am nevoie de o parere si un sfat

am nevoie de o parere si un sfat | Autor: buclu

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor,

Acuma vin de la o ecografie care m-a cam dat peste cap. Cine s-a mai confruntat cu aceasta problema o rog sa-mi scrie si sa-mi spuna cate ceva sa ma mai linistesc un pic. Sarcina mea din punct de vedere clinic este de 33 sapt si 4 zile si la ecografia de astazi a iesit de 32 de saptamani, adica a zis d-na dr. ca este intarziata cu 11 zile. cine stie ce presupune asta? Ce inseamna mai exact? Cine a trecut prin asa ceva o rog sa-mi spuna. va dau cateva date poate va ajuta:
DBP =77.6mm; CC = 293mm; CA = 270,6mm; LF= 63,9mm; Greutatra = 1841(plus minus)272 gr.

va multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Eu zic sa colsulti si o a doua parere. Mergi la un alt medic la control.

O sa fie totul bine daca sarcina a fost buna pana acum.

5+

Nunta noastra 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chantal spune:

Si eu zic la fel, mai vezi un medic, de incredere daca se poate. Si mie mi s-au pus uneori diagnostice aiurea si daca nu ceream alta parere puteam sa o iau razna din cauza stresului cand, de fapt, eu nu aveam nimic...
Doamne ajuta sa fie bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bernix spune:

Eu stiu ca se admite o 'intarziere' de pana la 2 sapt. Adica, masuratorile eco sunt raportate la o greutate medie calculata in urma unor indelungi observatii, prin urmare, exista diferente +/-. Simplist, asta s-ar traduce pri faptul ca nu toti copiii se nasc la 3,5 kg. In nici un caz un copilas mai micut la nastere nu-i mai putin sanatos/frumos/inteligent.

Partea proasta in acest retard de crestere uterina e insuficienta placentara. Asta s-a intamplat in cazul meu. Fluxurile sangvine pe arterele uterine au fost proaste, prin urmare placenta a imbatranit prea devreve, iar copilul nu s-a dezvoltat corespunzator. La 34 sapt de sarcina fetita mea era in retard de crestere de 3 sapt si s-a hotarat cezariana de urgenta. A avut 1,7kg la nastere, a stat 4 zile la incubator, insa s-a dezvoltat normal, iar acum nu sunt diferente intre ea si alti copilasi de 1,3 luni.

Iti doresc sa nu ai nici o problema, iar bb sa vina sanatos si la termen.

Sustin ceea ce ti-au spus fetelee inaintea mea: a doua parere nu strica niciodata: consulta inca un medic.

Bernix si Degetica (Ana Elena - 27.08.2007)

www.flickr.com/photos/22336005@N05/" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rromanitza spune:

Salut!

Si eu am trecut prin asa ceva, nu este nici o problema deoarece sarcina poate avea o intarziere de 2 saptamani(ca si in cazul meu). La mine a fost o problema cu placenta, era praevia si inca mai este, dar acum totul a intrat in normal si bb este la termen cu greutatea si masuratorile!
Sarcina usoara in continuare si nastere cat si mai si!!!!

Dana, 37, mami de David 9.11.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

buna,
aceasta diferenta a aparut doar acum sau ai avut-o de la inceputul sarcinii? daca a aparut acum trebuie vazute IR-urile sunt shanse mari sa fie marite si atunci nu ajunge suficient oxigen si sange la bb. eu cred ca nu e de glumit. trebuie sa fi monitorizata atent si daca bb nu creshte cum trebuie probabil ca te ashteapta o nashtere inainte de termen, ceea ce nu e de speriat la varsta ta de sarcina, probabil ca o sa se descurce mai bine afara decat in burtik.
fi atenta si nu neglija problema. iti doresc multa bafta si un copil sanatos

23+
Poze

Mergi la inceput