Mamici si gravidute de Italia (40)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns daraban spune:

Merci Raluka!
Cum e Anais?
Masina ati recuperat-o?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

Returnam pupicii la Deliuta ... multumim







o broscuta mica, mica ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamii spune:

petronela hai ca am adormit plodu si apuc sa iti scriu pe indelete un roman intreg.Daca Silvia este energica si este ''cu personalitate'' clar te vei intalni cu aceste crize de isterie.Dar trebuie sa te obishnuieshti cu idea ca nu este vina ta si sa tratezi cu indiferenta.Este foarte foarte greu dar slava Domnului esti in italia si lumea este deja permisiva si nu te priveshte cu compatimire,ca altfel in romania ti-ar face lumea capu calendar.Nu ai cum sa previi astfel de crize.Acum la noi s-au mai domolit putin ..dar de ex luni in centru comercial era la unchisu in brate si i-am vazut venind cu mingea in mana unchisu transpirat tot ..ca el ii cumpara mingea c anu il poate dezlipi de langa ala de mingii si ca plodu urla ca dracii...l-am luat pe alex de manuta a dus mingea la loc i-am explicat pe ''drum'' ca mai are acasa 7 mingii si ca nu mai avem nevoie de inca una.A inceput sa bazaie saurle etc..dar in 2 minute a revenit la alte sentimente.Tot in alt centru cmercial eram cu Katiapam fusesem la cumparaturi iar Alex se indragostise de carutu de cumparaturi..c urlete dat din picioare..crize tipete..mai ca se rotea pe jos ca de ce nu luam carutu cu noi acasa....Am ignorat,am explicat de n mii de ori sunt sigura ca ceva ceva s-o lega de el..si acum nu mai face asade rau cand nu are voie undeva ..ceva..
Concluzia multa rabdare rabdare rabdare..

Cat despre faptul ca, sunt bilingvi..cititnd una alta..eu am facut in felul urmator.In casa se vorbeshte STRICT romana..in prezenta altcuiva STRICT italiana.Intele perfect ambele limbi.(perfect in sensu ca..na cat poa sa inteleaga un copil de varsta lui).Oricum stay linishtita ca nu se abureshte nimic in creierii lor..sunt mai intelijentzi ca noi

daraban bine ai revenit


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daraban spune:

Petro
legat de vorbitul in cele 2 limbi,cu copilul....
Multe maestre mi-au zis ca, e absolut necesar ca mama sa ii vb copilului in limba ei!
E limba care o cunoaste cel mai bine,limba in care ii spune cuvinte dulci,il alinta.
Daca mama ii vorbeste limba ei,copilul va invata usor si o alta limba in paralel.

Ce-i drept mai greu deodata cu amandoua limbile,dar pana la urma e bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

mami - deci tre' sa ma astept si la crize de-astea de personalitate ... ca daaa, e ff energica si incapatanata Silvia.

Cat despre copiii bilingvi ... asa imi propusesem si eu in casa romaneste, iar fuori italiana ... dar ma gandeam sa nu-i aburesc creierii .. Bine ca au aceasta capacitate si absorb toate notiunile precum un burete. Vedem noi cand om ajunge si la capitolul ala ...

Pana una-alta, sunt curioasa cum va reactiona anul asta la bradut, Mos Craciun etc. Pt. ca asta e primul vero e proprio Natale ... anul trecut era prea mica sa priceapa ceva ...



o broscuta mica, mica ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bionda spune:

Imi dau si eu cu parerea referitor la inv a doua limbi,mie mi se pare f bn si spun asta pt ca eu am invatat doua limbi paralel de cand m-am nascut, rusa si romana si nu a fost deloc greu.Rusa o vorbeam acasa si pe strada iar romana la scoala si pot sa zic ca a fost super (ha,ha puteam sa barfim copii romani Doamne ce se ofticau ei ca nu intelegeau ce vb noi si mai ales ca ei de noi nu aveau cum sa se fereasca ca intelegeam romana) Asa ca saracutul bebe al nostru va invata rusa,romana si daca mai stam pe aici italiana

Polia

bebele meu

http://s403.photobucket.com/albums/pp115/bionda_photos/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamii spune:

bionda daca accepti un sfat:D Daca vrei sa il/o inveti 3 limbi ar fi bine zic si eu sa mentii tot timpul un balant.Adica tu sa vorbeshti cu el rusa de ex cand e si sotul cu tine rusa si cand ieshti pe strada italiana.Este foarte foarte greu si obositor pana iti intra in reflex...dar se poate face:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluk31 spune:

Care-i treaba cu iesitul pe strada ca sa vb intr-o limba sau alta?Daca-s 2,e simplu,un parinte vb intr-una,celalalt in a 2-a..daca o stapaneste corect.

Bionda,iaca ce stiu eu in rusa: ocin harsho:))

Raluca

de Anais Iasmina

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=51e87b128f6d33e1755853&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email" target="_blank">povestea noastra

cum a venit pe lume Anais

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluk31 spune:

Dana,au gasit masina ,da..Iar Anais,tot ca eaMersi de intrebare...
Sa inteleg ca te lasa Delia mai mult la pc?

Raluca

de Anais Iasmina

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=51e87b128f6d33e1755853&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email" target="_blank">povestea noastra

cum a venit pe lume Anais

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluk31 spune:

..harasho,pardon

Raluca

de Anais Iasmina

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=51e87b128f6d33e1755853&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email" target="_blank">povestea noastra

cum a venit pe lume Anais

Mergi la inceput