Decoratiuni de Craciun hand-made

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Eu folosesc adeziv lichid luat de la Metro.

Inca nu am facut steaua mare de pus in varful bradului decorat numai cu decoratiuni facute de noi. Se poate oare pune un inger de sarma pe care il mestereste sotul meu de vreo 3 zile?

Vreo sugestie cum sa fac steaua cea mare?

In rest am facut de toate, ultima oara, luni, am facut decoratiuni din margele insirate pe sarma de cupru, apoi indoita pe rotund sau oval, f fain si variat au iesit.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_27 spune:

Tala, as face niste rafturi vesele pentru camera Sarei, scandura are tata, fierastrau gasesc, vopsea de care merge pe lemn? Acrilica? Il mai dai cu ceva?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speed spune:

am vazut pe site-ul www.houseandhome.ie/blog/homebirds/how-to-make-a-christmas-baubel-wreath/" target="_blank">asta o decoratiune tare frumoasa si pare usor de facut acasa, trebuie doar globuri, un umeras de sirma si un pistol de lipit (cred ca merge si superglue) si o panglica frumoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali02 spune:

Salut,
m-am lasat si eu purtata de spiritul Craciunului, m-am inspirat de ici de colo (si de la voi ) si am trecut la treaba impreuna cu fetele mele. Cam asta a iesit:

http://community.webshots.com/album/579332892BrMQcA

Felicitari pentru lucrarile voastre si spor la lucru in continuare.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leah spune:

Speed, coronita arata minunat si pare atat de usor de facut, cred ca voi incerca si eu.
Vali02, imi plac decoratiunile tale, in special globuletele decorate cu quilling.
Eu n-am mai lucrat nimic de cateva zile, am fost prea ocupata cu dereticatul general si cu coptul fursecurilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Vali02, cum ai facut masca-vulpe: http://family.webshots.com/photo/2913985620034426371dotPlm E f reusita!
Dar globurile astea cum si cu ce le-ai pictat: http://family.webshots.com/photo/2415027890034426371nuSOkh
Srata senzational, felicitari!

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali02 spune:

Liviana, pentru masca de vulpita am cautat modele cu Google Image, am gasit unul care mi-a placut si am incercat sa il reproduc cum am putut eu - originalul era f. reusit. Modelul l-am desenat pe carton colorat portocaliu, am decupat si apoi am pictat cu tempera. La final am adaugat cateva linii cu glitter glue (sclipici).
Globurile le-am cumparat in varianta auriu simplu si apoi le-am pictat folosind pasta contur si vopsele speciale pentru sticla, dupa ce in prealabil am trasat desenul cu un marker fin. Am ales globuri inimioara pentru ca sunt mai aplatizate si asa le-a fost mai usor fetelor sa le picteze, eu am fost numai cu retusurile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Multumesc pt detaliere, Vali02. Cam cat costa pasta contur si vopselele speciale pentru sticla, sunt luate online de undeva?
Merci.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali02 spune:

Citat:

Cam cat costa pasta contur si vopselele speciale pentru sticla, sunt luate online de undeva?


Pasta contur si vopselele folosite de mine sunt marca Maimeri si eu le-am cumparat de la un magazin specializat in produse pentru pictura - Fondul plastic din orasul nostru . Se gasesc si pe internet. In primavara trecuta cred ca am dat 14 lei per flacon de 60 ml de culoare si 18 pe un tub de pasta contur. Se merita sa le cumperi numai daca vrei sa le folosesti pentru vitralii sau pictura pe sticla, altfel mi se par prea scumpe (mie mi-au ramas de la vitralii).
Spor la lucru!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Speed, desi cam tarziu, vroiam sa-ti spun ca m-a inspirat ideea cu coronita cu globuri. Se face f repede si usor (am facut-o impreuna cu copilul). In plus am pus si o beteala printre globuri si arata foarte frumos (mi se pare coronita ideala pentru usa de la intrare)
(este intr-o postare destul de recenta pe blogul meu)


http://tabloute.blogspot.com/
Bucurie!

Mergi la inceput