Fiv Austria(12)-Germania(11)-Spania-UE (4)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

hello
Cristal bafta multa iti doresc. Sa stai la Quartier ca poarta noroc.
Arina sper sa iti rezolvi problema cu septul ala nenorocit si sa te intorci din austria cu bebe la purtator.
Bafta multa fetelor

elena***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Beatriz spune:

Buna fetelor!
Am mai scris aici acum cateva saptamani, pe atunci cochetam cu ideea de face primul FIV in AT si nu in RO. Pe masura ce timpul a trecut, am hotarat ca anul viitor, in primavara sa mergem in AT. Asa ca am citit cu atentie capitolele anterioare de la acest subiect, am notat o multime de informatii utile si necesare, scrise de voi. Mai am de citit 4 capitole si ajung cu informatia la zi. Asa mi-am dat seama ca medicii la care am fost pana acum nu au solicitat toate tipurile de analize, deci e si "normal" sa am in prezent "cauze necunoscute" ale infertilitatii. Voi face si eu din proprie initiativa o histeroscopie, am facut doar HSG si am crezut ca e suficient, iar analize hormonale am facut prea putine.
Va rog sa imi spuneti daca pt FIV este obligatoriu sa ai vaccinul antirubeola facut, in cazul in care nu ai facut niciodata aceasta boala.
Pana la inceputul lunii ianuarie vom alege o clinica (pe moment nu am luat inca aceasta decizie, e greu) si voi intra in corepondenta cu ei. Dar as vrea sa mai fac pana atunci cate ceva, respectiv acest vaccin, daca e cazul.

Va doresc o saptamana minunata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Mi-au raspuns cei din Austria in legatura ce tratamentul si mi-au zis ca pot sa incep sa-l reduc.
Elena tie ce ti-au zis? Ce medicamente mai iei acum?
Aly, mie Austria mi-a purtat noroc, de stiam mergeam de la inceput acolo. Cei de la Clinica mi-au scris ca asteapta poze cu bb-ii si ca sunt mandrii de munca lor. Cred si eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fireyes spune:

Cristal, ma bucur sa aud ca esti pe metereze si sper numai sa fim colege de odisee.

Nu stiu daca nu cumva eu o sa deschid lantul de Fiv-uri din 2009, ca pe 10 ianuarie o sa fiu in Viena sa vedem ce iese de data asta, iar tratamentul injectabil il incep pe... 2 ianuarie macar imi revin din Revelion si noroc cu kg astea in +, ca n-are sotul cum sa rateze burta expandata fata de data trecuta...

Beatriz, daca tot faci incercarea prin primavara, mai bine te vaccinezi acum. Mie mi s-a zis de la toate clinicile din Austria si de la cateva de aici ca e mai bine sa fac vaccinul decat sa-mi para vreodata rau ca nu l-am facut... iar odata vaccinata, iti trebuie 3 luni de pauza, ca sa se elimine orice risc.

Ca tot vad ca se vorbeste pe aici de histero si de pauza de dupa. Eu tocmai am facut si totul e ok, din fericire. Ma asteptam insa sa-mi revin tac-pac si mai e putin si se face saptamana de la procedura si inca mai elimin diverse... e normal? dupa histero diagnostica, trebuie sa faci pauza vreo perioada de timp? mie dr mi-a zis ca as fi ok luna viitoare, ca isi revine endometrul.

still counting...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anka.b spune:

Buna fetelor ,
Desi nu am mai scris nimic pe forum vreau sa stiti ca am citit in fiecare zi tot ce ati scris , asa ca felicitari tuturor cu fiv reusit si mult noroc in continure pentru aspirante . Intre timp eu m-am hotarat sa merg la Viena la Kinderwunschzentru unde am vorbit cu prof.Dr. Andreas Obruca pentru un fiv . Mi-au trimis prin posta un pic cu chestionare pentru amandoi si o lista cu analize pe care trebuie sa le fac . Am inceput sa fac din ele dar pentru hormonale trebuie sa mai astept pana luna viitoare . Parca nu mai am rabdare sa le termin pe toate sa le trimit sa vad ce parere au .Noroc ca vin sarbatorile si sunt ocupata cu pregatirile , ca altfel .... Am citit ceva despre un concurs de decorat brazi sau ceva de genul asta , mai e valabil ?Eu mi-am decorat cam tot ce este prin casa , ca sa imi ocup timpul .
Va pe toate .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Anca B bafta multa iti doresc. Mai e valabil concursul.
Ne postam pozele cu brazii si pe urma votam.

Moniland mie doctorul din Romania mi-a zis sa continui tratamentul pana in saptamana 12.Doctorul la acer am fost face fivuri in Romania. Spre rusinea mea nici acum nu am scris in Austria. Sper sa ma invrednicesc si eu si sa scriu la clinica. Rusine sa imi fie.

Fireyes bafta multa iti doresc si sa incpi anul c un test pozitiv.
Beatrice bafta si tie.

elena***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristal1995 spune:

Beatriz: mie mi-au spus cei din Viena ca nu-mi incep fiv-ul daca nu fac vaccin. Asa ca m-am conformat. Si, intr-adevar, 3 luni dupa vaccinare n-ai voie sa ramai insarcinata. Daca te apuci de fiv in primavara, poti sa-l faci acum, cat mai repede. Eu l-am gasit la o farmacie Donna in Prelungirea Ghencea (aproape de stadion) si, in general, se cere reteta de la medicul de familie, dar... suntem in Ro, deci merge si fara reteta
Fireyes: ai dreptate, vei fi prima in Viena... Sper sa fii si prima graviduta din an
Va pupic pe toate

Aly-"Viitoare mamica, cat de curand"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns medeeea spune:

muffinuta,
daca ai putea sa lasi in grija altora teama, neincrederea si miile de intrebari, le-as prelua eu ca tot n-am nimic mai bun de facut pana in primavara cand ma apuc din nou de treaba.
si ma pricep mai bine la asta :)
prin primavara poate le las si eu altcuiva, sa vad.
pana atunci bucura-te de tot ce ai primit; si de plimbarile printre animalele salbatice. asta mi s-a parut cool.
iti doresc 9 luni fantastice!






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Beatriz spune:

Fireyes, Cristal - nici nu stiti ce utila este informatia pt mine, azi merg la medicul de familie sa rezolv altceva, asa ca ii voi spune sa imi dea si reteta de vaccin. Il voi face saptamana aceasta. Va doresc sa deveniti primele burtici din promotia 2009!
Fireyes - unde ai facut histero? Doare? Tu mergi in ianuarie la Goldenes?
Anka.b, Medeeea - bafta maxima!
Elenada - sa le scrii la austrieci, sunt sigura ca ca ei se bucura mult pt fiecare reusita.
Multa sanatate tuturor gravidutzelor si mult noroc tuturor fetelor care se pregatesc pentru anul urmator!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Beatriz le-am scris aseara celor de la clinica. Le voi scrie tot timpul cand am noutati numai ca am fost putin mai mult puturosica si am intarziat cu scrisul.

Si avem si prima mamica de austria
Magdutz a nascut o fetita superba pe care o cheama Eva.
Sa iti traiasca fetita si sa fie sanatoasa si sa va bucurati de ea.
pupici fete dragi

elena***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput