Viata in Japonia (39)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Amina_Marina spune:

Hannen, ce- i ala " hushti" ?N-am facut niciodata , din cite imi amintesc eu de la bunica-mea, pui taratele , apa si o craka de vishin..Hmmm... mai bine o intreb pe mama, important e sa gasesc taratze.

.............................................
Doi Trandafiri Albi,
in Rasaritul Primaverii.
...........................
"The kingdom of God is inside you and all around you, not in buildings made of stone.... Break a piece of wood and I am there... lift a stone and you will find me."
..........................
In spatele nick-urilor se afla foarte multe minti bolnave.














Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Pai asta-i faza,ca nici eu nu-mi amintesc ce inseamna husti,doar mi-am adus aminte "subit" cuvintul
si bunica-mea si maica-mea umpleau bors,da` eu de unde?Ma gindesc ca "hustile" alea or fi taratzele ramase ,alea care acresc bine,folosite o data...ptiu ce dilema existentiala mi-am gasit singura!!
mi-am facut-o cu mina mea

Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas

www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Pozici
www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Noutati
www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Amira scolarita
www.onetruemedia.com/my_shared?z=30f78e9baad27e25a5c2d1&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> la joaca si undokai

The Future`s So Bright I Gotta Wear Shades

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eli spune:

buna!
stau cu burta in sus, ca un greiere, am mancat, mult si bun: nabe . mi-e somn, dar trb sa rezist eroci ca sa il pregatesc pe Stef pt nani.

oden, sincer sa zic, mereu il cumpar, acasa doar il incalzesc. o sa cumpar si incerc sa fac.

sa va zic ceva, cui sa ma plang. sotul gateste mai bine decat mine. . cand e acasa si fac eu ceva, el vine la sfarsit si da gust mancarii. pacat ca e ocupat tare, tare si cam rarut cu gatitul.

azi am facut ult cumparaturi pt bebelina. cu toate ca sigur va mai fi ceva, de ex. pampersi. am dat o caruta de bani pe nimicuri. i-am luat si un costumas gros pe care l-a probat si Stefan .

hannen, multumesc pt felicitari! cu scoala, am legat cartea de gard. din octombrie nu am mai reusit sa mai merg, aveam contractii, nu puteam sta pe scaun, doctorul mi-a recomandat cat mai mult cu putinta la orizontala. cand e Stef la gradi mai stau dar dupa...doar sa il iau pe el si fac 15 min dus pe jos, si Domnul cu mila, cat facem la intors. nu stiu ce voi face dupa ce nasc pt ca nu am voie sa scot bebelina, cica 1 luna afara. de dus il duce sotul, de adus, big problem.

fetele cu fetite cu numele de Maria, cu ce kanji l-ati scris. si noi vrem Maria (Marie) sa fie in kanji.

v-am pupacit, seara buna!
AMR 7 sapt si 1 zi

O zi plina de bucurii, Eli&Stefan&bebe din burtica

vechi www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=32097" target="_blank">Nasterea broscutei noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nshiro spune:

Salut!

Legat de bors si eu m-am chinuit asta vara cu niste huste dupa mine luate de pe la o femeie de la tara de la bunica, tinute la frigider, mutate, purtate ca sa le aduc in Japonia si tot nu le-am adus pana la urma. Ca sa nu mai spun cate lectii de umplut bors am luat... Intrebam pe toata lumea ca mereu uitam ... Tarate de grau chiar nu am auzit sa se vanda pe aici... iar hustile alea sunt de fapt tot tarate fermenta in care s-a umplut bors. Dar daca aveti numai taratea cred ca se poate face bors si fara huste.

De nabe ce sa va zic, si eu tot peste alb si alte oratanii de mare, (ebi, kani, hotate, kaki) hakusai ciupercaraie, naganegi si yakidoufu. Si pt sufletelul meu mai bag aripi de pui, ca eu nu prea ma dau in vand dupa pestaraie. Iar la toata treaba asta imi fac un sos din maioneza si zeama de lamaie si mananac cu paine.

Eli Maria mea se scrie #30495;#21033;#20124;#12290;Noi cand am ales kanji s-a uitat tati pe net si in combinatie cu numele de familie a calculat numarul liniutelor daca e un nr norocos sau nu... Ce mare s-a facut Stef!

Hanen am tras un ochi si la fetele tale. Sunt superbe, niste frumuseti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nshiro spune:

Vad ca nu ma lasa sa scriu in kanji. Am dat edit si am incercat sa scriu numele Mariei inca o data dar nu pot. Se scrie "ma" de la shinjitsu, "ri" de la rieki si "a" de la asia.

Hanen asta cu "puiul de japonez" am experimentat-o si eu si asta vara si acum doua veri... a mea macar seamana dar asta nu justifica exprimarea "pui de..." ca doar nu e animal.. Ca sa nu mai spun ca nu era numai "pui de japonez" ci si de vietnamez (o baba in Herastrau) chinez... etc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Roxana, multumesc!!
Ai dreptate la faza cu "puiu" dar pe mine nu m-a deranjat ,si eu mai obisnuiesc sa zic "ce fac puii/piutii?"
Aa,deci e asa cum am banuit,hushti/e sunt taratzele fermentate!

Fetelor eu ma simt rau de tot de citeva zile!Am niste dureri abdominale si de stomac de am impresia ca sunt intr-o faza terminala a unei boli fara scapare!Ma dor toate intestinele si cel mai nasol e atunci cind se canalizeaza in stomac.Nici apa nu pot sa beau!Sambata imi ajungese durerea sub sani/coaste...o simteam in inima!
Ieri am fost mai bine,azi sunt terminata!
Sa fie de la constipatie??Am mai avut probleme,anul trecut am ajuns ca Bula cu salvarea la spital,am cheltuit vreo 36 de mii ca sa plec acasa cu 3 plicuri cu pastile de kkre(scuzati expresia)
Da` n-am chemat eu salvarea,eu sunt genul care isi imagineaza ca salvarea e numai pt. aia care`s deja cu`n picior in groapa.M-am dus la o clinica din apropiere si dr. ala a chemat salvarea,m-a bagat in toti sperietii ,a zis ca e musai!Si nu ma durea decit 5% din cum si cit ma doare acum!!

Trebuie sa mai rezist o ora pe siua de azi,apoi daca e sa ma duca la spital,poate sa ma duca!
Da` maine ce fac?

Eli,mi-e asa dor de vorba cu tine!! Poate ajung prin Tokyo ca am niste treburi.
Va pup,am fugit ca`i gata pauza!

Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas

www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Pozici
www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Noutati
www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Amira scolarita
www.onetruemedia.com/my_shared?z=30f78e9baad27e25a5c2d1&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> la joaca si undokai

The Future`s So Bright I Gotta Wear Shades

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Da` unde ati disparut bre iara?


Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas

www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Pozici
www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Noutati
www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Amira scolarita
www.onetruemedia.com/my_shared?z=30f78e9baad27e25a5c2d1&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> la joaca si undokai

The Future`s So Bright I Gotta Wear Shades

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devylla spune:

Mah,nush cum e pe la voi.Dar aici le cam fulguieste si-am inima cat un purice...maine e jlpt-ul si trebuie sa ajung in varful muntilor.Iar daca astia or opri circulatia...

In rest...cam liniste in zona,vad.Io am aruncat un pui in oala si copila in pat...acu' fug la munca ca's fata muncitoare

vacanta Romania

Jurnal de mogalneata
www.flickr.com/photos/54445410@N00/" target="_blank">Japonia prin ochii unui amator


Sabina Y. siwww.desprecopii.com/info.asp?id=1269" target="_blank"> Erika(31 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

haha, sigur ai aruncat copila in pat si puiul in oala?nu invers?
la mine aici cocotzatza la ultimul etaj e caaaal si bine,bate un soare!ma zis moama,azi iesim in parc
Am iesit pe balcon sa intind rufele si am inghetat instant!Bate un vint si soarele asta e cu dinti!Frig rau azi!
n-am mai iesit in parc dar cred ca le urc in masina si ma duc putin la plimbare (pina la tac-su la munca) apoi la cumparaturi si gata!

Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas

www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Pozici
www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Noutati
www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Amira scolarita
www.onetruemedia.com/my_shared?z=30f78e9baad27e25a5c2d1&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> la joaca si undokai

The Future`s So Bright I Gotta Wear Shades

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amina_Marina spune:

A! Brrr! Frigul asta e sec fara zapada. Si, noi ne cumparam pantaloni scurti de vara , costume de baie si tricouri. Pe dos toatal. Ne pregatim pentru vacanta, pe 27 via Micronesia( Guam).Uf! Abia astept, anul trecut nu am fost nicaieri ca eram eu gravida, nici macar in luna februarie nu am putut sa merg in Nagano cu baietii mei la ski. S-au dus doar ei, 3 zile.
Costumele de baie pe care le aveam inainte nu ma mai incap si se vad vergeturile de zici ca am chirurgie cu sabia. Se increteste carnea pe mine de zici ca-s sunca de-aia legata cu ata de prin alimentari.Rau e sa fii gras si celulos.Ma gandesc sa-mi schimb nickul in " Iberico" , porc d-ala spaniol.
Eu azi am gatit stew si sukiyaki.
Sper ca v-a adus Mosul multa , multa sanatate, multa, multa fericire si multe, multe cadouri pentru micutii samurai.

.............................................
Doi Trandafiri Albi,
in Rasaritul Primaverii.
...........................
"The kingdom of God is inside you and all around you, not in buildings made of stone.... Break a piece of wood and I am there... lift a stone and you will find me."
..........................
In spatele nick-urilor se afla foarte multe minti bolnave.














Mergi la inceput