PRIMOLUT Nor 5

PRIMOLUT Nor 5 | Autor: iuli2you

Link direct la acest mesaj

Aceste medicamen PROMOLUT NOR5 mi fost dat azi de catre gineocolog.
Eu am un dereglaj hormonal de aproape un an,am ciclu lunar dar difere de la luna la luna si variaza intre 24-29 de zile.
Luna asta am decis sa incep cu analizele hormonale asa ca pe 3.11 am avut primul ciclu (care a fost foarte putin cantitativ,prima zi a fost mai mult in rest decit cind mergeam la wc. Am inceput cu prima analiza hormonala in ziua a -4 ,iar saptamana viitoare pe 26.noiebrie era ziua a-21 ....dar sa intimplat ca azi(19.11) sa-mi vina ciclu mult mai devere si nu sunt decit 17 zile intre de la ultimul ciclu (3.11).
Ovulatie am ,deoarece luna trecuta mi-a confirmat ecografic corpul galben vizibil in uter.....luna asta nu cred ca a mai fost ovulatie.
O alta problema este ca nu in fiecare luna dar a doua sau a trei sigur pierd picaturi de singe in secretie dupa ce sa produs ovulatia si asta se intimpla in jurul zile 18-21 ,durea o zi si gata...nu e singe curat dar e urma de singe in secretie.
Azi am fost la gineo.si mi dat aceste PRIMOLUT Nor5 pe o durata de 18 zile dupa care astept sa i-mi vina noul CM si reiau din nou analizele adica de la urmatorul ciclu.
Am intrebat medicul cum vede el,daca situatia mea e atit de rea pt a obtine o sarcina,el zice ca nu e asa de rau se poate regla desi eu nu sunt atit de linistita cind vad in jurul meu atitea fete cu diferite situatie legate de dereglari hormonale,si se lupta saracile de ani de zile
Acum medicul i-mi spune sa iau aceste medicament si cind am prima zi sa sun la cabinet si sa ma anunt ca am si sa revin intre ziua a 4-5 pt singe.
Am ovarele bune,trompe ok curate deci sunt permiabile,mi-sa facut ecografie si la terminarea ciclului pt ovare ,nu am chisturi nu am nimica ,anul aceste am facut nenumarate ecografi din cauza ca am tot pierdut singe dupa ovulatie si cilul urmator ,in plus cind eram la ovulatie aveam dureri la ovare.De fiecare data a spus ca nu e nimica totul e bine,ca uter,endometru e ok etc...
Nu stiu ce este acest medicament ,am crezut ca e un aticonceptional dar nu e si nu am gasit informati in romaneste si nici pe forum nu sa vorbit de el.
Mi-a dat inca de anul trecut sa iau Aspirina Protect100 care e buna pt singe si ajuta la implantare in cazul in care se produce o sarcina.
Acuma iau acid folic,aspirina 100 si de azi incep si Primolut.
As vrea sa aflu despre rolul acestui medicament Primolut,ce hormon e,ce face ce regleaza ca medicul a zis ca dupa el facem analizele si eventual si o analiza sa vada rezerva care mai e la ovare asta cred ca se refera la ovule.
Nu stiu daca gresesc sa nu fac vre-o gafa mai mare dar as vrea sa incep si cu Brinca Ursului+Maca+Extras de Zmeura paralel cu medicamentele,e bine sau ??? voi ce parere aveti.....sau sa merg numai pe medicamente tind cont ca va trebui sa fac si analizele dupa urmatoru ciclu si sa nu duc in erroare rezultatele.....


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mada23 spune:

Cam asta am gasit, sper sa te ajute, multa bafta
"Norethisterone-hormon sexual feminin sintetic (vezi progesteron), administrat pe cale bucala in tratamentul tulburarilor menstruale, inclusiv al amenoreei.Este folosit in contraceptive orale, adesea in combinatie cu estrogen.Denumire comerciala: MICRONOR,PRIMOLUT N"


in 2008 miracolul va veni pe strada mea...madutz


"Te simti neincrezator, ingrijorat si nu esti sigur pe ce drum s-o apuci? Lasa-L pe Dumnezeu sa te calauzeasca. El cunoaste drumul. "
www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank"> sa facem o minune de Craciun, haide-ti sa o ajutam pe Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kharysma spune:

Buna fetelor! Ce stiti despre medicamentul PRIMOLUT NOR? Am inteles ca nu se gaseste la noi. Dar chiar exista acest medicament sau sunt "cobai"? :D

Mergi la inceput