durerile de sarcina

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rudyi spune:

draga ana,si eu ti-as recomanda sa mai mergi la un medic...aceleasi dureri le-am avut si eu la inceput si am intrat in panica de m-am dus la medic inainte de programare..nu aveam nici 4 saptamani de la UM... tratamentul dat a fost 6 utogestan intravaginal de 3 ori pe zi cate 2 , 2 duphaston una dimineata si una seara si no-spa la nevoie 3 pe zi (eu am luat doar seara ca sa dorm fara dureri)..dupa o saptama de astfel de tratament durerile au incetat, doar sporadic le mai simt dar nu ma mai agit...incerc sa stau cat mai mult intinsa
tratamentul inca il mai fac si acum la sfatul medicului

sanatate si tie si la bebitz

9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra1212 spune:

Multumesc frumos, tocmai ce mi-a venit CM :((((
Asta e! Poate luna viitoare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna2814 spune:

va multumesc inca o data pt sfaturi,stiu ca o sa par cam paranoica si poate plangaciasa dar chiar vreau ca totul sa fie bine pt bebe,suport orice dar el sa fie bine
Am o alta problema...urinez foarte des,am mereu senzatia ca am vezica plina desi nu fac nimic,stiu ca e normal in timpul sarcinii dar mi se pare ca un pic intrece limita normalului,cred ca am o infectie urinara desi nu am usturimi,poate cineva sa-mi spuna vreun tratament naturist prin care m-as vindeca,,nu vreau sa par ignoranta dar mai am vreo 3 zile pana ajung la doctor si nu vreau ca bebele sa pateasca ceva pana atunci..va multumesc sunteti niste dulci si dragutze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Nu e recomandat sa iti pui singura diagnostice si sa iei tratamente recomandate de altii, mai ales in cazul in care esti insarcinata. Sfatul meu e sa astepti pana te vede medicul, el e cel mai in masura sa iti puna un diagnostic sau sa iti dea o medicatie.
Daca esti asa de ingrijorata pt bebe ar trebui sa stii ca in sarcina (ca si in afara ei) nu se iau tratamente "dupa ureche", care s-ar putea sa iti faca mai mult rau decat bine.

Daca ai impresia ca doctorul tau este ignorant (asa cum ai scris in primul post) schimba-l, dar trebuie sa stii ca tu vei parea si mai ignoranta ca el dc te vei apuca sa iei tratamente culese de pe net si sa-ti pui singura diagnostice.

www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank"> Photo Album


Aidan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna2814 spune:

mersi pentru sfat,nu vroiam sa iau tratamente dupa ureche dar vroiam sa vad daca e vreun tratament naturist...oricum am fost la doctor ,deja sunt bine,am avut o usoara infectie urinata ,si deja mi-a trecut....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

Ai fst la medic? E ok?

Dureri ca la CM pot aparea la inceput de sarcina. Medicii recomanda in RO No-spa. Nu stiu insa care e doza maxima.
Eu am luat ceva asemanator, aici in Fr, care se cheama Spasfon (maxim 8/zi; eu nu am luat decat maxim 4).
Poti intreba chiar si un farmacist, ptr ca No-spa se da fara reteta. Nu face decat sa relaxeze muschii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loveaur2001 spune:

Cine imi raspunde si mie, pt duphaston va da medicul reteta sau se elibereaza si la liber?
Va intreb pr ca sunt intr-o situatie mai dificila: am facut doua teste ambele slab +, am fost la un control si dr. mi-a facut o eco, n us-a vazut nimic si dupa parerea lui nu e sarcina sau e f mica la inceput de aceea nu se vede sa revin peste o saptamana, doua, insa i-am spus ca am niste dureri uneori mai rau decat la ciclu si nu mi-a dat nimic. Mie mie teama sa nu-l pierd pe bebe cu aceste dureri dc nu iau nimic de sustinere.
Voi ce ma sfatuiti sa fac pana ajung iar la dr.?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

Citat:
citat din mesajul lui loveaur2001

Cine imi raspunde si mie, pt duphaston va da medicul reteta sau se elibereaza si la liber?
Va intreb pr ca sunt intr-o situatie mai dificila: am facut doua teste ambele slab +, am fost la un control si dr. mi-a facut o eco, n us-a vazut nimic si dupa parerea lui nu e sarcina sau e f mica la inceput de aceea nu se vede sa revin peste o saptamana, doua, insa i-am spus ca am niste dureri uneori mai rau decat la ciclu si nu mi-a dat nimic. Mie mie teama sa nu-l pierd pe bebe cu aceste dureri dc nu iau nimic de sustinere.
Voi ce ma sfatuiti sa fac pana ajung iar la dr.?



Ce as face eu: pai in primul rand un test de sange. Ala nu da gres.
Apoi - as renunta sa mai fac eco inainte de 2 saptamani, cel putin sa aiba ce sa se vada, si sa nu umpli buzunarele medicului.

Sincer - eu am trait experienta sa imi faca 2 eco/saptamana ca doar doar s-o vedea ceva, in paralel imi dadea utrogestan cica ptr sustinere; sarcina am pierdut-o si ma intreb daca nu a fst din cauza ca ma zgarma - scuze de expresie, atat de des.

Pentru dureri - as lua No-spa. Si atat.

Ai mai pierdut sarcini? Daca da - mai multe de 3?
Daca da - afla ca trebuie sa faci analize mult mai aprofundate, gen cele referitoare la Proteina C activata (intreaba-ti ginecologul, el stie despre ce e vorba).

daca nu ai mai pierdut alte sarcini - nu te grabi cu tratamente de sustinere. In mod normal organismul respinge o sarcina ce nu e ok. Adica o sarcina cu defect genetic.
In Franta nu iti da nimic, decat repaus, echivalentul No SPA si aspirina de nou nascuti eventual - daca vede ca ai probleme de coagulare (chestia cu proteina), pana in saptamana 10 cnd se spune ca o sarcina cu defect pleaca singura.

Incearca sa nu te stresezi.
Dupa tine in cate saptamani esti de la UCM?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loveaur2001 spune:

Si azi am facut alt test si tot asa slab pozitiv. De la ultimul C.M. sunt aprox patru saptamani, adica duminica acu ar trbui sau ar fi trebuit sa-mi vina.
Deci dupa parerea ta ar tb sa astept sa treaca doua sapt de la ultimul ciclu si apoi sa ma duc la eco sa aiba ce sa se vada,nu?
Sper sa nu-mi vina si sa fie corecte testele astea. Oricum luni ma duc si fac o analiza la sange.Merci mult de raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

loveaur - eu am fost la prima eco cand imi intarziase cam 3 zile si aveam un test pozitiv, s-a vazut ceva dar nu a putut sa-mi confirme 100%sarcina, mi-a zis sa vin la o saptamana sau doua...bineinteles ca am fost peste o saptamana si atunci s-a vazut f clar si am inceput si tratamentul de sustzinere. nu e o idee buna sa iei de capul tau progesteron, macar pana ai confirmarea ca sarcina este in uter. analiza de sange ar trebui repetata o data la doua zile, valoarea bhcg-ului sa se dubleze aproximativ intre cele doua analize.
pana atunci poti sa iei acid folic ca nu strica si e f important in perioada asta.
bafta si sarcina ushoara

26+
Poze

Mergi la inceput