Brad de Craciun, natural sau artificial?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns geba2001 spune:

Natural ca natural...:), din toate motivele enumerate pana acum, plus rontaitul cetinii de la Craciun si pana la Boboteaza.
O iarna frumoasa, prieteni de pe DC !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

natural la ghiveci iar la primavara il transplantez in curte. imi place mirosul de brad nu suport bradul ala de plastic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxie spune:

Natural. Toata copilaria mea am avut brazi naturali de Craciun, si am zis ca si ai mei copii vor avea la fel.

Roxie, bubulutza Denisa (23 decembrie 2005)si bebe Mihnea Sebastian (11 ianuarie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Natural pentru ca e... adevarat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid spune:

Tot natural. Maine il primim si saptamana viitoare il impodobim.

Teodora Ana de Mihail Vladimir(15.05.2007)


www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">Capsunele minunate de mai-iunie 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadameBovary spune:

Eu am artificial de cativa ani BUNI si s-a pastrat foarte bine, e mare, verde, frumos si in plus are si conuri ... insa, recunosc, la feicare Craciun imi lipseste mirosul ala de brad adevarat de cand eram mai mica. Ma tenteaza ideea aia cu bradul la ghiveci, numai ca-s destul de scumpi daca vrei sa ai ceva mai mare de jumatate de metru in casa. Sa vedem ce tratative ducem avand in vedere ca inca nici n-am ridicat problema

I never fake ... sarcasm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oliviutza spune:

Natural in ghiveci, mi se rupe sufletul de brazii aia taiati, chiar daca sunt din pepiniera tot taiere se cheama.
Am vazut ca o fundatie vinde brazi in ghiveci si daca vrei ti-i ia inapoi si ii planteaza. In alte tari asta e regula, eu n-am vazut brazi aruncati la ghena nicaieri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Pai eu ma gandesc asa: daca ar disparea consumul de brazi naturali, ar disparea si pepinierele, deci pana la urma nu se salveaza nici un brad; ce nu vand ei anul asta nu mai planteaza anul asta.

Daca mila se refera la faptul ca bradul are viata si e taiat, pai inseamna ca mai mila ar trebui sa ne fie de florile din piata, care sunt...chiar nenumarate.

In fine, eu anul asta am luat deja brad, cu nr. de inmatriculare, legal. Daca toti ar cumpara doar acesti brazi comercializati legal, ar fi ok. Partea proasta este ca in zonele rurale cred ca e prapad...nu-i pasa nimanui de brazii taiati irational, si acolo e problema cea mare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabidaniela spune:

Citat:
citat din mesajul lui Adina Iulia

Pai eu ma gandesc asa: daca ar disparea consumul de brazi naturali, ar disparea si pepinierele, deci pana la urma nu se salveaza nici un brad; ce nu vand ei anul asta nu mai planteaza anul asta.

Daca mila se refera la faptul ca bradul are viata si e taiat, pai inseamna ca mai mila ar trebui sa ne fie de florile din piata, care sunt...chiar nenumarate.

In fine, eu anul asta am luat deja brad, cu nr. de inmatriculare, legal. Daca toti ar cumpara doar acesti brazi comercializati legal, ar fi ok. Partea proasta este ca in zonele rurale cred ca e prapad...nu-i pasa nimanui de brazii taiati irational, si acolo e problema cea mare.


Sper sa nu radeti, dar tot din cauza asta eu nu cumpar niciodata flori taiate, si sotul meu s-a invatat si imi aduce intotdeauna in ghiveci. As cumpara brad in ghiveci daca s-ar gasi, dar pe aici nu am gasit deocamdata, asa ca m-am hotarat sa iau artificial. Mi se rupea sufletul in fiecare an cand il aruncam, dar anul asta am pus piciorul in prag

Arbeite klug, nicht hart!

http://tt.lilypie.com/o3y9p3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

artificial, nu vreau sa incurajez taiere copacilor.
degeaba ziceti ca oricum se taie brazii, ia sa nu cumpere nimeni brazi naturali intr-un an, nu s-ar mai taia asa multi anul urmator...




Ramonika si pisicile www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550848/" target="_blank">Vladutz www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550510/" target="_blank">Maritza www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550608/" target="_blank">Fulgushor www.flickr.com/photos/11125714@N02/2227425419/" target="_blank">Miki

Mergi la inceput