la cate sapt se vede sarcina la echograf

la cate sapt se vede sarcina la echograf | Autor: ivanoiuadela9

Link direct la acest mesaj

Am facut un test de sarcina azi de dimineata si a iesit pozitiv. Dupa mine as avea 2-3 sapt. Daca ar fi sa merg la eco se vede ?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

2-3 saptamani de intarziere? daca da - atunci inseamna ca esti gravida in 6-7 saptamani si da - in cazul asta ar trebui sa ii vezi inimioara.

Daca tu te simti bine, un test de sange e suficient.
Mergi sa faci eco abia cnd ai avea 10 saptamani de sarcina (6 saptamani de intarziere). Nu e cazul sa stresezi bebelusul cu ecografii inutile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

La 2-3 sapt., din cate stiu eu, nu se vede la eco. Ca sa se vada bine parca de la 5 sapt. in sus ... Eu am fost la prima vizita la 7 sapt. si s-a vazut perfect samburelul.

Sarcina se calculeaza de la prima zi a ultimei menstruatii si sunt pe net destule calculatoare de-astea... macar orientativ, sa-ti faci o idee. Ca dupa la eco iti va spune exact cate sapt. ai.

Felicitari si sarcina usoara!!!!



o broscuta mica, mica ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

Ecografiile din cate stiu eu nu dauneaza cu nimic ... in nici un caz nu "streseaza" bebelusul . Poate pe mama ...





o broscuta mica, mica ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Eu cred ca se vede. Nu mai stiu cu exactitate cand am facut prima ecografie cand am fost insarcinata. Parca la 7 saptamani (deci 3 saptamani de intarziere a ciclului mentrual). Dar am facut recent una dupa pierderea unei sarcini de 5 saptamani (intarzierea menstrei cu 1 saptamana la un ciclu foarte regulat) si s-au vazut resturile neeliminate. Asa ca banuiesc ca daca s-au vazut niste resturi la 3 zile de la pierdere, ar trebui sa se vada la tine sarcina.
Oricum, daca testul a iesit pozitiv, esti insarcinata. Posibilitatea este sa iasa negativ daca esti insarcinata dar pozitiv si sa nu fii, nu se poate. Cel putin, mie asa mi-a zis doctorul meu.
Sanatate va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

Nu a specificat daca sunt 2-3 sapt. de intarziere sau pur si simplu a banuit ca e insarcinata ... inainte de ciclul menstrual si a facut testul.

Dar presupun ca se refera la sapt. de intarziere ... ca nu stiu daca iesea testul cu asa mare anticipo ... Deci, la 2-3 sp. de intaziere, da, se vede. Sunt 6-7 sapt. de sarcina si deci se vede ff bine.



o broscuta mica, mica ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Nici eu nu am inteles daca sunt doua-trei saptamani de intarziere sau de sarcina. Acesta este si motivul pentru care am scris si saptamanile de intarziere a ciclului mentrual si cele de sarcina in cuprinsul mesajului.
Dar, de obicei femeile care raman prima data insarcinate calculeaza varsta copilului (bine, a embrionului) si nu a sarcinii asa cum o calculeaza doctorii in ziua de azi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ivanoiuadela9 spune:

Iubitele mele , ultima menstruatie am avut-o pe 18 sept...dar pana pe data de 18 oct cand trebuia sa mi vina m-am protejat. Deci stiu exact ca am ramas ori pe 30 oct ....ori pe 8-9 noi cand nu am mai folosit nimica . Va pup pe toate .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Citat:
citat din mesajul lui ivanoiuadela9

Iubitele mele , ultima menstruatie am avut-o pe 18 sept...dar pana pe data de 18 oct cand trebuia sa mi vina m-am protejat. Deci stiu exact ca am ramas ori pe 30 oct ....ori pe 8-9 noi cand nu am mai folosit nimica . Va pup pe toate .


Cred ca ultima menstruatie ai avut-o pe 18 octombrie. Si urmatoarea trebuia sa-ti vina acum in noiembrie. Altfel, sarcina ar fi destul de avansata.
Emotiile?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

La mine, la fix 7 zile de intarziere s-a vazut la echo un punct, deci s-a comfirmat sarcina de 5 sapt.

"To born, to live, to die, to reborn and to keep progressing. That is the law"
Allan Kardec

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ivanoiuadela9 spune:

Nu , pe 18 sept am avut ultima data dar asa mi-a intarziat dintotdeauna . Stiu sigur ca am ramas dupa 18 oct pentru ca am vrut sa raman si nu am mai folosit nimica de pe 19 oct.

Mergi la inceput