Ajutor!!!Interpretare analize

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns zmotocel spune:

te referi cumva la rh defapt?
adica tu ai rh negativ iar sotul pozitiv?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scrish spune:

nu, avem amandoi rh pozitiv! dar grupele de sange sunt diferite, OI si AII...mi-a dat trimitere catre insititutul de hematologie dr felix si in urma analizelor am inteles k e posibil sa mi se reteteze o dozare cu anticorpi, care nici nu stiu exact ce inseamna :( sunt cam panicoasa, mai ales ca e vorba de primul copil...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MsCris spune:

Scrish, problemele in cazul in care mama e grupa O iar tata alta grupa (A, B sau AB) apar foarte rar, in sub 0,1% din cazuri.
Daca totusi se intampla sa apara o incompatibilitate la copil, aceasta de va manifesta dupa nastere printr-un icter mai accentuat (ingalbenirea pielii) care probabil va necesita cateva sedinte la lampa de ultraviolete, in primele zile de viata si atat.
Probleme mai grave pot aparea la incompatibilitatea Rh, care este cu totul altceva, dar acesta nu este cazul vostru, din fericire.

Sarcina usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

O intrebare am la cele care se pricep la interpretat analizele:
volumul trombocitar mediu poate fi 94 (val. normale 8-15) si nr. de trombocite 119 (val normale 150-400) in cazul in care la recoltare s-a spart vena si s-a facut sub piele cheag de sange?

Edit: mi-am repetat analizele si sunt in valori normale. Poate fi diferenta de la o spatamana la alta asa mare sau au gresit la editare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca050 spune:

Va rog sa ma ajutati sa inteleg rezultatele de la testul Papanicolau:
Calitate frotiu: satisfacator pt. evaluare;
Rezultat: - negativ pentru leziuni intraepiteliale sau malignitate
- infectie cu cocobacili
Alte modificari non neoplazice/ modificari celulare reactive: inflamatorii

La observatii mi-a scris: Frotiu usor inflamator, infectie cu modificari celulare reactive.

Mentionez ca sunt insarcinata in 8 sapt si ma ingrijoreaza testul.Aceasta infectie de poate trata in sarcina?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns david_lucian spune:

Buna ziua!
Va rog mult daca stie cineva ce risc este pentru sarcina (15 sapt.) sa am hepatita A. Acum am aflat ca directorul meu o are si e internat. Peste 2 sapt voi face analizele si eu....
Multumesc !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenusht spune:

am nevoie de ajutorul vostru! sunt in ziua 17 si am fost la o echografie trasnvaginala! In ziua 14 am facut lh, fsh, estradiol care aratau ca eram in faza luteala (in ziua 3 am facut aceleasi analize care aratau ca sunt in faza foliculara). Si cum spuneam de dimineata am fost la echo sa vad daca am ovulat- imi facusem demult programarea. Si iata ce-mi spune doctora:
uter: pozitionat in RV, DIMENSIUNI 73/36/43 MM
endometru omogen, grosime 12-13 mm
miometru - omogen
col: lungime 30 mm, canal endocervical liber
ovar drept dimensiuni 39/20/30 mm, vol 12.5cmc- prezinta numerosi foliculi de 5,6 mm dispusi periferic, vascularizatie stromala cu RI 0.65
ovar stang, dimensiuni 34/24/28 mm, vol 12.4 cmc, vascularizatie stromala cu RI 0.56
in fundul de sac Douglas si periovarian bilateral se vizualizeaza lama de lichid de 10-12 mm grosime.Doctora nu a putut sa-mi spuna cu exactitate daca am ovulat sau nu...Din analize asa reiese. m-a intrebat daca iau vreun tratament, ceva, dar eu nu iau nimic! Am baut acum 2 saptamani ceai de naprasnic, dar nu cred sa fie de acolo! Am ovulat sua nu?


Cu speranta si rabdare toate se pot rezolva!

vreau sa fiu !!!
vreau si eu un

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianalaura spune:

Buna ziua!
Daca sunteti dragute sa ma ajutati si pe mine cu interpretarea unor analize. Sunt ale baiatului meu de 4 ani. O sa trec doar cele care nu se incadreaza in parametrii normali dati de laborator.
Hemoleucograma: RDWCV = 15.2 (val normale intre 11.5-14.5%)
PLT = 489 (150-450*10^3/mm3)
PDW = 17.2 (12-16.5%)
WBC = 17.80 (4-12*10^3/mm3)
NE = 6.50 (0.72-5.28*10^3/mm3)
BA = 0.216 (0.0-0.10*10^3/mm3)
EO = 4.67 (2-4%)
BA = 1.21 (0.0-1.0%)
MO = 10.10 (2-8%)
La teste de biochimie: sideremie: 103 (29-91ug/dl)
La serologie: Proteina C reactiva CRP = prezent =6mg/L (absent)

O sa merg cat de repede pot la un pediatru, dar pana atunci va rog sa ma ajutati.


diana 6+ si mami de IANIS STEFAN 14 mai 2007

www.lumeadianei.blogspot.com" target="_blank">http://www.lumeadianei.blogspot.com

Buburuza
Poze

Mergi la inceput