului,nu vedem.
Lina,nu mai lua in tragic tot ce ti se intampla...sa vezi frumusete de uitare ce o sa te loveasca,si sa vezi prietene care se mira ce bine arati cu peruca!Ia si tu lucrurile mai in gluma,dar trateaza-le cu seriozitate.Ma bucur ca stai bine psihic,cito au darul de a amesteca emotiile si starile,de aceea ce te enerveaza acum,in alte conditii nu ai fi observat.
Hai ca m-am intins ca placinta aceea la vorba,va doresc sa aveti forta si vointa sa treceti peste toate problemutele si sa va faceti bine!Pupici!!!!

idoina

Mergi la inceput