mamica singura - da sau nu?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mi2005100 spune:

Buna Sunnyday07,
si eu sunt o mamica singura, am deja o fetita minunata si, impreuna, am decis sa adoptam si un baietel.
Inteleg ca te ocupi deja de strangerea actelor pentru adoptie. Ce-ai ai facut? Ma poti ajuta cu niste sfaturi? Unde sa merg, ce sa fac, cu cine sa vorbesc? Ce acte sa pregatesc? M-ar ajuta orice sfat.

Mirela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunnyday07 spune:

Buna Mirela si La multi ani!

In esenta iti trebuie cam ce scrie aici http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65519&whichpage=1(nu e nicio deosebire daca esti mama singura, ai doar avantajul ca ai mai putine acte de strans ).

La mine in sector (3) este nevoie de urmatoarele:
-copie de pe cartea de identitate
-copie legalizata de pe certificatul de nastere
-copie legalizata de pe certificatul de casatorie/hotarare de divort
-copie legalizata de pe actul de proprietate sau alt act care atesta dreptul de folosire al locuintei
-certificat de cazier judiciar
-certificat medical tip ministerul sanatatii (tip a5 cu timbru fiscal)+ analiza HIV (poti sa mergi la ROMAR, eu am mai sunat si la alte clinici dar am fost refuzata politicos)
-adeverinta de venit (mentionat perioada nedeterminata)
-certificat de cazier judiciar al persoanelor care locuiesc cu solicitantul
-caracterizari de la ultimul loc de munca - dezvoltate/detaliate si verificabile (2-3 caracterizari)
-certificat medical privind starea de sanatate a celorlalte persoane care domiciliaza cu persoana adoptatoare (aici nu stiu detalii, eu stau singura)
-declaratie pe propria raspundere a persoanei, data in fata notarului public, ca nu a fost decazuta din drepturile parintesti
-declaratie privind motivatia de a adopta si asteptarile persoanei in legatura ca varsta, sexul si situatia psihosociomedicala a copilului pe care doresc sa-l adopte
-declaratia prvind motivele pentru care unul dintre soti nu doreste sa adopte (nu este cazul la tine)

Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mi2005100 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ama29

buna sunnyday07, sunt noua in comunitate si am citit mesajul tau, as vrea sa luam cunva legatura, pentru ca as putea sa te ajut in procesul de adoptie.nu stiu daca este permis sa lasam numere de telefon, dar daca vrei sa ma contactezi probabil ca vom gasi o modalitate.
astept raspuns de la tine1




Buna,
daca este posibil te rog sa ma ajuti si pe mine. Azi am fost sa iau lista cu actele ncesare adoptiei dar am aflat ca nu exista copii adopatabili decat de la 6 ani in sus. Oare asa este? Oare nu exista bebelusi care sa poata fi adoptati? Eu sunt o mamica singura cu o minunatie de 16 ani dar imi doresc enorm inca un copil. Si fiica mea imi impartaseste dorinta. Ne dorim la nebunie un baietel.
Crezi ca ne poti ajuta cumva? Am venit tare dezamagite de la DPC.
Multumesc.
Mirela si Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anamadalina spune:

La multi ani tuturor, sa fiti frumoase, fericite, norocoase!

N-am mai intrat de mult timp pe la voi, viata a fost tumultoasa pentru mine in ultimii 2 ani, am terminat divortul in octombrie si acum sunt... linistita. Mi-am recastigat dreptul de a fi eu insami si de a-mi trai restul vietii dupa cum simte sufletul meu.
Si eu ma gandesc serios la adoptie, dupa ani chinuitori de monitorizari si tratamente. Acum nu mai are cine sa considere ca doar rodul lui ar fi perfect; eu nu-mi doresc un copil perfect ci unul sanatos, pe care sa il cresc si sa il educ sa fie OM, sa-si accepte slabiciunile si sa fie demn si sa treaca in picioare prin viata, nu in genunchi.
Am citit ce ati postat, ma regasesc in tine, sunnyday, te admir, mirela, sunt fericita pentru tine, gulser! Am citit si rascitit si cred ca am luat o decizie buna, sper acum ca si autoritatile sa nu ma depuncteze pentru ca sunt singura.
Am sa ma apuc cat mai curand de dosar.

Va pup pe toate si sa va traiasca comorile (cui are) si celorlalte mult succes!

Maduta
"Nu exista inaltimi de neatins, numai aripi prea scurte"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrada77 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mi2005100

Citat:
citat din mesajul lui ama29


Buna,
daca este posibil te rog sa ma ajuti si pe mine. Azi am fost sa iau lista cu actele ncesare adoptiei dar am aflat ca nu exista copii adopatabili decat de la 6 ani in sus. Oare asa este? Oare nu exista bebelusi care sa poata fi adoptati? Eu sunt o mamica singura cu o minunatie de 16 ani dar imi doresc enorm inca un copil. Si fiica mea imi impartaseste dorinta. Ne dorim la nebunie un baietel.
Crezi ca ne poti ajuta cumva? Am venit tare dezamagite de la DPC.
Multumesc.
Mirela si Andreea

Bebelusi adoptabili sant foarte rari,asta e realitatea.Noi toti asteptam (de ani buni unii dintre noi,si speram ca intr-o zi sa avem sanse la un bebe de macar un anisor.Ar fi ideal.Dar si asa tosul depinde de noroc.
Si mai e si faza cu "daca ai bani iesi in fata",dar eu refuz sa fac acest lucru.Binenteles ca nimeni nu-ti cere.Dar in Romania se subintelege.Asa ca daca nu ai un noroc chior ,o sa aimult de asteptat.Sper ca nu am descurajat pe nimeni.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrada77 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Anamadalina

La multi ani tuturor, sa fiti frumoase, fericite, norocoase!

N-am mai intrat de mult timp pe la voi, viata a fost tumultoasa pentru mine in ultimii 2 ani, am terminat divortul in octombrie si acum sunt... linistita. Mi-am recastigat dreptul de a fi eu insami si de a-mi trai restul vietii dupa cum simte sufletul meu.
Si eu ma gandesc serios la adoptie, dupa ani chinuitori de monitorizari si tratamente. Acum nu mai are cine sa considere ca doar rodul lui ar fi perfect; eu nu-mi doresc un copil perfect ci unul sanatos, pe care sa il cresc si sa il educ sa fie OM, sa-si accepte slabiciunile si sa fie demn si sa treaca in picioare prin viata, nu in genunchi.
Am citit ce ati postat, ma regasesc in tine, sunnyday, te admir, mirela, sunt fericita pentru tine, gulser! Am citit si rascitit si cred ca am luat o decizie buna, sper acum ca si autoritatile sa nu ma depuncteze pentru ca sunt singura.
Am sa ma apuc cat mai curand de dosar.

Va pup pe toate si sa va traiasca comorile (cui are) si celorlalte mult succes!

Maduta
"Nu exista inaltimi de neatins, numai aripi prea scurte"

Welcome to the club!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aura_m spune:

Mama mea are o prietena, sunt de aceeasi varsta, aproape 58 de ani, de fapt prietena ei este mai "batrana" ca mama mea cu vreo 2-3 zile ca sunt nascute in aceeasi luna. Aceasta prietena a mamei mele nu a putut sa aiba copii, nici o familie, nu cred ca are rude apropiate, ea mai mult are prieteni, ptr ca a fost singura la parinti, mama ei a murit cu multi ani in urma, tatal ei a divortat cand era ea mica si l-a reintalnit dupa multi ani locuia prin Moldova cu noua familie, ea l-a cautat, a omenit-o, au stat la masa si atat, nu au mai tinut legatura, ea a avut si 2 casnicii suate si peste toate acestea nu putea sa faca copii. Toata lumea ii spunea sa infiieze dar ea tot amana momentul pana cand la 46 sau 48 de ani nu mai stiu sigur a infiat o fetita de 2 ani si nu a spus la nimeni, a spus dupa ce erau toate actele gata, cand a venit cu fata acasa, ptr ca stia ca daca spune, lumea o va intoarce ca de ce infiaza un copil asa mic ptr o varsta inaintata ca a ei. Fata ei, Maria, este o frumusete, in fine acum a mai crescut nu am mai vazut-o demult, dar eu o stiu ca pe o fata f isteata, cand venea pe la noi, eu cu fratele meu ramaneam uimiti cate nr de tel putea stii fata asta, il stia pe al nostru, pe a nasei nu stiu care, pe al lui nu stiu cine. Prietena mamei mele nu vroia sa ii spuna ca este infiata decat atunci cand va fi mai mare. Intr-o zi cand erau pe la noi, mama mea si cu prietena ei stateau in bucatarie ptr ca mama este fumatoare si Maria cu mine si fratele meu in sufragerie si la un moment dat era reclama aia:"Casa de copii nu este acasa" si Maria ne zice: "Stiti ca eu sunt un copil infiat!" Eu cu fratele meu am ramas uimiti stiind ca ea nu stie acest lucru, am crezut ca spune si ea asa, si am schimbat subiectul, am zis sa nu ne dam de gol sa facem vreo prostie. Dupa ce au plecat am intrebat-o pe mama si mi-a spus ca da, stie, tot asa se uitau la TV ea cu mama ei si la un moment dat a fost reclama asta si Maria a intrebat ce este un copil infiat si atunci mama ei a gasit prilejul sa ii spuna, explicandu-i pe intelesul ei.
sunnyday eu cred ca daca vei infia un copil si daca vreodata vor aparea aceste intrebari legate de familie cred ca vei gasi si tu explicatia potrivita la timpul potrivit. Ptr ca asa a facut si prietena mamei mele, i-a explicat ficei ei ca nu a putut sa aiba copii si isi dorea f mult, nu stiu daca i-a spus de casniciile esuate sau poate ii spune de acum incolo ca fetita este maricica si acum intelege mai multe. Iti dcoresc mult noroc.

AURA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunnyday07 spune:

Aura ,

Multumesc pentru mesaj si incurajari.
Cred ca am fost un pic cam prea speriata la inceput (trebuie sa recunosc ca iau hotararile importante destul de greu), acum insa privesc totul cu mult optimism!
Momente dificile vor fi cu siguranta, dar vom trece peste ele.

Un an bun tuturor!

Mergi la inceput