Cancer la san stadiul 3

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns linasobolina spune:

mi-e rau de nu mai pot
Nu pot sa fac nimic, stau cu stomacul la gura.
Si am o stare de somnolenta si lipsa de vlaga....
Cat tine?
Sa imi zica si mie cineva, daca se amelioreaza, va rog


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unboticutz spune:

lina draga, ai incercat cu pastile? mai e bun ceaiul de ghimbir.
uite ce am mai gasit:
Preventia gretei si varsaturilor se face in cazul tuturor medicamentelor despre care se stie ca au potential emetogen. Se folosesc urmatoarele tipuri de medicamente:
- Antagonisti ai receptorilor serotoninergici
- se administreaza cu 30-60 minute inainte de citostatice
- controleaza greata la 75% dintre pacienti
- efecte secundare: cefalee, constipatie
- exemple:
- Ondansetron (Zofran) 1-4 fi, i.v.
- Granisetron (Kytril) 1 fi i.v., sau 1 cp p.o.
- Palonosetron (Aloxi) 1 fi i.v.
- Metoclopramid
- 1-3 mg/kgc i.v., cu 2 ore inainte de administrarea chimioterapiei
- efecte secundare: sedare usoara, diaree, sdr. extrapiramidal
- Corticosteroizi (Dexametazona)
- 1-3 fi i.v. cu 30 de minute inainte de administrarea chimioterapiei
- efecte secundare: disconfort gastric, HTA, reactii alergice

Tratamentul propriu-zis al gretei si varsaturilor consta in administrarea urmatoarelor medicamente:
- Dexametazona 1 fi de 2-3 ori/zi pentru 2 zile, apoi 1 fi/zi (atentie – risc de aparitie a gastritei); in Romania nu exista preparatul cu administrare orala
- Metoclopramid 1-2 cp p.o. la 4-6 ore, cu / fara Dexametazona
- Ondansetron (Zofran) 1-2 fi x 2-3/zi, cu / fara Dexametazona
- Aprepitant (Emend), Casopitant – nu sunt inca disponibile in Romania

Emeza anticipativa consta in aparitia gretei si varsaturilor inainte de inceperea chimioterapiei. Tratamentul consta in administrarea unor cantitati crescute de antiemetic, medicatie sedativa, intarzierea pe cat posibil a administrarii citostaticelor, dar si consiliere psihologica, utilizarea tehnicilor de relaxare, hipnozei, schimbarea salonului.





PUTERE si IUBIRE pentru pretioasa Emma, in 24 Decembrie, ora 13.


sa nu-i uitam!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali02 spune:

Citat:
citat din mesajul lui linasobolina

mi-e rau de nu mai pot
Nu pot sa fac nimic, stau cu stomacul la gura.
Si am o stare de somnolenta si lipsa de vlaga....
Cat tine?
Sa imi zica si mie cineva, daca se amelioreaza, va rog


Intreaba si vei primi un raspuns!



Va trece Lina, nu te speria.
asa se simt aproape toti cei ce fac chimioterapie
Ce medicamente iei? la cum te simti, iti trebuie neaparat antiemetice speciale pentru chimioterapie: Kytril de 1mg sau Zofran de 8 mg - ambele sunt pastile, se pot administra acasa. Daca nu ai, trimite urgent pe cineva la farmacie, se dau si fara reteta. Kytril se iau 2-3 pe zi (eu am luat si 4 in zilele f. rele, nu depaseam limita admisa), Zofranul 2/zi. Daca nu se amelioreaza starea de rau, stiu ca se mai pot face la spital perfuzii cu ceva medicamente si vitamine.

Si somnolenta si lipsa de putere sunt normale. Incearca sa dormi cat mai mult.

Nu pot sa-ti zic cat tine. Depinde de organism. La mine tinea 3 zile starea de rau, apoi nu mai vomam dar inca vreo trei zile eram fara putere si apetit, apoi imi trecea aproape brusc si urmau doua saptamani foarte bune, in care nici nu-mi venea sa cred ca sunt bolnava si fac chimio.

Dumnezeu sa te ajute si sa te intareasca.




adit: Lina, nu vrei sa-ti activezi optiunea de a primi pm?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns linasobolina spune:

ValiO2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns escu spune:

Lina iti urez un an bun, sa te ajute Dumnezeu sa invingi dusmanul asta perfid. Iti urez sanatate si bucurie, iar incercarea prin care treci acum sa ramana doar o amintire din care sa iesi maturizata sufleteste. Sigur vei deveni mai inteleapta si mai buna cu tine si cu cei din jurul tau.
O urare pe care ti-o transmit cu toata puterea gandului meu, in ziua asta sfanta de Craciun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns escu spune:

O colinda pentru tine lina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns linasobolina spune:

Mosul mi-a adus o stare de relativ bine
Adica am putut sa stau si eu cu prietenii si chiar sa gust cate ceva, asa, un pic de branza, un pic de salata de ciuperci cu maioneza... Dar numai cu Kitril luat inainte de a pleca de acasa, ca altfel...

Sper sa fi trecut bine, insa cand ma gandesc ca o iau de la capat pe 8 ianuarie

Dar sa va zic, am primit si primele rezultate,
era un carcinom, atipic, invaziv, grad 1C, nu cum a zis anterioara asa, la ochi, gradul 3 din 4, de ma bagase in racori, asa ca mai am o sansa, cred si sper, atat cat o fi ea.

Acum descopar psihologia bolnavului de cancer:
de exemplu lumea la masa de Craciun se bucura de daruri, faceau planuri de vacanta ptr perioda reducerilor de dupa Anul nou, se bucurau cu cele zilnice si eu stateam acolo de parca eram in alta sfera si ma gandeam ce bine e sa fii sanatos si mai ales sa faci ceea ce trebuie atunci cand se poate, ca nu se stie ce adudce ziua de maine!

Chestia asta cu trece viata pe langa tine o stiu de la tata, care zicea sa faci in asa fel incat sa nu iti para rau ca nu ai facut ceva, ca nu ai vazut ceva, ca nu te-ai bucurat asa pe cat poti , ca fiecare si le stie pe ale lui..

Am mai inteles si atunci si acum, atentie mamici, cand psiho mi-a zis:
stai ca poti cu bb ca o sa creasca si o sa o pierzi, bucura-te de copilul tau cat e mic si e langa tine... Ca pe urma isi vede de viata lui.Si asa e!

Apropos, am vorbit si cu Ioana, care ne-a trimis unmesaj " mami si tati sa titi ca va iubesc si ma ganddesc la voi," acum eu sper ca era din suflet, nu o formula....
I-am zis ca sunt un pic defecta, insa nu am vrut sa ii stric sarbatorile, vom mai vedea ce va aduce ziua de maine.

Ce vreau eu pentru voi???
Pentru gandurile bune care se inpart intre mine, Sonia, Emma si in puterea lor miraculoasa


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali02 spune:

Sarbatori fericite Lina!

M-a bucurat mult mesajul tau, e super ca e numai gradul 1C. Stii de inseamna asta, nu? procent de vindecare de 95% ! fii cuminte, fa tratamentul cum zice nea doctoru si vei avea multe sarbatori de Craciun fericite inainte.

Cred ca Ioana a simtit ceva, legatura dintre voi nu e rupta si acele urari sunt sincere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

lina, sanatate multa. cata dreptate ai in ceea ce ai scris. ce pacat ca atunci cand suntem sanatosi nu putem aprecia valoarea acestui lucru. sarbatori linistite si numai bine iti doresc!!!!!!!

"pt. mine televiziunea e cel mai bun mijloc de culturalizare: cand cineva deschide tv-ul imi iau o carte si plec in alta camera "

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria spune:

Lina, iti doresc multa sanatate si in 2009 sa se rezolve toate problemele!

V

Mergi la inceput