Pro sau contra unghii tehnice sau cu gel!?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Roxana Claudia spune:

o sa onorez si eu maine programarea...orice ar fi..moft sau nu arata extraodinar de ingijit...

Roxana mami de Robert (18 feb 2008) si Catalin (5 iunie 2006)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Angelinne spune:

Sa ne spui si noua roxana cum ti-au iesit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Addicted spune:

Cateva sfaturi, din experienta: mergeti la un salon recomandat de o prietena, pentru ca sunt multe manichiuriste care nu isi fac treaba cum trebuie. Prima data cand mi-am pus unghii nu am intrebat pe nimeni, m-am dus eu de una singura la primul salon iesit in cale. Tipa era plictisita de viata, mi-a lasat gel pe degete, a insistat cu indarjire in zonele unde tocmai imi taiasem pielitele si m-au durut unghiile cateva zile bune: simteam ca ma strange gelul foarte tare. N-am mai suportat si, de teama ca o sa ma doara daca ma duc inapoi sa mi le indeparteze, mi-am luat solutie speciala si am incercat eu singura sa o fac. Am stat 3-4 ore cu degetele in solutie. Gelul se topea foarte incet si devenea lipicios, nu puteam sa il indepartez de pe unghii sau maini nici cu acetona. Pana la urma le-am dat jos cu foarfeca si am ramas cu unghiile "in relief", ca sa zic asa. Asa ca nu incercati asta acasa!
Dupa experienta asta, insa, am gasit salonul perfect, cu
"manichiurista" perfecta, care este de fapt un barbat: e foarte profesionist, rabdator si extraordinar de meticulos. Va recomand sa va taiati pielitele inainte sa mergeti, pentru ca astfel veti mai putea amana cateva zile, chiar o saptamana reumplerea.
Cat despre efectele asupra unghiilor, se spune ca trebuie sa iei o pauza la 6 luni. Insa eu am cunoscut o femeie care avea unghiile puse de 15 ani.Mi=a spus ca n-a facut niciodata pauza si ca unghiile ii arata la fel. Neaparat, daca va hotarati sa renuntati sau sa luati o pauza, trebuie sa mergeti la salon, altfel patiti ca subsemnata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana Claudia spune:

Proaspat manichiurata cu gel, pot sa va zic ca e super ok; mi-am facut gel "la rece" adica dintr-acela care nu trebuie uscat la cuptoras..Arde un picut la aplicare insa efectul obtinut mi se pare ca da dependenta..Pe bune eu imi fac mani de o viata, singura, mi-o fac bine si-s destul de exigenta cand vine vorba de ingrijirea unghiiilor si-a parului. Dar au capatat asa un aspect de unghie perfecta si ingrijita ca sigur revin...Cosul a fost 80 lei, intretinere (umplerea) cred ca ar mai costa 40 lei. Am vazut unghiile fetelor de acolo dupa ce si-au dizolvat gelul: aratau sanatoase si ok. Asa ca m-au convins. Iar Addicted a sfatuit bine: inainte cu cateva zile de o mani cu gel e bine sa va taiati pilitele acasica...Daca nu, am inteles ca merge si la o sapt dupa...

Roxana mami de Robert (18 feb 2008) si Catalin (5 iunie 2006)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tecky spune:

Arata superb unghiile false dar cand se dau jos distrug unghiile naturale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns berbeaca spune:

Fetelor care aveti unghii false cum le puteti pastra cate 3 luni? ama vut si eu dar le_am tinut doar o saptamana pt ca spalam vase la greu, smotru in casa. nu mi ai rezistat. voi cum faceti ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Angelinne spune:

Acuma cred ca fiecare femeie lucreaza prin casa ca nu ai cum sa nu faci nimic, dar pt aceea vad ca sunt multe care se descurca cu ele....si totusi nu reusesc sa imi fac o parere obiectiva daca merita sa ti le distrugi pt citeva luni caci mult vad ca nu poti sta cu ele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Addicted spune:

Vreau sa clarific un lucru: exista o diferenta intre unghiile false, cele care se gasesc in comert cu aplicator si unghiile cu gel. La cele cu gel se aplica mai intai varfurile, in forma si dimensiunea dorita, dupa care se aplica gelul, care e sub forma de pasta si se intareste la ultra violete. Unghiile cu gel nu cad decat in cazuri foarte rare, daca sunt aplicate bine. Asa ca oricate treburi casnice faceti, stati linistite. Singurul lucru e ca se zgarie gelul dupa cateva saptamani, dar nu se vede decat daca te uiti indeaproape. Mie o singura data mi-a cazut unghia, cand mi-am prins degetul in portiera, ceea ce nu va doresc
Angelinne, iti raspund la PM aici: daca crezi ca iti permiti financiar sa iti pui unghii cu gel pt o perioada indelungata, go for it! Unghiile reale o sa iti arate relativ la fel si daca le indepartezi dupa o luna, si dupa 1 an, eu asa am observat la ale mele. Stiu ca se zice ca trebuie sa lasi unghiile sa respire etc, dar pana la urma e doar un strat cornos, care creste din nou. Si daca stai sa te gandesti, e cam acelasi lucru ori ca folosesti lac de unghii, ori gel. Anul trecut am facut o pauza de doua luni, dupa ce mi-am indepartat unghiile cu gel, vreo doua saptamani unghiile mi-au fost, intr-adevar, subtiri si nu erau uniforme, insa dupa aceea mi-au crescut normal si culmea, mult mai tari decat de obicei, nu stiu de ce.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Angelinne spune:

Am vazut la multe fete puse cu tipsuri la inceput acoperite apoi de gelul acela cu care se sta la lampa. In final ajungi doar cu gelul deasupra si in rest unghiile tale. De aceea cred ca se mai rup la unele persoane. In rest despre calitatea unghiilor dupa citeva luni banuiesc ca depinde de la persoana la persoana. M-am razgindit din nou doar pe motivul ca de revelion plec la ski si ma gindeam a nu mi el nenorocesc pe acolo...daca mergeam la un restaurant era ok. Multa lume imi spune ca eu daca stau mult la servici cu mina in apa nu prea are rost sa imi fac si nici lungi nu pot sa le tin daca sunt cosmeticiana,dar...........asa imi plac!!!

Mergi la inceput