Mladite si mugurasi de mai-iunie 2008 (48)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns stefany_p spune:

ce dolofanuc e Raducu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabitzam

Ia uitati aici, a crescut Raducu sau a ramas ursul mic?

Am mai pus poze proaspete in albumul meu de pe contul nostru comun de poze, vedeti aici



Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla


Mda..eu zic ca ursu' e de vina!

Lori, mami de Robert din 9.06.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

fica mea se joaca singurica.

deci orez la microunde: orez cu bob lunguiets, nu Uncle bens, altu mai eftin ca suntem la criza, se pune intr-un castron mai mare 1 parte orez, 1-2 parte apa. 8-10 min la microunde. Castronu sa fie mai mare, ca umfla. Uneori fac pauze dupa 5 min, apoi pun cate 1-2 min, sa il examinez, functie de cantitatea de orez, etc. Sare, mirodenii, fuctele de mare etc ce aveti. Totul adaug dupa. Sau un ou facut omleta si tocat marunt
Nu il prind de oala si nu stau langa el.

Am facut legume chinezeshti. Am tocat la robot mai multe chestii:
-varza roshie
-ardei roshu
-ardei verde
-castravete
-ciuperci
-dovlecel
-morcovel
-praz
Cate puin din fiecare. Am pus pe foc ceaunelu de mamaliga (am unu mic, nu am wok), fierbinte am pus 1 lingura de uleid e masline, si legumele, sare. Astea lasa apa, dau foc potrivit, invarrt pana se inmoaie. Le rastorn, sos de soia, din comert, lamiie ca mie imi place.
Legumele astea am tocat mai mult, o juma e in ceaunel, o juma salata de cruditati, cu lamiie, sare, ulei masline.

Pt tati scot nishte piept pui fasii (prepar mai mult, si portionez in congelator) si il fac pane. Seara chinezeasca!!!!

placinta de dovleac - desert. S-a contramandat gris cu lapte cum voiam initial, a bombanit un pic tati si am actualizat meniul.





o potoroasa potoroasa potoroasa, nu am mai vazut asha potoroshenie!!
soarele din viatsa noastra
mamica natanga de pe 9.05.2008
povestea nashterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicole1980 spune:

David este inca mucios si din cauza asta azi a fost mai mamos, in sensul ca se linistea doar la mine in brate. Imi este tare drag de el sa il tin in brate, insa este cam greu acum si nu ma pot plimba prea mult prin casa cu el.

Tot azi a mancat 200 ml de supa, tocmai i-am schimbat castronelul…care este mai mare decat precedentul si a baut sucul de la ˝ portocala.
Dimineata i-am amestecat pt prima data 3 fructe: mar, para, banana si a mancat tot.

Stefany – la noi mucisorii sunt de 2 zile si inca nu am scapat. Ma multumesc ca nu e prea rau. Avem si noi o pompita ca o para, insa nu o suporta si nu ma descurc cu ea…tot cu betisoare. Felicitari pt ma-ma, si eu am fost extaziata cand mi-a zis David. Acum ori de cate ori are nevoie de ceva incepe si striga : mam-mam
Babyzapi – poate ar fi mai bine sa incerci la bebelusi mai mari. Si eu am, insa il folosesc la bebe. Incearca la forumurile unde bebelusii sunt mai mari de 4 ani. Cantarul merge pana la 20 kg.
Alysh – m-ai dat gata cu asa sot. Si al meu gateste foarte bine, dar parca ce ne-ai povestit tu e dintr-o poveste foarte romantic. Felicitari mult si “Iubiti-va mult”
Ylari – imi pare rau sa aud din nou de socrela. Te inteleg perfect. Si a mea in we a inceput cu “hai la mama”; “hai cu mama”; iar eu de fiecare data o corectam”David du-te la MAMAIA”;”David auzi ce zice MAMAIA”.
Danutza77 – dar trimite, iubita, pe contul comun, ca m-ai facut curioasa …sa avem acces toate la retetele tale de mancaruri chinezesti. Poate o sa fac si eu maine ceva….
Gabitzam – cumparati copilului alt urs ca asta a intrat la apa. Ce evolutie spectaculosa. Eu ii zic mereu lui David ca este o minune, se schimba de la o zi la alta simtitor.
Cleo – m-ai uimit intotdeauna cat de gospodina estei – si mancare si desert – esti fenomenala. Aaa si nici nu te plangi de oboseala. Bun exemplu mai esti pentru noi…. Eu am avut o stare saptamana asta…parca as dormi tot timpul, de cine sta pana la 4 dimneata sa se uite la televizor si nu mai poate adormi apoi ?


Poze
Evolutie David
Bebe David Adrian 16.06.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Chinabulina, iti dai seama, ca de sare in oki imi era dor... Trimitem pupici sa treaca maraiala. Nici eu nu-i dau cereale, tot ca mi-e frica sa nu o fac bomba, a mea avea 9100 la 6 luni...

Cleo, wow, prea complicat cu orezu la microunde, mai bine de-ala de-al meu la pungulitze, in 15 min e gata, clar, ce mai verificare din minut in minut???



YLARI
http://community.webshots.com/user/YLARI


http://b1.lilypie.com/tFAgp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana_78 spune:

incerc si eu un conspect rapid

Cleo, Nicole, Doloress, Laura – multumim pt. aprecieri! Lara si Annika sunt niste scumpe ... sper insa ca scumpa de Annika sa fie mai cumintica, ca cealalta scumpa mare mi-a mancat sufletul cu neastampararea ei.
Chestia aia de catarat din poze e pt. Lara, ca e ca o maimuta, peste tot se catara, nu poate sta locului o clipa, se suie pana pe acoperisul casutei

Pt. Miss – ca intrebai ieri – eu o alaptez pe Annika culcat in timp noptii, doarme langa mine – are si patutul ei in cam. noastra, insa cand se trezea, dupa ce o linisteam si o puneam iar in patut se tot frichinea si trebuia sa ma mai ridic de n-spe ori pana se linistea.
Asa ca acum sta langa mine si doarme mai bine

Doloress, Lara se simte bine la gradi, s-a adaptat repede, se vede ca a mai fost in colectivitate – nu stiu cat de stresante sunt experientele astea pt ea, mereu ma gandesc la colest.

Ref diversificare – Annika nu vrea mai nimic; cateav lingurite de cereale, sau de mancarica – borcanel sau facuta de mine si cam atat si uneori nici alea cateva lingurite nu-si fac loc printre buzele sigilate.
E si f. maraita sunt sigura ca-i ies dintii si cum zicea si Cleo, vrea mereu atentie, sa n-o las singura in camera, si daca se poate la mine in brate

Violet eyes- nu sunt medic, nu cred insa ca pot sa existe probleme ca nu vrea sa tina mult capul ridicat – fiecare copil are ritmul lui; nici eu n-am pus-o pe prima fetita deloc intre perne si a stat in fund cam dupa 7 luni. Annika sta si acum inca in Landou in carucior – perfect orizontal, n-am pus-o inca in carucior inclinat – in curand – daca insa ai temeri mergi la un medic, el te poate lamuri cel mai bine

Gabitzam, sanatate lui Andrei! Sa nu se duca boala si la Raducu.
Si eu i-am dat Larei f. tarziu dulce, dupa 1 an batoane speciale pt. copii si abia dupa vreo 2 ani dulciuri de prin comert.
Si eu cred la fel ca bebe2 va fi mai precoce ca vede la fratele/sora mai mare – si cu dulciurile la fel cred ca nu va mai tine asa mult

Iaurt eu nu vreau sa-i dau asa devreme – laptele e suficient (daca ar manca mai multa mancarica solida, chiar ca as fi multumita) – cand citesc ce meniuri are Socrate ... mama, mama, mamaliguta cu smantana!! orez cu lapte!! la 6 luni ... wow!!

Andrada, sa va treaca repede bubitele! Mercurcromul ala suna tare inspaimantator – multa sanatate!

Multa sanatate si lui Mirci, puiutul Laurei. Nu stiu ce sa-ti spun – chiar ca e enervant sa faca asa des febra si raceli – care o fi cauza? o fi cum ai spus – de la tati de la spital...
37.3 nu e febra – peste 38 e semn de ingrijorare
zici ca la 10 ani se termina problemele??

Doloress, la cat mai multe nopti dormite bine! dintisorii apar de obicei “in grup”, sau perechi

Cleo, felicitari pt. Mara papacioasa si pt. dintisor
Placinta cu dovleac suna mult mai bine. Gris cu lapte vroiai sa-i dai lui tati? sau Marei?

Gabitzam ai spalat ursul, zi drept!

o noapte buna tuturor!
Adriana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onyxg1998 spune:

Gabitza, ce bebe mare si frumos! Sa-ti dea Dumnezeu sanatate si tie si familiei tale sa poti sa-l vezi la casa lui.
Dar pana una alta, sa ne mai pui poze sa-l mai vedem. Sper ca in curand sa mai pot pune si eu niste pozici. As vrea sa pun si eu pe contul comun dar nu stiu cum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alysh spune:


Buna seara...iar zi lunga, am fost pe la Ikea sa-i luam lui Vlad jucarele. La cursuri n-am mai ajuns.

Multumesc de aprecieri la adresa sotului, intr-adevar a fost delicioasa cina de aseara!!!

Chinabulina, sa stii ca ai visat bine, am vrut sa-i iau costum de Mos CRaciun sau costum cu my first christmas, dar se pare ca vom primi cadou un costum cu tema CRaciun asa ca m-am abtinut sa-i mai cumpar si eu!

Cleo, felicitari pt dintisor! Abia astept sa apara si la Vlad!

LAurita, da, da, da, chiar trebuie sa ne intalnim in 4 sau 6 mai ales ca sotii nostri sunt amandoi medici, ar avea ce vorbi....ne noi, nu mai spun! De fapt cred ca ei nu mai au loc de noi....
Off, imi pare rau sa aud ca Mirci a fost iar bolnavoior, dar parca intr-un mesaj ulterior spuneai ca nu mai are febra. Cum mai e acum? bebe scump!

Lilly, pana alaltaieri ma tot gandeam la job, imi imaginam cum ma apuc de invatat pt concursuri, cum il duc pe Vlad la cresa.....pana cand am avut revelatia aia care mi-a schimbat complet gandurile. Si ma simt mult mai bine acum!

Babyzapi, te sfatuiesc sa te adresezi mamicilor cu bebei mai mari care nu mai au nevoie de cantar asa mult ca noi. Noi inca ii cantarim lunar (eu cel putin) asa ca nu stiu daca te poate ajuta cineva de aici. Bafta sa gasesti repede!

Stefany, felicitari pt "Mama". Vlad a spus deocamdata doar "tata"! Sunt geloasa....

Vlady

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Reallaura spune:

Seara buna fetele!

Am venit de la Medicover, am dat de o dr ff draguta, aviz abonatelor Medicover Cleo si Ylari: BULACU ELIZA.
S-a purtat cu mare atentie, dragalasenie, mi-a dat o reteta clara, mi-a explicat ce si de ce, si in plus se documentase inainte, stia cand ii facusem infanrixul si ca a fost racit inainte de asta...Jos palaria! Numai la ea merg...Oros e mai mereu ocupata ca si ea e draguta.Prin urmare luam panadol alternativ cu nurofen la 4 ore si daca nu trece febra in 2 zile bagam antibiotic - amoxicilina.
Cleo eu scazusem deja 0,5 la febra fir-ar sa fie, deci masurat in fundulet a acut 38,5 si 37,8...si mi-e frica pentru ca ultima oara cand a facut puseul cu febra avea tot asa...37,8 si dintr-o data s-a dus la 39,6, cred ca in nici o ora si mi-a facut frisoane. trebuie tinuta in frau cand are tendinta sa urce... Felicitari pentru dintisor!!si pentru apetitul Marei!
Ah, mie Mirci mi-a luat deja 200 gr in 10 zile, are 8050 gr, ce ma bucur ca am depasit cifra 8!!
Alysh, Adriana, Micaela, Ylari!
Alysh super ca ati afcut shopping in loc de cursuri! Mie imi place la nebunie IKEA, cred ca inainte de petrecerea de Crarciun de la firma de la mine ma reped si acolo, ca e vizavi si fac cumparaturi.
Nicolesanatate lui DAvid!
Lilly multumim mult pentru lista de diversificare, e foarte util ca ne zice de cand sa introducem anumite alimente!
Gabitzule, am vazut pozicile cu puii, minunati!
Stefany felicitari pentru MAMA. Ai un baiat superb, am vzt pozele!
Andrada reusita prima pagina de calendar, vorba Micaelei mai ai 11 si gata!!

fetelor, nu mai gatiti atata, hai la Harbin, unde am fost cand eram gravi, punem de- o intalneala, ce ziceti???sau asteptam primavara???
Noi am comandat azi de la Trattoria acum, seara, dupa ce nu prea mancasem azi de stres cu febra asta...
MA duc la Seinfeld si revin


Laurita, mami de Mircea Ioan, 15 mai 2008
POZE BOTEZ MIRCEA
ALBUMELE MELE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Adriana_78


Cleo, felicitari pt. Mara papacioasa si pt. dintisor
Placinta cu dovleac suna mult mai bine. Gris cu lapte vroiai sa-i dai lui tati? sau Marei?

Gabitzam ai spalat ursul, zi drept!

o noapte buna tuturor!
Adriana




http://picasaweb.google.com/olteanu.mara/NeJucam#5273413070657110674
asta ca sa ma laud. Ca tot m-ati laudat.
Io zic ca nu stau mult in bucatarie, gatesc chestii rapide. De aia nu imi e greu sa pun orezu in cuptioru cu microunde, intre timp am curatsast legumele, le-am tocat in robot, pus la ceaunel, acolo trebuind sa invart, pe cand la orez, ma mai intorc cand imi aduc aminte sa mai pun 2 min microundele daca nu mi se pare suficient de moale bobu.
adriana, si io cred ca a intrat la apa ursu. Gabitzam nu vrea sa recunoasca.

fug sa spal cupilu. revin cu conspecte,


a, adriana, voiam sa dau gris lui tati . Si a zis un "hai, fie..." de mi s-a pus pata. Sunt casnica, si dejava. Macar acu sa gatesc cate ceva ce imi plac.
A, si sincer, cu 2 cupii o sa ai o perioada casa mai catsarata ca acu. Cel putin pana pe la 4-5 ani. Poa dupa aia descopera coloratu, joaca de-a teatrul de papusi. O sa mai vina si prietenele lor, asha ca... o sa fie mereu tambalau acasa. Nu o sa ai linishte. Dar nu o sa fie nevoie sa stai tu sa te joci cu cupilu, cum e in cazul cand ai 1 singur.
A, si o sa ai nevoie de 2 camere. Cand se cearta: 1 in stanga, 1 in dreapta. Ca doar sunt 2, nu 9, sa nu se inteleaga . Or sa fie bosumflate, dart nu rezista ele separate > 30min. si apoi constientizeaza ca mai bine se cearta si impaca singurele, decat sa ajunga pe capu tau. Si iar e mai usor...dar pana atunci mai sunt multi dinti de ieshit.

Pupo




o potoroasa potoroasa potoroasa, nu am mai vazut asha potoroshenie!!
soarele din viatsa noastra
mamica natanga de pe 9.05.2008
povestea nashterii

Mergi la inceput