Fiv Austria(12)-Germania(11)-Spania-UE (4)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Dr Albu e super ok. La el mi-am facut prima ecografie. A fost simpatic a glumit cu noi mi-a raspuns la toate intrebarile.E un doctor foarte meticulos atent la tot ce face. Imi pare rau ca este numai la Medlife ca tare mi-as fi dorit sa imi monitorizeze el sarcina. Dar la medlife nu isi permite mama monitorizari de sarcina si nasteri.
Eu am facut histeroscopia cu Silviu Predoi. E super ok si el dar cred ca e mai aglomerat.
Suna la ei Kitta si poate ai noroc sa maianuleze careva programarea si atunci faci mai repede.
Ei mai fac niste programari pe un caiet. poate daca aburesti tipa care face programari poate te baga printre programari si atunci faci mai repede. Ii zici si tu ca trebuie facuta urgent.
bafta

elena***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goldi spune:

Hai sa fiu eu baba-cloanta
Dupa cum ne-am obisnuit, fiecare dr are admiratori/-toare, sau ... nu.
Eu ma incadrez la NU pt ca i-am dat 2 bile negre pen'ca NU STIA ce e aia analiza inhibinei b (Ce e aia ? La ce va trebuie ?) si pen'ca , dupa 2 eco "meticuloase", de-abia dupa o laparo, cand se caznea sa-mi deschida colul, a observat la tuseul manual, ca as avea un fibrom. De 2 cm !
A, si pt IUI mi-a recomandat estrofem 12mg/zi !!! la un endometru mic,intr-adevar, dar acea doza de cal mi s-au parut exagerata .
Este un medic bun, dar nu pt infertilitate.
Parerea mea !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristal1995 spune:

Hello, fetele!
Referitor la discutia pro/contra Albu, eu am o colega cu endometrioza, care a facut laparo cu el si acum, mai nou, 3 IA. Ce mi s-a parut socant este ca nu i-a recomandat Pregnyl inainte de inseminare, adica face tratament de stimulare, o echo si gata... Nu stiu ce sa zic, eu am sarit peste faza cu IA-urile, ca la mine nici nu se punea problema Ma intreba ce sa faca... Poate imi dati voi niste sfaturi, ce sa-i spun...
Blanche: am vazut ca nu prea mai intri pe aici. Eu vin de revelion in Madrid, de pe 27 dec pana pe 2 ian. Daca vrei, da-mi un PM cu e-mail-ul tau si, eventual, nr de telef, poate ne vedem. Oricum, voiam sa te intreb daca stii o biserica ortodoxa in Madrid, ca vreau sa ajung pe 1 ian la slujba, se citesc Moliftele Sf Vasile. Pupici
Va pupic pe toate...
Kitta: a esuat programul nostru de asta-seara si de sambata cu Booboo. Deci ne vedem sambata la ce ora vrei tu. Si cred ca tot sambata ma duc la analize la Unisyn.

Aly-"Viitoare mamica, cat de curand"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

Citat:
citat din mesajul lui KITTA
Oricum, cei de la Wunschbaby mi-au raspuns prompt sa incep sa iau Trombo ASS 1/zi IMEDIAT si au zis ca asta ar putea fi cauza ultimelor 2 esecuri. Pai, sa se rezolve doar cu o aspirina? Atatea analize costisitoare ca in final sa ti se dea o amarata de aspirina si aia de 100 mg? Glumeam! Macar sa ajung eu sa iau Clexane sau ce o mai fi de doua ori/zi toatra sarcina, asta sa fie marea greutate.


Poate o sa rizi dar eu undeva intr-un coltisor de minte sint convinsa ca ThromboAss a facut MAREA diferenta la mine.
Si eu am avut prezenti antifosfolipidicii ( ACL). Doar ca la primul FIV, desi aveam rezultatul trecut in lista de analize si chiar subliniat cu rosu de o doamna draguta de la Bios, acesta nu a fost luat la socoteala de bine ce nici nu a fost "observat".
Culmea e ca era singura analiza in neregula la mine, se putea vedea din avion ca ar trebui luata in considerare. Am aflat cu intirziere ce inseamna, ce presupune si cum poate fi combatut sindromul asta.

La vremea respectiva mi-ar fi servit la fix articolul dr-ului Tutunaru, pe care nu stiu de ce nu l-am gasit ca doar facusem search pe net de-mi iesisera ochii...






Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_37 spune:

Scuzati-mi interventia (de altfel este prima data cand raspund la subiect la pagina "austriecelor"; eu vin de la "unguroaice", dar va citesc zilnic si ma bucur enorm de orice reusita).
Am intrat doar sa fac o precizare: articolul lui Tutunaru despre sindromul antifosfolipidic este pe adresa: http://reclama/imunologice_2.htm
Scuze daniela_b de corectura, dar m-ai facut curioasa si am dat cautare pe google.
O zi frumoasa si plina de bucurii tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_37 spune:

E culmea, si la mine s-a scris la fel adresa de pe net. In loc de cuvantul "reclama" trebuie sa fie "infertilitate" in adresa de mai sus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

Da, acum stiu ce e... scuze, n-am stiut ca e reclama
o sa sterg linkul.
Dati search cu "sindrom antifosfolipidic" si gasiti articolul scris de dr. Tutunaru.

Oricum, multumesc Alina!



Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fireyes spune:

Eu cred ca Kitta vrea doar o histero cu Albu, nu mai mult...

In rest, va zic sincer ca pe mine nu ma mai mira nimic la dr din Ro legat de infertilitate, FIV si altele din categorie...

Am citit acum si eu de sindromul asta, daca tot a venit vorba si, desi nu am ajuns in situatia unui avort spontan... vreau si eu sa intreb: afara de anticorpii spermatici (pe care inteleg ca oricum ii fentam cu ICSI), ar trebui sa mai verific ceva inainte de un nou FIV?? mi se pare ca nu se mai termina lista... parca ceva analize din ce era in articolul ala am facut, dar sigur nu pe toate...

still counting...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Beatriz spune:

Cristal1995 - eu nu am auzit pana acum de Dr. Albu, nici de bine, nici de rau. Dar stiu ca de obicei la IA stimulate de da pregnil. Nu stiu insa cum gandeste fiecare medic si ce argumente are pt decizia sa. Colega ta ar putea sa il intrebe ce parere are el de pregnil inainte de IA.
Fireyes - chiar ca multe analize trebuiesc. E bine ca tu le definitivezi pe toate acum si nu iti scapa niciuna, ca sa mergi cu toti asii in maneca in ianuarie in AT.

Eu am cumparat vaccinul antirubeola, il fac luni. Deci cele 3 luni de pauza imi vor permite sa fac toate analizele necesare. A propos, pe prospect scrie ca nu ai voie sa ramai insarcinata o luna dupa ce il faci, dar paza buna trece primejdia rea (nu ca as avea mari sanse sa raman natural, daca nu am ramas pana acum)

Fetelor, inseamna ca aspirina ... isi merita respectul pe care il avea pe timpuri.
pe toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fireyes spune:

Beatriz, pe prospect scrie doar o luna??? eu m-am uitat pe toate prospectele inainte sa cumpar si pe toate scria 3 luni!!! sunt si eu curioasa, ce vaccin ai luat?

still counting...

Mergi la inceput