Pro sau contra unghii tehnice sau cu gel!?

Pro sau contra unghii tehnice sau cu gel!? | Autor: Angelinne

Link direct la acest mesaj

Cochetez de multa vreme cu ideea de a-mi pune unghii tehnice ,in final am inteles ca ajungi doar cu gelul acela peste...care deterioreaza unghia naturala. Sunt frumoase , manichiura e tot timpul ingrijita, dar sincer merita?! Mentionez ca unghiile mele ca si forma sunt ok, doar ca se exfoliaza si se rup chiar daca sunt destul de scurte,,,am tot incercat diverse tratamente si vitamine insa parca fara rezultate. Nu le vreau lungi ca nu as putea lucra cu ele si nici nu imi plac,pentru o lungime medie as opta.Nu as vrea sa regret peste citeva luni,,,Ce sa fac oare?!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Roxana Claudia spune:

In sfarsit gasesc pe inca cineva interesat de subiect...Eu am programare chiar vineri la o manichiura cu gel peste unghia naturala. O prietena are astfel de mani si o intrtine la 2 sapt...adica merge pe a i se completa cu gel si pt a se reface mani. O costa vreo 80 lei apoi 40 lei intretinerea.
Am unghiile frumoase, tari si n-am probleme cu el..doar ca atucni cand se rup...e belea, ca se rup din carne pt ca sunt f tari. In fine...Imi place aspectul ala de unghie perfecta...falsa....dar am aceeasi temere..oare unghia naturala nu se deterioreaza in timp?

Asteptam cu placere info..

Roxana mami de Robert (18 feb 2008) si Catalin (5 iunie 2006)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Angelinne spune:

Eu nu le am tari...daca le-as avea nici nu m-as gindi sa imi pun....ale mele se rup din carne si daca sunt doar o idee crescute, nici nu pot sa imi imaginez cum. parerea mea ca nu are rost sa iti pui....si eu am programare dar in decembrie si sincer tare cred ca o sa renunt si de data asta....pt ca in mod cert cele naturale sunt praf si te chinui pe urma foarte mult timp pina ti se refac, dar sa vedem ce mai scriu fetele care au asa ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Eu mi-am pus iarasi de 2 luni, si sunt super multumita. Data trecuta cand am avut le-am tinut vreo 5 luni si cand le-am scos unghiile naturale aratau super ok, singura problema a fost ca erau putin mai fragile, dar tratate zilnic cu ulei din acela de intrarit cu vitamine si-au revenit destul de repede. Per total eu zic ca merita, manichiura arata impecabil, nu se mai rup asa usor, oja tine mult mai mult....

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567493374/" target="_blank">poze pana la 1 an, www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567398541/" target="_blank">de la 1 la 2 ani, www.flickr.com/photos/madau/sets/72157603478525150/" target="_blank">PARTY 2 ANISORI , www.flickr.com/photos/madau/sets/72157606362146432/" target="_blank">de la 2 la 3 ani
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

conteaza cum dati jos unghiile. multe cliente se zgarcesc sa mearga la salon sa-si dea jos unghiile corect si ajung sa le smulga acasa impreuna cu cateva straturi ale unghiei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina_nz spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle7

conteaza cum dati jos unghiile. multe cliente se zgarcesc sa mearga la salon sa-si dea jos unghiile corect si ajung sa le smulga acasa impreuna cu cateva straturi ale unghiei.

Michelle



ai dreptate. Daca ar folosi solutia speciala nu s-ar mai distruge unghia


Ina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Eu am avut unghii tehnice timp de 1 an de zile, pana acum o luna. Unghiile nu sunt deteriorate deloc, poate un pic mai fragile dar cum cresc repede nu cred ca e asa un impediment.

In plus imi placea aspectul ala de manichiura perfecta. Merita daca esti dispusa sa le intretii si sa mergi la manichiurista la 2-3 saptamani. Pentru ca dupa acest interval nu mai arata deloc grozav.

Ani de Stefana (23.01.2008)
www.helpsonia.com
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

Iubesc acest tip de manichiura .. cea cu gel nu unghii false ... nu are nimic unghia dupa ce se da jos gelul .... binenteles depinde modul in care ti-l dai jos .... daca pilesti cu o pila corespunzatoare (ma refer aici la cele cu care fac manichiuristele ) merge destul de repede si nu doare deloc, dupa ramana unghia mai sensibila o perioada pana creste si apare cea noua, putin cate putin tai din ea pana se elimina complet cea veche si totul e perfect .... au am avut pauze mai multe de cate o luna , doua din diverse motive si niciodata nu am renuntat de tot la acest tip de manichiura ... eu imi fac french ... simple, frumoase ingrijite si elegante tot timpul mie mi le face fffff subtiri, arata ca si naturalele (sunt altele care sunt ca niste lopeti, fff gros gelul ... arata urat) nu zici ca sunt cu gel , arata ffff bine ...
cine zice ca e o porcarie ca se distruge unghia sigur nu si le-a dat jos corect si-atunci probabil ca asa se intampla ,,, si mie mi-au mai spus prietene ca s-au chinuit mult sa le dea jos sau ca le doare

cam asta e experienta mea despre ungii cu gel

ANDANII

In viata nu e suficient ca ai ales drumul cel bun. Daca nu mergi repede inainte, te calca in picioare cei care vin din urma.

cat am avut ... si ... cat mai am
s-au topit 18 kg, mai am 2 kg pana la targhet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arleena spune:

eu am avut unghii tehnice in primavara vreo 3 luni...alea nu se dau jos cu nicio solutie ci pur si simplu se taie scurte si in catea zile plesnesc....am fost la 2 manichiuriste una in cluj una in oradea si aveau aceasi metoda. unghia e traumatizata pt ca
1. se pileste cu o pila grunjoasa
2. se foloseste lipici pt a lipi unghia falsa
la fiecae intretinere si unghia noua e pilita deci cand le dai jos oricum e afectata unghia.ale mele au fost deteliorate doar la varf unde mai era lipita unghia problema a fost ca timp de 1 LUNAnu mi-au crescut DELOC. am mai vrut in noiembrie sa-mi pun pt un eveniment dar m-am staduit sa mi le cresc pe ale mele si a fost mai bine doar ca lacul de unghii tine mai mult timp pe unghia falsa sau cu gel iar pe unghia naturala cel putin o data pe sapt trebuie refacuta manichiura.

fata nasilor a avut cu gel dar si acolo unchia se pileste. daca ai unghiile subtiri dupa mai multe luni(o unghie naturala se reinoieste complet in 3 luni, deci perioada de crestere e 3 luni)nici gelul nu mai sta pe ea pt ca suportul, adica unghia naturala e f subtire de la atata pilit. asa a patit ea, dar alterneaza unghii tehnice cu manichiura cu gel....deci bine nu e pt unghie dar daca vrei sa ai tot timpul unghiile frumoase......ce nu facem pt frumusete.....

daca va puneti luati in considerare ca tot la max 2 sapt trebuie intretinute. nu stiu ce preturi sunt la voi dar la cluj e dublu fata de oradea....si mi se pare exagerat....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina22 spune:

Arleena-ai dreptate.Manichiurista e de principiul ca se tin maxim 1 an dupa aceea se face pauza.
Eu am avut tot pe o perioada de 3 luni, dar nu cred ca ma mai poate convinge cineva sa imi mai pun.Dupa 3 luni unghia mea era ca hartia de fax

cristina si Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

cand am locuit in romania am pus unghii false cu gel timp de 2 ani. aici sunt doar client si imi pun unghii cu acrilic.
diferenta e destul de mare la rezistenta, deci daca unghiile false cu gel vi se rup va recomand din suflet acrilicul pt ca e mult mai rezistent.
dezavantantajul e ca majoritatea saloanelor din ro nu cred ca ofera " pink& white " adica french-ul facut din acrilic. Iar daca french-ul e facut din oja , se cam ingalbeneste in 2 saptamani
PS Solutia de care vorbeste ina_nz e de fapt o acetona puternica si dizolva unghiile acrilice. unghiile din gel se taie scurt si se pilesc cu pila dura pana cand ramane doar o foaie subtire pe care de obicei se indeparteaza cu o unghie falsa sau cu o pila ascutita



Mergi la inceput