Laptele in alimentatia Puiului tau dupa primul an

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

cu Ozi: alaptat pana la 2 ani...lapte de vaca nu a vrut sa bea pana pe la 2 ani si jumatate, fiind substituit cu iaurt si branza de vaci.

cu Tudor: la 1 an si 2 luni este inca alaptat (la greu....). Pediatra m-a sfatuit sa-l intarc fiind cam slabut si sa-l trec pe lapte praf. Din incercarile esuate de a-i da cereale pt bebe nu cred ca va fi amator asa ca inca pastram tzitzi...lapte de vaca i-am mai dat (de sete sau i-a dat sotul cand nu eram acasa) si nu a facut nazuri (dar nici nu a baut mai mult de 60ml)

mami de Ozi (22.05.99) si Tudorash (29.01.08)

http://www.flickr.com/photos/23738993@N08/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxali spune:

Pana la un an ambilor copilasi am folosit laptele artificil , dupa laptele proaspat din comert degresat.L-am folosit tot timpul la temperatura camerei + 2 biscuiti plasmon + ling parf orz solubil.Cand erau raciti si aveau si tuse introduceam o ling miere.
De regula il beau innainte de culcare, cand se trezeau noaptea(apa sau ceaiul nu-l vroiau nici unul)si dimineata /600ml;fiind usor digeribil l-am folosit si in cazuri de urgenta sau cand erau bolnaviori.
In general ptr copii cumpar cel proaspat de vaca din magazin sau de la tarani pret varibil 0,80-1,50€ care ontine o cant. mai mare de calciu , iar ptr noi cei mai convenabil.
Gustarile de la 16-17 sant pe baza de lapte:iaurtel sau inghetata, fructele nu le prea agreaza
Lapticul e important ,dar nu este un aliment complet,deci carnita si pestele, fructele si legumele sa nu le uitam.




Ali , Sonia 1 si 4 luni an si Enrico 9 ani
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

Luca are 1 an si 8 luni peste 4 zile. A fost alaptat 3 luni ,apoi NAN pana in momentul de fata.
Lapte bea seara la culcare - Dorna sau Milli( de 1 saptamana cand efectiv timp de 4 zile nu a vrut sa puna gura pe lapte ..si am incercat treptat cu lapte cu cereale, cu nesquick ,etc si asa a acceptat din nou laptele ,dar in varianta Dorna/Milli)-un biberon plin 240-260 ml,
si dimineatza devreme NAN 1+ 180-210 ml.
In cursul zilei, zilnic o masa pe baza de lactate ,gen lapte cu cereale Nestle ,sau lapte cu orez/gris/fidea, sau iaurt ,sau mozzarella(este fan!)

Alina ,mamica lui LUCA GABRIEL (20.08.2007)
www.flickr.com/photos/15354374@N06/show/

"Nu exista funie sau lant care sa lege mai strans si mai iute decat itele dragostei!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariah spune:

Verisoara mea insa are o fetita de 1 an si 3 luni si se confrunta cu o problema...fetita ei mananca doar lapte de mama si nu accepta laptele praf. Asta nu ar fi o problema dar totusi nu are greutatea indicata la varsta ei adica este slabuta. Doctorita i-a prescris un lapte praf special Neocate formula speciala elementara pentru sugari doar ca nu are gust bun. Totusi fetita incepe sa ia in greutate...un semn bun
www.farmaciastejara.ro/pregomin-neocate-formula-speciala-elementara-pentru-sugari-p-1910.html?osCsid=afd0efd28c3c91a530e31f4c86aa2255" target="_blank">http://www.farmaciastejara.ro/pregomin-neocate-formula-speciala-elementara-pentru-sugari-p-1910.html?osCsid=afd0efd28c3c91a530e31f4c86aa2255

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns satmarimiha spune:

Buna,
Numele meu e Mihaela si sunt noua pe aici
Bebe meu, Radu Valentin, nu are inca un an (are 8 luni) si laptele il papa inca de la san, dar se pune problema ce lapte folosesc cand ii prepar gris cu lapte, orez cu lapte, etc.
Noi avem o laptareasa care ne aduce odata pe saptamana lapte de vaca.
Intrebarea este: cum stiu eu ca acel lapte e ok? cum il verific?
Va multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana-Laura spune:

Stie cineva ce inseamna "HA 2" la laptele Nestle? Este un supliment necesar?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns satmarimiha spune:

Nestlé NAN HA 2 cu Protect Plus

Este cea mai avansata formula de lapte de continuare, deoarece ajuta la intarirea sistemului imunitar al bebelusului si reduce, totodata, riscul de a dezvolta alergii, datorita unui proces de hidroliza a proteinelor patentat de Nestlé.

cel putin asa spun cei de la nestle...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hakimela spune:

Citat:
citat din mesajul lui Oana-Laura

Stie cineva ce inseamna "HA 2" la laptele Nestle? Este un supliment necesar?

HA vine de la Hipo Alergenic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pomemeca spune:

am si eu o intrebare:
- in medie cand trebuie renuntat la laptele de formula si se face trecerea la laptele de vaca?
De la ce varsta tb renuntat la biberon si baut exclusiv cu cana?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inima25150 spune:

Citat:
citat din mesajul lui pomemeca

am si eu o intrebare:
- in medie cand trebuie renuntat la laptele de formula si se face trecerea la laptele de vaca?
De la ce varsta tb renuntat la biberon si baut exclusiv cu cana?



Eu am renuntat la laptele praf cand fetita mea a facut 13 luni;(peste 4 zile va avea 18 luni) bineinteles la sfatul pediatrei care mi-a zis ca pot sa incerc cu lapte de vaca integral si nu degresat, si sa vad cum reactioneaza; mi-a zis ca ii trebie 500ml/zi unui copil pana la 3 ani; ea are 250ml dimineata cu cacao si la gustarea de la 4 sau seara, daca e prea obosita ca sa mance la lingurita, inca 250ml
bine, noi avem si alte optiuni aici , de ex: laptele special de la 10 luni la 3 ani; dar cred ca si in Rom exista acum
l-am incercat si pe ala dar o constipa asa ca am rams pe lapte de vaca integral
cat despre bautul cu cana cred ca depide de fiecare copil si de tine ca mama cand va veti simti pregatiti sa renuntati la ;
mie mi-e draga de mor fetita mea cand ii spun dimineata " fugi pe canapea ca mami aduce pe bubu"( a se citi biberon!)
si o vad ca da fuguta si se intide si il asteapta ; si e asa de dulceeeeeeeeeeee!!!! ca imi vine sa o mananc cu tot cu biberon
cred ca fiecare copil va decide cand va vrea sa renunte la biberon; cand va vrea sa manance ca mami si tati
incearca sa vezi daca vrea sa bea la cana si, daca nu vrea, continua cu biberonul
curaj

Mami de Eva Nazdravana
(13.12.2007)

In ziua in care ai incetat a fi copil esti mort !

Mergi la inceput