Ajutor!!!Interpretare analize

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mayaione spune:

Ramo nu ai si valorile normale in buletinul de analize? Pt ca difera de la un lab la altul. Asa mie mi se par ok, cred ca la Lysteria nu ai anticorpi, in rest ai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramo81 spune:

Idea este ca am impresia ca aceasta dr. e cam "plecata d'acasa" ptr ca la primele analize cele cu malformatiile, mi-a iesit valoarea acea mare 23.71 sau ceva de genul, si m-a trimis la Spitalul V.Babes ca am citomegalovirus POZITIV, si cand colo aveam anticorpi, acest lucrul il citesem si eu pe internet(IgG ca ai avut virusul si acum ai anticorpi- IgM ca ai virusul).Si m-a trimis acolo de au inceput doctoritele sa rada de mine :(.Deci ce incredere pot sa mai am eu in aceasta doctora?
Analize malformatii:

Anti Citomegalovirus IgG 23.71 Ul/ml (rezultatul meu) , negativ: < 0,5
pozitiv: >= 0,5


Anti Toxoplasma IgG :
"comentarii" -La determinarea Anti Toxoplasma IgG s-a obtinut o valoare care este sub limita de detectie a tehnicii chemiluminiscenta:3.2 Ul/ml (valori normale < 7,5 Ul/ml)

Anti Lysteria : negativ (rezultatul meu)
Negativ:titru <1/160
Echivoc:titru 1/160;sugereaza boala veche, reactie incrucisata,debut
Pozitiv: titru>=1/320

Analize ptr glanda.


FSH - 8.90 mUl/mL (rezultatul meu)
Barbati:1.27-19.26
Femei:mijlocul fazei foliculare: 3.85-8.78
mijlocul ciclului: 4.54-22.51
mijlocul fazei luteale: 1.79-5.12
menopauza: 16.74-113.59



Progesteron 0.17 ng/ml (rezultatul meu)
Barbati: 0.14-2.06
Femei:mijlocul fazei foliculare: 0.31-1.52
mijlocul fazei luteale: 5.16-18.56
menopauza: <0.08-0.78
la gravide: Trim.1:4.73-50.74
Trim.2: 19.41-45.30


Estradiol 26.00 pg/ml (rezultatul meu)
Femei : mijlocul perioadei foliculare: 24-114
in preajma ovulatiei: 62-534
mijlocul perioadei luteala: 80-273
menopauza 20-88

Barbati: 20-75

Prolactina 12.65 ng/ml (rezultatul meu)
Barbati: 2.6-13.1
Femei:inainte de instalarea menopauzei : 3.3-26.7
dupa instalarea menopauzei : 2.7-19.6


Cam acestea ar fi analizele mele, astept raspunsul vostru :( si sper sa fie unul favorabil.
PS:va multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miflore spune:

Problema mea: i-am facut analize fetitei mele de 3 ani si 7 luni si au iesit asa:
Biochimie:
Acid uric seric - 3.1; GPT -14; GOT -30; bilirubina totala: 0.27; Ca seric: 10; Calciu ionic: 4.1; Colesterol total: 169; Colesterol VLDL: 13; Creatinina serica: 0.41; Fosfataza alcalina: 166; Fosfor seric: 4.6; Magneziu seric: 2.28; Potasiu seric: 4.8; Proteine totale serice: 7.9; Sideremie: 115; Sodiu seric: 141; Trigliceride: 65; Glucoza serica: 79; Proteina C reactiva: 0;
VSH: 5;
Hematologie:
Leucocite: 7.18; Nr. eritrocite: 5.09; Hemoglobina: 12.9; Hematocrit: 38; Volum eritrocitar mediu VEM: 74.7; Hemoglobina eritrocitara medie HEM 25.3; Concentratia medie a Hemoglobinei CHEM: 33.9; Largimea distributiei eritrocitare: 12.7; Trombocite: 300; Volum trombocitar VTM: 9.1; Largimea distributiei trombocitare: 9.8; Neutrofile: 18.3% si 1.31 mii/yl; Limfocite: 73.4% si 5.27 mii/yl; Monocite: 5.6% si 0.4 mii/yl; Eozinofile: 2.6% si 0.19 mii/yl; Bazofile: 0.1% si 0.01 mii/yl; Reticulocite: 0.53% si 27 mii/yl; Fractiunea reticulocitelor imature: 6.4.
Imunochimie:
IgE - 62.5
Alergologie:
venin albina IgE specific FEIA: <0.35
venin viespe IgE specific FEIA: <0.35
Din toate acestea stiu ca: neutrofilele nu sunt in limite, sunt scazute, pe foaia de analize e scris diagnostic: neutropenie. Un pic ridicate sunt eritrocitele, leucocitele sunt in limite dar spre extremitatea inferioara. Limfocitele procentuale nu sunt in interval, cele cu unitati, da. Iar fierul este crescut, 115 in loc de maxim 101. In rest sunt bune.
Medicul mi-a recomandat sa-i dau Supradyne 12 zile/luna, cate un comprimat. M-am uitat pe prospect si supradyn-ul contine fier, putin, dar contine. In conditiile in care fetita mea are un surplus de fier eu sa-i mai dau in plus? Aceasta este intrebarea care ma macina. Medicul mi-a mai spus sa-i reduc din cantitatea de carne, 1-2 zile pe saptamana sa nu-i mai dau in conditiile in care eu ii dau zilnic. Ea nu mananca vita, stiu ca aceasta ar contine cel mai mult fier.
Nu i-am dat nici un siropel sau alte vitamine pana acum.
Despre neutrofile am inteles c-ar fi influentate de o posibila viroza, de stres, de timpul dintre recoltarea sangelui si realizarea analizei, de deshidratare...Viroza n-a avut doar daca exista fara semne.
Este al 4-lea set de analize pe care-l fac fetitei mele si pana acum n-a avut probleme cu neutrofilele sau cu fierul (intr-un set acum vreo 2 ani a avut hemoglobina usor sub limita dar atat).
Ce sfaturi imi dati, sa-i dau supradyn chiar daca fierul este in exces?
Si inca ceva, ce m-a determinat sa-i fac analize: se vaita c-o dor manutele si picioarele, in special manutele. Treaba se intampla mai ales noaptea, ea dormind in niste pozitii greu de imaginat, contorsioniste. Ma gandesc ca-i amorteste cate o manuta pentru ca sta pe ea si face staza. Isi revine imediat daca-i frec mana cateva secunde. Ma gandesc ca totusi vitaminele poate i-ar induce o circulatie mai buna a sangelui, de aceea stau in cumpana.
Multumesc f. mult pentru rabdarea de a citi tot mesajul meu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Cu un raspuns de la o radiografie poate cineva sa ma ajute? Am programare la endocrinolog tocmai pe 5 septembrie. Pana atunci ...
Am facut o radiografie craniana sa turceasca

Rezultatul este: sa turceasca usor balonizata cu hipertrofia apofizelor clinoide - sper ca am scris corect, am inteles cam greu scrisul.
Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dangabriela spune:

Am si eu o problema: am facut niste analize prenatale , care in mare mi-au iesit bine, in afara de PRO C Global Fv Nr, valoarea mea fiind de 0.61 la un interval de referinta 0.86-1.10. Problema este ca nu stiu ce anume inseamna. Pe recomandarea medicului ginecologic scria ca am de facut printre altele si Factor V Layden. Oare acest Pro C Global FV Nr se refera la factorul Layden?? Cine ma poate lamuri va rog sa imi raspundeti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miky007 spune:

Buna seara tuturor!
Am facut analiza progesteronului in ziua 21, si mi-a iesit valoarea 29 ng/ml. valori clinica intre 2-16 ng/ml.
Daca poate sa-mi spuna cineva, care ar putea fi cauza cresterii progesteronului in z 21 si daca implica o problema acest progesteron marit asupra sanatatii? ce analize trebuie sa mai fac? Mentionez ca nu sunt insarcinata
va multumesc mult pt amabilitate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina97 spune:

Citat:
citat din mesajul lui dangabriela

Am si eu o problema: am facut niste analize prenatale , care in mare mi-au iesit bine, in afara de PRO C Global Fv Nr, valoarea mea fiind de 0.61 la un interval de referinta 0.86-1.10. Problema este ca nu stiu ce anume inseamna. Pe recomandarea medicului ginecologic scria ca am de facut printre altele si Factor V Layden. Oare acest Pro C Global FV Nr se refera la factorul Layden?? Cine ma poate lamuri va rog sa imi raspundeti!

draga gabriela,
vei gasi mai multe info aici: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=145212&whichpage=10

si iti tin pumnii sa fie bine
cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Buna tuturor,

Am o prietena care si-a facut analizele in tara si din cauza timpului scurt nu a reusit sa mearga la un medic pt. interpretarea analizelor.Citeva valori nu sint prea bune si ar vrea sa stie daca careva dintre voi a-ti putea sa-i dati un ajutor in acest sens,e nelinistita pina o sa reuseasca sa se intoarca in tara.
LYM-41.0
MON-9.4
NEU-49
RBC3.93
HGB-11.7
HCT-34.8
PCT-0.14
VSH 1h-15
VSH 2h-36
Ca ionic-3.4
Ca total-7.4
Mg-1.5

Va multumesc f.mult ,prietena mea are 43 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zaden spune:

Buna!

Am primit si eu un rezultat care ma ingrijoreaza , si pana ajung la medic as dori sa stiu cateva pareri

La ex Papanicolau-clasif Bethesda

FSV+endocol- cel superf si intermediare, polimorfonucleae+++,histiocite+, hematii+,parakeratoza++, hiperkeratoza+,cel metaplaziate+/-imature, asp metabolic activ, rar nuclei mariti de vol, lim ASC-us, cel glandulare AGC

endocol-polimorf+,hematii++, cel endocervic aspect normal fiziol/usor,rar moderat hiperplazic. ASC-US

anomalii ale cel epiteliale
ASC-US-cel scuamoase atipice de semnif nedeterm
ACG-cel glandulare atipice de semn nedeterminata

Mentionez ca am 31 ani si o infectie HPV cu tulp 51, 53, iar la examenul colposcopic efectuat acum 2 sapt era totul ok.pana acum mi-a iesit intotdeauna papanicolau gr2,este prima data cd am primit rez dupa aceasta clasificare

va multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramoon spune:

Salutare fetele!

vreau si eu o parere la analizele fiicei mele, k nu mai am rabdare pana merg la med de fam sa le citeasca...

la unele am cate doua valori si niste semne (*, +, -) le-am pus si eu asa cum sunt pe rez.
WBC 15.63
NEUT 8.97* 57.4*
LYMPH 4.56+ 29.2
MONO 1.97* 12.6*
EO 0.08 0.5
BASO 0.05* 0.3
RBC 4.93
HGB 12.7
HCT 38.7
MCV 78.5
MCH 25.8-
MCHC 32.8
RDW-SD 35.8
RDW-CV 14.2
PLT 411
PDW 9.5
MPV 9.2
P-LCR 18.9

si mai am pe o alta hartie (nu se intelege bine) limfocite 36. mi-a atras atentia ca si asta are o liniuta indreptul rez.
va rog sa-mi spuneti si mie cam ce inseamna.

va multumesc!

Mergi la inceput